Migrantom v Bosne zakázali opúšťať tábory pri chorvátskych hraniciach

  0
  Migranti na bosniansko-chorvátskej hranici (Autor: TASR)

  Úrady k tomuto rozhodnutiu dospeli kvôli vysokému počtu migrantov v danej oblasti. Opatrenie sa dotkne dvoch oficiálnych centier pre migrantov Bira a Miral, ktoré sa nachádzajú v meste Bihač. Ľudia žijúci v týchto táboroch sú zaregistrovaní ako žiadatelia o azyl, či však zamýšľajú v Bosne ostať nastálo, nie je zrejmé, píše agentúra DPA.

  Podľa správy portálu Klix.ba sa obmedzenie v pohybe vzťahuje len na migrantov v zmienenom regióne. Neplatí však v iných častiach krajiny, z ktorých sa teda aj naďalej môžu migranti pokúšať pokračovať v ceste do bohatších krajín Európy.    

  V Unsko-sanskom kantóne sa aktuálne nachádza približne 7000 migrantov, z toho 2300 v oficiálnych táboroch Bira a Miral. Zhruba 2000 ďalších žije v provizórnom tábore Vučjak, ktorý úrady zriadili v júni pri Bihači – na niekdajšej skládke odpadu a tiež neďaleko oblasti, v ktorej bolo počas vojny mínové pole.

  Viaceré bosnianske médiá v ostatnom čase písali, že úrady plánujú tábor Vučjak zatvoriť, o čo ich žiadali medzinárodné organizácie i EÚ. Kljajič však uviedol, že práve sem budú posielaní všetci prichádzajúci migranti.

   

  - Reklama -