utorok, 4 augusta, 2020
18.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Ako sme žili? Koľko sme zarábali a čo sme si mohli zo...

Ako sme žili? Koľko sme zarábali a čo sme si mohli zo svojich platov dovoliť? Takto sa zmenili ceny a platy

Vývoj priemernej mzdy

Slovensko v prvých rokoch svojej samostatnosti muselo zrealizovať ťažkú úlohu prechodu na trhovú ekonomiku a podľa analytikov Slovenskej sporiteľne v tomto smere uspelo. “Aj keď v prvých rokoch samostatnej republiky bola ekonomika v málo priaznivej situácii, koncom 90. rokov začalo svoju cestu dynamického ekonomického rastu a rozvoja,” konštatujú analytici sporiteľne.

Od začiatku 90. rokov sa priemerná nominálna mzda niekoľkonásobne zvýšila. Analytici sporiteľne vyčíslili, že vlani bola deväťkrát vyššia oproti roku 1990. “Tu je však potrebné zdôrazniť devalváciu slovenskej koruny, ako aj veľmi vysokú infláciu, ktorá na Slovensku začiatkom 90. rokov prevládala, a to najmä v roku 1991. Keď porovnáme minuloročnú nominálnu mzdu, napríklad s rokom 1995, bola štvornásobne vyššia,” podotkli analytici Slovenskej sporiteľne.

Vývoj priemernej mzdy. Zdroj: Štatistickú úrad SR

Reálna mzda pritom nekopírovala vždy vývoj nominálnej a na začiatku 90. rokov zaznamenala pár medziročných poklesov, neskôr však prišli jej rasty. “Reálna mzda sa nachádza viditeľne vyššie ako po Nežnej revolúcii, oproti roku 1990 bola vlani vyššia o 34 %,” vyčíslili analytici sporiteľne.

Zdá sa tak, že priemerne zarábajúci si v súčasnosti môže dovoliť zo svojho zárobku kúpiť viac tovarov a služieb ako pred revolúciou. “Z tohto uhla pohľadu vyplýva, že sa majú ľudia v priemere lepšie ako v roku 1989. Aj tento pohľad na vývoj reálnych zárobkov je však do určitej miery skreslený. Na úroveň priemernej mzdy si totiž mnohí Slováci ani zďaleka nesiahnu a tí, ktorí zarábajú menej, si zo svojho platu môžu aj menej dovoliť kúpiť,” upozorňuje analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Potraviny

Potraviny v súčasnosti vychádzajú lacnejšie ako pred revolúciou. Najvýraznejšie rozdiely sú napríklad pri mäse a údeninách. Drahšie sú zase zemiaky, mlieko či čokoláda.

Vývoj cien niektorých vybraných komodít. Zdroj: Štatistický úrad SR

Z hľadiska nezamestnanosti a trhu práce Glasová zase konštatuje, že v socialistickom režime nezamestnanosť takmer neexistovala, začiatkom 90. rokov sa vyhupla na dvojciferné hodnoty. “V súčasnosti sa nachádza na historicky najnižších úrovniach, čo taktiež zvyšuje životnú úroveň,” podotkla analytička.

Podľa analytikov dôležitým míľnikom pre Slovensko za posledných 30 rokov bol vstup do EÚ a Schengenu. “Členstvo v Schengene má pre Slovensko ako malú otvorenú ekonomiku kľúčový význam. Uľahčuje nielen cestovanie za prácou v zahraničí či rekreáciou, ale znižuje aj náklady a čas, čím výrazne prispieva k fungovaniu jednotného trhu EÚ,” podotkli analytici Slovenskej sporiteľne.

Bývalý režim odmietajú Česi razantnejšie ako Slováci

Súčasný pohľad ľudí na bývalý režim dokresľuje prieskum portálov Platy.sk a Platy.cz, ktorého sa zúčastnilo 4340 slovenských respondentov. Ukázalo sa, že bývalý režim odmietajú Česi razantnejšie ako Slováci. Len 17 % Slovákov by prijalo bývalý režim späť, v Českej republike sa takto vyslovilo len päť percent opýtaných. Tretina respondentov tvrdí, že pred revolúciou v roku 1989 boli na Slovensku nižšie ceny realít a potravín.

Ľudia tiež označovali vtedajšie výhodnejšie ceny energií, pohonných látok či zaujímavejšie nefinančné benefity. Naopak, takmer tretina Slovákov odpovedala, že za bývalého režimu nebolo lepšie nič.

Prieskum ukázal, že kým veľká časť Slovákov vníma ceny za socializmu pozitívne, horšie skončil pohľad na vtedajšie zárobky. Iba pätina respondentov si myslí, že by pri pretrvaní starého režimu mala na rovnakej pozícii lepší plat, ako má v súčasnosti.

Z odpovedí respondentov tiež vyplynulo, že zmena systému priniesla náročnejšie časy pre šetriacich ľudí. Takmer 40 % slovenských respondentov tvrdí, že by si pri pretrvaní socializmu dokázali dnes ušetriť viac. Z ľudí, ktorí zarábajú nadpriemerne, si 31 % myslí, že by si za socializmu dokázali ušetriť viac. Pri podpriemerne zarábajúcich respondentoch ide o 45 %. Od revolúcie sa však výrazne smerom k lepšiemu zmenila kvalita a dostupnosť tovarov.

Tovar bol za socializmu veľmi ťažko dostupný

“Mnohé z tovarov, a to ani nie luxusných, boli za socializmu veľmi ťažko dostupné. Nedostatok mäsa, ovocia, vybavenia domácností či hračiek nútili ľudí stáť v dlhých radoch pred obchodmi. V súčasnosti si v rade postoja zväčša len pri pokladni a často ani to nie, keďže čoraz populárnejšie je nakupovanie cez internet,” podotkla Glasová.

Obchody mali obmedzenú ponuku, na niektoré potraviny ste si museli vystáť rad. Zdroj: TASR

Trh s realitami

Podľa nej je zaujímavý aj pohľad na nehnuteľnosti a ich cenový vývoj. “Kým do roku 1989 sa byty prideľovali vo veľkej miere zdarma alebo stáli v rozmedzí 20.000 až 40.000 korún československých, v súčasnosti ich cenu počítame v desiatkach či stovkách tisíc eur,” hovorí Glasová.

Na kúpu bytu alebo domu tak musia ľudia pracovať oveľa dlhšie ako pred revolúciou a nehnuteľnosti patria medzi tie statky, ktoré najvýraznejšie zdraželi. “Na druhej strane čakanie v poradovníkoch sa stalo minulosťou, vznikol štandardný trh s bývaním a záujemcovia si môžu vyberať z podstatne širšej ponuky. Bez hypotéky, či úveru na bývanie sa však väčšina ľudí pri kúpe nezaobíde,” dodala Glasová.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Sýrsky chlapec po deviatich rokov bez domova spáchal samovraždu

Maloletý sýrsky utečenec vo veku 14 rokov spáchal samovraždu v utečeneckom centre v meste Glize v holandskej provincii Limbursko. Uviedol to v...

Pribudlo 14 nakazených novým koronavírusom

Na Slovensku v pondelok (3. 8.) pribudlo 14 prípadov nákazy novým koronavírusom. Laboratóriá vykonali 1320 testov. Krajina tak celkovo doteraz eviduje 2368...

Koncesionárske poplatky… Rezník je za hybridný spôsob financovania

Koncesionársky poplatok sa všeobecne považuje za najdemokratickejšie nastavený systém financovania verejnoprávnych médií, a to nielen na Slovensku, ale v celej Európskej vysielacej...

Z Latinskej Ameriky a Karibiku hlásia vyše päť miliónov prípadov nákazy

Počet prípadov nákazy novým koronavírusom v Latinskej Amerike a Karibiku prekročil v pondelok päť miliónov. Viac ako polovicu z nich zaznamenali v...

Albánskemu mediálnemu magnátovi zhabali obrovský majetok. Získal ho z obchodu s drogami

Albánska prokuratúra v pondelok oznámila, že zhabala obrovský majetok patriaci podnikateľovi a mediálnemu magnátovi Yllimu Ndroqimu, podozrivému z toho, že svoju ríšu...

Izrael zaútočil na sýrske vojenské ciele

Izrael v pondelok oznámil, že uskutočnil vzdušný útok na vojenské ciele na juhu Sýrie. K náletu došlo iba deň po tom, čo...

Do Belgicka sa vrátili za tri dni tisíce ľudí z tzv. koronavírusových červených zón

V posledných troch dňoch sa do Belgicka vrátili tisíce ľudí z krajín, v ktorých existujú takzvané červené zóny, čiže oblasti s vysokým...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,368 +14 Dnes Úmrtí 29 Uzdravení 1,771 Infikovaných 568 Last updated: 4. augusta 2020 - 10:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky