pondelok, 14 júna, 2021
21.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Moldavsko má technokratickú vládu, získala si dôveru poslancov

Moldavsko má technokratickú vládu, získala si dôveru poslancov

Ako doplnila agentúra AP, Chicov kabinet získal po rokovaní v 101-člennom zákonodarnom zbore väčšinu 60 hlasov. Stalo sa tak dva dni po tom, ako parlament vyslovil nedôveru vláde premiérky Maie Sanduovej.

Šesť z jedenástich ministrov z nového kabinetu vrátane Chica sú bývalými poradcami moldavského prezidenta Igora Dodona. Ten Chica v stredu nominoval za nového premiéra s tým, že ide o technokrata bez politickej afiliácie.

Sanduovej vláda, pozostávajúca z proruskej Socialistickej strany Moldavska (PSRM) a proeurópskeho bloku ACUM (Teraz), padla po tom, ako jej vyslovilo nedôveru 63 zo 101 poslancov parlamentu.

Vzťahy medzi Sanduovej blokom ACUM a PSRM sa v poslednom čase zhoršili v súvislosti s plánom premiérky prevziať kontrolu nad procesom nominácií na post generálneho prokurátora. Tento krok mal kľúčový význam v rámci premiérkiných snáh o zintenzívnenie boja proti korupcii.

Sanduová sa predsedníčkou moldavskej vlády stala len v júni 2019 po odstúpení svojho predchodcu Pavla Filipa.

Moldavsko, jedna z najchudobnejších krajín Európy, dlhodobo zápasí s rozšírenou korupciou a politickou nestabilitou. Od 1991, keď Moldavsko získalo nezávislosť po rozpade bývalého Sovietskeho zväzu, súperia o vplyv v tejto krajine Západ a Rusko.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,038 +12 Dnes Úmrtí 12,441 +2 Dnes Uzdravení 377,282 Infikovaných 1,315 Last updated: 14. júna 2021 - 14:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -