Kremeľ odmietol územné nároky Estónska

  0
  Pobaltie (Autor: Archív)

  “Sme presvedčení, že táto požiadavka je neakceptovateľná a nemôžeme s ňou súhlasiť,” uviedol Peskov v reakcii na slová predsedu estónskeho parlamentu Henna Polluaasa, ktorý vyhlásil, že Rusko musí vrátiť Estónsku územia zmienené v Tartuskej mierovej zmluve z roku 1920.

  Estónsky minister zahraničných vecí Urmas Reinsalu v utorok vyhlásil, že ratifikácia tejto zmluvy o hraniciach medzi jeho krajinou a Ruskom momentálne nemá žiadnu budúcnosť vzhľadom na rozdielne názory na Tartuskú mierovú zmluvu.

  Estónsky minister vnútra a líder Estónskej konzervatívnej ľudovej strany (EKRE) Mart Helme predtým povedal, že Rusko stále nevrátilo Estónsku 5,2 percenta  jeho pôvodného územia. Dodal, že Estónsko si počká na vyriešenie tohto sporu v súlade s medzinárodným právom.

  Ako pre TASS uviedol ruský diplomatický zdroj, Helme s najväčšou pravdepodobnosťou hovoril o meste Ivangorod a časti Pečorského okresu. Na základe Tartuskej mierovej zmluvy uzavretej 2. februára 1920 medzi Ruskom a Estónskom pripadli tieto lokality Estónsku.

  Po tom, ako sa Estónsko stalo súčasťou Sovietskeho zväzu, boli inkorporované do Ruska. Ruský rezort diplomacie opakovane tvrdí, že Tartuská mierová zmluva stratila účinnosť vo chvíli, keď sa Estónsko stalo súčasťou bývalého Sovietskeho zväzu.

   

  - Reklama -