streda, 12 augusta, 2020
30 C
Bratislava
Úvod Aréna Francúzski politici sú pobúrení konaní radikálov z radov ´žltých viest´

Francúzski politici sú pobúrení konaní radikálov z radov ´žltých viest´

Ako informoval spravodajský portál France Info, pre narušenie verejného poriadku, výtržnosti a ničenie majetku bolo v sobotu na rôznych miestach Francúzska zadržaných 264 ľudí, z toho 173 v Paríži.

Parížska prokuratúra v nedeľu uviedla, že o 10.00 h SEČ bolo vo väzbe ešte stále 155 zadržaných osôb, a to vrátane ôsmich maloletých.

Dejiskom najväčších násilností boli v sobotu dve parížske námestia – Place d'Italie a Place de la Bastille -, kde sa k žltým vestách pridali aj ultraľavicoví radikáli a maskovaní výtržníci z hnutia Black Blocs, ktorí ničili a podpaľovali mestský mobiliár, prevracali a zapaľovali zaparkované autá a rozbíjali výklady obchodov a bánk. Útočili dokonca aj na zasahujúcich hasičov.

Polícia proti týmto radikálom nasadila slzotvorný plyn aj vodné delá.

Demonštranti počas svojho vyčíňania v Paríži poškodili i pamätník maršalovi Alphonsovi Juinovi, ktorý v roku 1941 velil francúzskym jednotkám v severnej Afrike a v Taliansku a je vo Francúzsku považovaný za symbol boja proti nacizmu.

Tento vandalský čin vyvolal pobúrenie naprieč celým politickým spektrom, pričom politici odsúdili barbarstvo jeho páchateľov.

Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner v nedeľu vo vysielaní rozhlasovej stanice Europe 1 kritizoval toto “hrubé” a “násilnícke” správanie sa časti účastníkov zhromaždení usporiadaných v sobotu – v deň prvého výročia vzniku hnutia žltých viest.

Žlté vesty avizovali svoje ďalšie zhromaždenia a pochody aj na nedeľu.

Podľa agentúry Reuters parížska polícia od nedele rána zadržala 20 osôb a vykonala takmer 700 preventívnych kontrol u náhodne vytipovaných ľudí, ktorí mali v úmysle zapojiť sa do akcií žltých viest.

V dôsledku avizovaných akcií žltých viest parížsky dopravný podnik RATP upozornil na zatvorenie niekoľkých staníc metra a rýchlovlakov triedy RER.

Protesty vo Francúzsku vyvolal v polovici novembra 2018 zámer vlády zvýšiť od januára dane z pohonných hmôt. Vláda nakoniec ustúpila a ceny palív nezvýšila, ale protestujúci prišli s ďalšími požiadavkami vrátane rozsiahleho znižovania daní, zvyšovania miezd a zavedenia mechanizmu pre občanov žiadajúcich referendá o závažných témach.

Prezident Macron v polovici decembra zareagoval balíkom daňových úľav a mzdových príplatkov. Takisto sľúbil — a aj uskutočnil – veľké celonárodné diskusie a konzultácie.

Aj keď požiadavky žltých viest pred rokom podporovala väčšina obyvateľov Francúzska, mnohí z nich si už neželajú pokračovanie protestov a opätovnú “mobilizáciu”.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Matovič: Ak mal Kyselica rozvrátiť politickú stranu, a neurobil nič, tak bol v podstate hrdina

Ak by sa potvrdilo, že bývalý štátny tajomník ministerstva vnútra Lukáš Kyselica počas pôsobenia vo Vojenskom spravodajstve (VS) mal donášať na hnutie...

Letisko v Bratislave vybavilo v júli 5% obvyklého počtu cestujúcich

V júli vybavilo Letisko M. R. Štefánika 16.604 cestujúcich. Je to len 5 % obvyklého počtu cestujúcich v júli z predchádzajúcich rokov. Informovala...

VIDEO Remišová: Na podporu neziskových organizácií vyčleníme vyše milióna eur

Na podporu neziskových organizácií pri dosahoch krízy vyčlení Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR viac ako jeden milión eur. Informovala o tom...

Trump: Ak Biden vyhrá voľby, Američania sa budú musieť učiť po čínsky

Americký prezident Donald Trump v utorok v dvoch rozhovoroch kritizoval svojho rivala v prezidentských voľbách Joea Bidena za slabý postoj voči Číne....

Vláda vymenovala ďalších prednostov okresných úradov

Vláda v stredu vymenovala na návrh ministerstva vnútra štyroch prednostov okresných úradov. Od 1. septembra budú mať nové vedenie úrady v Martine,...

Záhorie: Prebiehajú policajné zásahy, policajti zadržali desiatky migrantov

Polícia momentálne zasahuje v Malackom okrese, doposiaľ zadržala takmer 30 migrantov. Bratislavskí policajti spolu s pohotovostnou motorizovanou jednotkou a psovodmi zároveň prehľadávajú...

Matovič: Nebudeme spôsobovať chaos. Čestné vyhlásenia rodiča o bezinfekčnosti vláda upraví

Vláda upraví uznesenie ministerstva zdravotníctva týkajúce sa čestného vyhlásenia o bezinfekčnosti, ktoré majú doniesť žiaci do škôl pri svojom nástupe. Uviedol to...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,690 +75 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,884 Infikovaných 775 Last updated: 12. augusta 2020 - 16:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky