piatok, 23 októbra, 2020
7.5 C
Bratislava
Úvod Aréna Sociológ: Na veľké koalície je už neskoro. Sulík však zrejme bude ešte...

Sociológ: Na veľké koalície je už neskoro. Sulík však zrejme bude ešte hľadať partnera

Nové  strany  ako Vlasť a Dobrá voľba idú smerom  hore, naopak  Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka prepadáva zásadným spôsobom na 4,4 percenta, čím  sa dostávajú mimo parlamentu. Ako máme čítať tieto prieskumy? Tento trend sa dá považovať za určujúci k výsledkom volieb?

No stať sa ešte môže čokoľvek. Treba mať na pamäti, že je to meranie  aktuálneho stavu, a nie prognóza výsledkov volieb 29. februára. Dovtedy sa ešte môže udiať veľmi  veľa vecí.

Politická scéna je na Slovensku veľmi pestrá. Máme tu veľa strán, ktoré sú si v mnohom podobné. Voliči zatiaľ nevypreferovali povedzme dve silné, navzájom opozičné strany, ale hlasy delia medzi malé strany, ktoré nie sú schopné preraziť ani hranicu desať percent.

Áno, je potrebné brať do úvahy, že voliči majú voľnú väzbu, taký vlažný vzťah k  stranám, ktoré označujú za tie, že by ich chceli alebo ich budú voliť. Podliehajú potom rôznym, často aj náhodným impulzom, ktoré ich rozhodnutie môžu zmeniť.

Na snímke sociológ Pavel Haulík. Zdroj: TASR

Takže v žiadnom prípade tie prieskumy, ani ten najnovší, nemajú ambíciu  určovať ako sa skončia voľby. 

Predsa len ale tie dáta z prieskumu niečo do budúcnosti naznačujú – ak nie výsledky, tak povedzme, že trendy rastu a poklesu zrejme áno?

Áno, aktuálne trendy tie dáta naznačujú, to áno. Ale opäť treba vyčkať, či sa potvrdia, alebo nepotvrdia.

To, či sa zmenia, alebo ostanú, je aj v rukách samotných politikov v rámci kampane, do akej miery dokážu komunikovať svoje témy a predstavy a získať si voličov na svoju stranu.

Z tohto pohľadu sa ukazuje akurát to, že výsledok volieb je krajne neistý. Často záleží len na maličkostiach, ktoré spôsobia preskupenie hlasov.

Pokles prefenrencií SaS čiastočne súvisí aj s odchodom niekoľkých jej členov. Zdroj: TASR

Percentuálny nárast nových strán ako Dobrá voľba na 3,9 percenta a Vlasť na 3,5 percenta môže znamenať, že si ich voliči už všimli? 

Robia aj veľkú kampaň, takže áno, voliči si  ich zrejme všimli. To je problém nových strán, že chvíľu trvá, kým ich volič vôbec zaregistruje.

Samozrejme, často funguje aj moment novosti, že zrazu sa objaví subjekt, ktorý môže byť časti voličov sympatický. Treba to brať jednoducho tak, že priazeň voliča nie je trvalý vklad v banke, ktorý je tam uložený a garantovaný.

Naopak – o dôveru voliča sa treba sústavne snažiť. Takže beriem to celé ako signál, že scéna je zrelá na zmeny, ale aké tie zmeny budú, sa dnes nedá vôbec odhadnúť. 

Pri SaS súvisí podľa vás pokles s rozkolom v strane a odchodom niektorých členov do Demokratickej strany?

Jednak to, ale povedal by som, že stratili aj niečo, čo by sa dalo nazvať „ťah na bránu“. Neprichádzajú s ničím novým, neurčujú, nemajú nové témy, nie sú veľmi viditeľní.

Na rozdiel od Igora Matoviča, ktorý pochopil, že situácia je zložitá, a pokiaľ nezačne tvrdo pracovať, je v ohrození.

Smer – SD sa drží pri svojich zhruba 20 percentách, teraz majú 19,1 percenta. Čím to je?

Takisto neprichádzajú s témami, ktoré by bodovali. Naopak, sú viditeľné konflikty v koalícii. Takže to ich číslo je zatiaľ stabilné, ale určite by som nepovedal, že je isté a môže sa zmeniť – aj smerom nadol.

Tento týždeň (21. 11.) neprešiel návrh na veľkú šesťkoalíciu, takzvaný veľký blok  zmeny, zložený zo šiestich strán Za ľudí, PS,  Spolu, KDH, SaS, OĽaNO,  ktorú navrhoval Andrej Kiska. Kiska zasa odmieta podporiť menšiu štvorkoalíciu PS, Spolu, Za ľudí a SaS. Ako vidíte vznik nejakej koalície do volieb?

Netreba zabúdať, že súčet preferencií strán je vyšší, než by bol výsledok takého jedného subjektu. Šesť strán bolo aj podľa môjho názoru príliš veľa, hlavne keď ide o strany s odlišnými voličskými základňami.

Ťažko si vôbec predstaviť, ako by to fungovalo, taká široká koalícia…

Myslím si, že do odovzdania kandidátok do volieb už nevznikne žiadna veľká koalícia, možno nejaké koalície vzniknú, budú sa však týkať menších strán, ktoré nie sú jednoznačné, čo sa týka kvóra pre vstup do parlamentu.

Na veľké koalície je už podľa mňa neskoro.

SaS sa potáca a nemá vôbec isté šance na to, aby sa opäť ocitli v parlamente. Napríklad spojenie SaS a OĽaNO podľa vás prichádza do úvahy?

Ak som hovoril, že sa dajú stihnúť koalície menších strán, presne toto je jedna z alternatív, ktoré som mal na mysli.

Ak pán Sulík vyhodnotí tú situáciu a myslím, že má tiež dosť informácií, že preferencie jeho strany sú ohrozené – je to teraz len otázka hrdosti alebo samoľúbosti, neviem, čo je presnejšie –, a  bude hľadať koaličného partnera. 

Autor: Lucia Balichová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Arca Capital, ktorú zviditeľnila Matovičová, je pod ochranou lex korona. Ekonóm Šebo: To nemusela byť žiadna pyramídová hra. Celé to možno len zle...

“To nemusí byť žiadna pyramídová hra, oni to možno len zle spočítali. Problém s premiérovou manželkou vznikol asi preto, že sa začalo ...

Na Slovensku pribudlo 19 úmrtí na COVID-19

Na Slovensku pribudlo 19 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Celkovo tak v krajine podľahlo ochoreniu 134 ľudí. TASR o tom vo...

Slovensko sprísni režim na hraniciach s Ukrajinou

Slovensko sprísni režim na hraniciach s Ukrajinou. Na hraniciach s Českom sa bude pokračovať v náhodných kontrolách. Po štvrtkovom rokovaní ústredného krízového...

Prehľad nových opatrení proti pandémii koronavírusu

Od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra bude na celom Slovensku platiť zákaz vychádzania s výnimkou ciest na testovanie, do práce...

NR SR: Politické strany už nebudú musieť viesť osobitný účet v Štátnej pokladnici

Politické strany a hnutia už viac nebudú musieť viesť osobitný účet v Štátnej pokladnici. Svoje nepoužité prostriedky môžu ešte previesť a účet...

Súdržnosť nám pomôže zvládnuť boj s pandémiou. Premiér potvrdil celoplošné testovanie

Ústredný krízový štáb (ÚKŠ) definitívne potvrdil, že v okresoch Dolný Kubín, Tvrdošín a Námestovo na Orave a v okrese Bardejov sa v...

Kotleba mal pozitívny test na koronavírus

Poslanec Národnej rady (NR) SR Marian Kotleba (ĽSNS) mal pozitívny test na nový koronavírus. Informoval o tom na sociálnej sieti. Ako uviedol,...
Slovensko
Pozitívne vzorky 35,330 Úmrtí 115 Uzdravení 8,763 Infikovaných 26,452 Last updated: 23. októbra 2020 - 04:08 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky