piatok, 23 apríla, 2021
12.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Prezidentom Rumunska bude opäť liberál prezývaný ´Nemec´

Prezidentom Rumunska bude opäť liberál prezývaný ´Nemec´

“Sľubujem, že budem prezidentom všetkých Rumunov. Dnes zvíťazilo moderné, európske a normálne Rumunsko,” vyhlásil 60-ročný Iohannis, ktorého volebný úspech potvrdzuje proeurópske smerovanie tejto východnej členskej krajiny EÚ.

Najhorší výsledok pre sociálnych demokratov

Jeho konkurentka Dancilaová, líderka Sociálnodemokratickej strany (PSD), získala podľa prvotných údajov 33-35 percent hlasov.

Pre PSD, ktorá dominuje rumunskej politickej scéne od pádu komunizmu v roku 1989, ide o dosiaľ najhorší výsledok vo voľbách hlavy štátu.

Bývalá rumunská premiérka a prezidentská kandidátka Sociálnodemokratickej strany (PSD) Viorica Dancilaová vychádza spoza plenty vo volebnej miestnosti v Bukurešti. Zdroj: TASR/AP

Iohannis, prezývaný vďaka svojmu pôvodu “Nemec”, je v najvyššej štátnej funkcii od roku 2014 a svoje obmedzené právomoci prezidenta využil na podporu protikorupčných protestov či posilnenie vzťahov so Spojenými štátmi.

Kritici tvrdia, že tento liberál sa vyhýba diskusiám a chýba mu charizma, ale vďaka silnému odporu verejnosti voči PSD zaznamenáva volebné úspechy.

Prezident môže odmietnuť straníckych nominantov na predsedu vlády

Vláda pod vedením PSD padla v októbri po tom, ako jej bola v parlamente vyslovená nedôvera, čím sa zavŕšilo niekoľkomesačné obdobie politickej nestability.

Táto ľavicová strana, ktorá je všeobecne vnímaná ako nasledovník vládnucej elity pred pádom komunizmu, čelí obvineniam z rozsiahlej korupcie.

V nedeľňajších voľbách mohlo hlasovať 18,2 milióna oprávnených voličov vrátane rekordných 650.000 voličov v zahraničí.

Rumunský prezident má päťročný mandát a na základe ústavy je zodpovedný za zahraničné záležitosti, ako aj schvaľovanie menovania sudcov a vrcholových prokurátorov. Môže odmietnuť straníckych nominantov na predsedu vlády.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 378,635 +485 Dnes Úmrtí 11,405 +48 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 111,930 Last updated: 23. apríla 2021 - 13:24 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -