Aliancia za rodinu odovzdala Gálovi vyše 16-tisíc podpisov. Intervenujte! Odkazujú mu v súvislosti s Istanbulským dohovorom

  0
  Anton Chromík (Autor: SITA)

  Aliancia žiada, aby MS predložilo Súdnemu dvoru pripomienky o tom, že Národná rada SR odmietla ratifikáciu dohovoru.

  Tiež chce, aby odmietlo širšie pristúpenie EÚ k dohovoru a postavilo sa za suverenitu členských štátov pri Istanbulskom dohovore v čo najširšom rozsahu.

  Anton Chromík z Aliancie za rodinu tvrdí, že EÚ sa snaží dosiahnuť, aby všetky členské štáty pristúpili k dohovoru ako celku

  “Chceme, aby minister využil argumentáciu, a to takú, že pristúpenie k Istanbulskému dohovoru je možné vykonať iba jednomyseľným súhlasom všetkých členských štátov,” povedal Chromík.

  Rezort spravodlivosti hovorí, že petícia obsahuje viaceré nepravdy a ukazuje hlboké nepochopenie organizátorov, o čo ide v konaní pred Súdnym dvorom EÚ.

  “Toto konanie sa netýka ratifikácie Istanbulského dohovoru zo strany SR, takže nemá súvis s prijatým uznesením NR SR a ani doňho nepatria tvrdenia o súlade Istanbulského dohovoru s Ústavou SR. Toto konanie sa tiež netýka rozsahu ratifikácie zo strany EÚ,” uviedla pre TASR hovorkyňa MS SR Zuzana Drobová.

  Podotkla tiež, že keby takéto tvrdenia Slovensko uviedlo v konaní pred Súdnym dvorom, len by sa “svojím neodborným stanoviskom blamovalo pred EÚ a inými členským štátmi”.

  “Súčasné konanie na európskom súdnom dvore sa netýka toho, či EÚ má v širšom alebo užšom rozsahu pristúpiť k Istanbulskému dohovoru,” zdôraznila v tejto súvislosti štátna tajomníčka MS Edita Pfundtner pred stredajším rokovaním vlády.

  Podľa jej slov ide o legislatívno-technické otázky, s ktorými sa na súdny dvor obrátil Európsky parlament.

  - Reklama -