Malta poprela správy o tajnej dohode s Líbyou o návrate migrantov

  0
  Ilustračná snímka (Autor: TASR)

  Hovorca maltskej vlády povedal, že bilaterálne stretnutia medzi Maltou a Líbyou sa uskutočňujú pravidelne a jeho krajina vždy koná v súlade s platným medzinárodným právom a zvyklosťami

  Denník The Times of Malta v nedeľu napísal, že maltské ozbrojené zložky majú na základe dohody spolupracovať s líbyjskou pobrežnou strážou s cieľom zachytávať migrantov smerujúcich k Malte a vracať ich do Líbye.

  Líbyjská pobrežná stráž najmenej jedenkrát vnikla do oblasti, kde má pátracie a záchranné operácie na starosti Malta, a vyzdvihla migrantov, ktorí sa snažili dostať sa do Európy.

  Osobitný vyslanec Úradu vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR) pre oblasť Stredozemného mora Vincent Cochetel v súvislosti s týmto údajným prípadom na Twitteri uviedol, že sa ním budú zaoberať príslušné úrady.

  Cochetel podľa The Times of Malta povedal, že návrat migrantov do Líbye a ich vylodenie bolo s určitosťou porušenie morského práva. Líbya podľa jeho slov nie je bezpečný prístav.

  Taliansko a Líbya v roku 2017 s podporou EÚ podpísali dohodu o zastavení prívalu migrantov zo severnej Afriky do Talianska.

  Rím a EÚ majú podľa nej poskytovať podporu líbyjskej pobrežnej stráži a Líbya má zabraňovať ľuďom vydávať sa z jej brehov na cestu do Európy.

  Humanitárne organizácie podľa DPA opakovane upozornili na to, že líbyjská pobrežná stráž nie je dostatočne vybavená na to, aby zvládala príliv žiadateľov o azyl.

  Ľuďom, ktorých vracajú naspäť do Líbye, hrozí porušovanie ľudských práv, neoprávnené zadržiavanie, mučenie a otroctvo.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu