Novotný: Most má svoje miesto v parlamente. Lebo ak tam nebude, čo bude nasledovať? Nárast nacionalizmu?

0
Viliam Novotný (Autor: Facebook, Viliam Novotný)

Vaši zástupcovia budú na kandidátke Mosta-Híd vo februárových parlamentných voľbách. Ešte nie je známy počet miest, ktoré obsadíte, napriek tomu sa spýtam – ste s dohodou spokojný?

Áno, som spokojný. Dohoda sa nerodila ľahko a ako každá je výsledkom kompromisov. Šanca bude mať šesť kandidátov do parlamentných volieb, čo asi zodpovedá našej reálnej preferenčnej sile.

Bolo to pre Šancu najlepšie riešenie? Aké boli vaše kritériá?

Od nášho aprílového kongresu sme sa snažili pomôcť spájaniu slovenských stredopravých strán s cieľom vytvoriť programovú alternatívu voči Smeru. Naše snahy a rokovania o spolupráci či spájaní však nenašli odozvu v iných stranách.

Most-Híd mal od júla seriózny záujem a nakoniec to dospelo až k dohode.

Ako prebiehali rokovania?

Most-Híd začiatkom júla poslal listy viacerým menším neparlamentným stranám s pozvánkou na rokovanie. Šanca pozvanie prijala. Odvtedy sme s menšími či väčšími prestávkami komunikovali. K dohode však došlo až začiatkom novembra.

Most-Híd pôvodne skúšal vytvoriť koalíciu s ďalšími maďarskými stranami, dá sa povedať, že mu záležalo na etnickom princípe predvolebnej koalície, do ktorej sa angažujú. Od jeho politikov prichádzali aj reči o tom, že model zmiešanej strany možno nebol najlepší. Akú reakciu ste na toto spojenie zaznamenali vo vašej strane a akú v Moste?

Osobne si myslím, že je škodou, že sa dve najväčšie strany zastupujúce maďarskú menšinu na Slovensku nedohodli. Príčinu ste už asi aj naznačili – etnický model alebo zmiešaná strana?

Most-Híd zostal verný svojmu poslaniu byť stranou pre Slovákov, Maďarov, Rusínov aj príslušníkov ostatných menšín, a to asi SMK nevyhovovalo.

Členovia a sympatizanti Šance našej spolupráci najviac vyčítajú súčasné pôsobenie Mosta-Híd vo vláde so Smerom. Za čo Most-Híd aj zaplatil vysokú cenu v strate svojich preferencií.

Šanca sa ale musí pozerať dopredu, na vládu, ktorá vzíde po voľbách.

Naznačili ste problém s účasťou Mosta-Híd v dosluhujúcej koalícii, ako sa na to pozeráte vy?

Bola to najslušnejšia a najschopnejšia z trojice strán vo vláde. To ich ale asi neospravedlní v očiach mnohých ich voličov z roku 2016. Či a ako svojim voličom účasťou vo vláde pomohli, na to musia odpovedať oni.

Hovorili ste, že sa chcete pozerať do budúcna, no práve minulosť tú budúcnosť ovplyvňuje a pri Moste-Híd to platí dvojnásobne.

Republiková rada strany Šanca schválila prijatie dohody s Mostom-Híd 16. novembra a 21. novembra sme to spoločne oznámili. Nemôžeme niesť zodpovednosť za niečo, čo sa udialo pred naším príchodom.

Vilaim Novotný a predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Zdroj: TASR

Podľa posledného prieskumu dosahuje Most-Híd čosi cez tri percentá. Čo bude rozhodujúce, aby ich bolo aspoň päť?

Odpočet pre voličov Mosta-Híd za predchádzajúce štvorročné obdobie a schopnosť presvedčiť ich, že dokážu aj v budúcnosti najlepšie zastávať ich záujmy v parlamente či vo vláde.

Dôležité bude presvedčiť voličov, že projekt priateľskej spolupráce Slovákov, Maďarov a príslušníkov menšín má svoje miesto v parlamente. Lebo ak tam Most-Híd nebude, čo bude nasledovať?

Nárast nacionalizmu z jednej aj druhej strany? Mimochodom, aj to bol jeden z dôvodov, prečo Šanca prijala Dohodu o spolupráci s Mostom-Híd, lebo pre nás je zárukou zachovania súčasnej priateľskej spolupráce medzi národnosťami.

Spomínaný prieskum ukazuje, že voľby sa môžu skončiť naozaj zaujímavo a dnes neodhadnuteľne, dokonca aj patom. Podarí sa opozícii zmena vlády? A chcete takúto zmenu aj vy, keďže ste na kandidátke dnešnej vládnej strany?

Dohoda o spolupráci umožňuje všetkým partnerom spolurozhodovať, do akej vládnej koalície prípadne vstúpi Most-Híd po voľbách.

Za Šancu som otvorene deklaroval, že budeme presadzovať vytvorenie stredopravej demokratickej vlády bez Smeru a ĽSNS.

Hitom nadchádzajúcich volieb je vytváranie koalícií alebo snaha postupovať vo väčších celkoch. Čo si o tom myslíte? Nemôže to z dlhodobejšieho hľadiska deformovať systém politických strán, prirodzenú súťaž?

Slovenská politická scéna je neuveriteľne atomizovaná. Očakával som od lídrov väčších opozičných strán, že sa začnú spájať omnoho odvážnejšie, ale to sa, žiaľ, nestalo. Každý hrá hlavne na seba.

Mám trošku obavy z takej vládnej šesť-, sedemkoalície, ktorá by vzišla zo súčasnej opozície. Bude to veľmi krehká parlamentná väčšina.

Pribudnú na kandidátku aj ďalšie strany?

Už na to nie je čas.

Kandidačné listiny musia strany odovzdať do začiatku decembra. Vy už v Šanci máte jasnú predstavu, kto bude kandidovať?

Áno, schválila to naša republiková rada 16. novembra.

Spolu s bugárovcami máte spoločné priority. Zahraničná politika, regióny či zdravotníctvo, ktorému sa vy venujete. Čo je pre Šancu z toho najdôležitejšie?

Dohoda o spolupráci nám okrem iného umožňuje prezentovať vlastný program vo voľbách prostredníctvom našich kandidátov.

Našimi prioritami je posilnenie postavenia regiónov, zdravotníctvo pre pacientov, ktoré je mojou dlhodobou témou, a viac zdravých slovenských potravín v obchodoch.

Veľmi dôležitá je pre nás aj silná proeurópska orientácia Mosta-Híd, v tej sa úplne zhodujeme, ale aj v iných oblastiach programov sme si veľmi blízki. Programová zhoda bola jedným z ďalších dôvodov našej dohody.

Ako hodnotíte ako lekár i politik posledné významné kroky v zdravotníctve – pokus o reformu nemocníc či búranie Rázsoch?

Smer 12 rokov spravoval zdravotníctvo a výsledkom je, že zdravotníctvo zlyháva vo všetkých oblastiach. O zlom fungovaní by pacienti a zdravotníci dokázali hovoriť veľmi dlho.

Predražené nákupy, zadlžujúce sa nemocnice, klientelizmus typu masér Kostka či teta Anka, to sú reálne výsledky Smeru v zdravotníctve.

Stratifikácia nemocníc bola sympatickým projektom s racionálnym jadrom, ale prečo prišla až na záver vládnutia? Ministri zdravotníctva sľubovali Bratislave novú nemocnicu a za 12 rokov „stihli“ len začať búrať jeden starý skelet na Rázsochách.

Autor: Ľudovít Kusal

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu