pondelok, 21 septembra, 2020
15.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Beňová: Sexuálna výchova má svoje miesto na školách

Beňová: Sexuálna výchova má svoje miesto na školách

Poslankyňa a kvestorka europarlamentu Monika Beňová (Smer-SD), ktorá uvedené uznesenie v mene frakcie socialistov a demokratov (S&D) predložila, v tejto súvislosti jasne naznačila, že sexuálna výchova má svoje miesto na školách v ktorejkoľvek členskej krajine EÚ. Pripomenula, že ide o občiansky návrh zákona, ktorý bol do poľského Sejmu predložený na základe petície a ktorý podporila aj katolícka cirkev a vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), ktorá má aj po posledných parlamentných voľbách väčšinu v poľskom parlamente.

“Návrh zákona hovorí, že učitelia, vychovávatelia či lekári, ktorí by vzdelávali mladých ľudí v oblasti sexuálnej výchovy či zdravotnej osvety v tejto oblasti, môžu teoreticky čeliť hrozbe niekoľkoročného väzenia,” upozornila Beňová a dodala, že proti navrhovanej legislatíve protestovali ľudia vo viacerých poľských mestách.

Podľa jej slov by nový zákon mohol trestať tých, ktorí deťom a mladistvým vysvetľujú, čo je sexuálne zneužívanie, násilie, antikoncepcia či prirodzený sexuálny život. “Išiel by tak proti súčasným poznatkom a modernej sexuálnej výchove, ktorá v 21. storočí má na školách v ktorejkoľvek členskej krajine Európskej únie nepochybne svoje miesto,” opísala uvedený legislatívny návrh.

Poslanec Michal Šimečka (PS) z frakcie Obnovme Európu priznal, že je rád, že EP veľkou väčšinou prijal uznesenie odsudzujúce pripravovaný návrh zákona, ktorý by v Poľsku de facto kriminalizoval sexuálnu výchovu mladistvých.

“Tento návrh je v rozpore so základnými princípmi moderného vzdelávania. Považujem za absurdné, aby v Európe 21. storočia boli učitelia vystavení hrozbe väzenia len preto, že vysvetľujú mladým ľuďom výhody používania antikoncepcie a zodpovedného sexuálneho správania,” uviedol.

Upozornil, že hoci autori tejto legislatívy tvrdia, že jej cieľom je chrániť deti a mladých ľudí pred sexuálnou depriváciou a demoralizáciou, v skutočnosti to spôsobí pravý opak. “Bez náležitých vedomostí o sexuálnom zneužívaní zo strany potenciálnych obetí môže dôjsť k práve k nárastu sexuálneho násilia. Tabuizovanie sexuality totiž zvyčajne vedie k jej zneužívaniu,” odkázal poslanec.

Poslanec Ivan Štefanec (KDH) z frakcie európskych ľudovcov (EPP) upozornil, že vzdelávanie a jeho obsah je plne v kompetencii členských štátov EÚ a európske inštitúcie by nemali do tejto kompetencie nijako zasahovať.

“Tento zákon však nepovažujem za šťastný, pretože kriminalizuje aj také konanie, ktoré nemá s podporou pedofílie nič spoločné, skôr naopak,” vysvetlil poslanec.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

V Indonézii spozorovali dve mláďatá vážne ohrozeného druhu nosorožca

Indonézske úrady spozorovali v národnom parku na indonézskom ostrove Jáva dve mláďatá takmer vyhnutého nosorožca jávskeho. Informovala o tom v nedeľu agentúra...

AKTULIZOVANÉ Pokračuje hlavné pojednávanie s Kotlebom v kauze kontroverzných šekov

Pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku pokračuje hlavné pojednávanie s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom v kauze kontroverzných šekov.

Minister zdravotníctva ČR Vojtěch rezignoval. Babiš mu za prácu poďakoval

Doplnená správa Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch rezignoval. Odchod z funkcie oznámil v pondelok ráno na tlačovej konferencii, informoval...

Uzbecký vicepremiér Barnojev podľahol komplikáciám spôsobeným SARS-CoV-2

Uzbecký vicepremiér Uktam Barnojev podľahol komplikáciám spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2. Agentúru RIA Novosti o tom v nedeľu informoval operačný krízový štáb zriadený vládou.

Princ Charles varuje: Kríza klimatickej zmeny zďaleka prekoná dôsledky šírenia SARS-CoV-2

Britský princ Charles v nedeľu varoval, že kríza klimatickej zmeny zďaleka prekoná dôsledky šírenia nového koronavírusu, a vyzval svet, aby využil pandémiu...

V utečeneckom tábore na ostrove Samos opäť vypukol požiar

V utečeneckom tábore Vathy na gréckom ostrove Samos vypukol v nedeľu večer znova požiar. Príčina nebola bezprostredne známa, ako však informoval ostrovný...

Biden chce hlasovanie o novom sudcovi Najvyššieho súdu USA až po voľbách

Kandidát amerických demokratov na prezidenta Joe Biden vyzval v nedeľu senátorov, aby o novom sudcovi Najvyššieho súdu USA, ktorý by nahradil zosnulú...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,677 Úmrtí 39 Uzdravení 3,548 Infikovaných 3,090 Last updated: 21. septembra 2020 - 10:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky