štvrtok, 2 júla, 2020
17.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Grécko nie je parkovisko pre migrantov. Toto je tá európska solidarita? Nie,...

Grécko nie je parkovisko pre migrantov. Toto je tá európska solidarita? Nie, stačilo, odkazuje grécky premiér

Podľa gréckej pobrežnej stráže na grécke ostrovy vo východnej časti Egejského mora dorazilo od piatka do pondelka zhruba 1350 ľudí. Zároveň dodala, že v táboroch na ostrovoch Lesbos, Chios a Kos v súčasnosti žije v kritických podmienkach už viac ako 32.000 ľudí, pričom ich kapacita je len približne 6200.

Podľa Mitsotakisa, ktorý je premiérom od júla tohto roka, to už takto nemôže ďalej pokračovať. “Európa považuje krajiny príchodu ako Grécko za vhodné parkovacie miesta pre utečencov a migrantov. Toto je tá európska solidarita? Nie! Dlhšie to už nebudem tolerovať,” povedal.

Mitsotakis tiež kritizoval Turecko. Prezident Recep Tayyip Erdogan sa podľa neho “snaží využiť migráciu na to, aby vyvíjal nátlak na Európu a dosiahol tým ústupky”.

Erdogan v novembri pohrozil, že “otvorí brány” a vpustí utečencov do Únie, po tom, ako EÚ kritizovala tureckú operáciu v severnej Sýrii.

“Prezidentovi Erdoganovi som otvorene povedal, že ak chce mať s Gréckom dobré susedské vzťahy, nesmie zneužívať migrantov a utečencov,” uviedol pre nemecký denník premiér.

Na začiatku októbra Mitsotakis oznámil, že grécka vláda sa rozhodla, že do konca roka prevezie približne 20.000 migrantov z ostrovov na pevninu. V súvislosti s výrazným nárastom prichádzajúcich migrantov grécky parlament začiatkom novembra schválil zákon, ktorý sprísňuje a urýchľuje azylové procedúry.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

V Richmonde odstránia všetky sochy osobností Konfederácie

Starosta mesta Richmond v americkom štáte Virgínia v stredu nariadil okamžité odstránenie všetkých sôch znázorňujúcich osobnosti južanskej Konfederácie, ktorá v občianskej vojne...

Egypt ožíva. Obnovil lety, sprístupnil pyramídy

Egypt v stredu po troch mesiacoch obnovil medzinárodné lety a sprístupnil hlavné turistické atrakcie vrátane Cheopsovej pyramídy v Gíze, ktoré boli zatvorené...

Blízky východ je v kritickej situácii. WHO za týždeň hlási denne 160 000 nových prípadov

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu oznámila, že za posledný týždeň bolo vo svete denne hlásených viac ako 160 000 nových prípadov...

Rusko schválilo zmenu ústavy. Kniha je už v obchodoch. Putin do 2036?

Ruské občianske združenie Golos dostalo stovky sťažností na porušenie volebného zákona počas hlasovania o zmenách a doplneniach ruskej ústavy, ktoré sa v...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,687 Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 193 Last updated: 2. júla 2020 - 07:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky