Kravčík: Keby som nebol predsedom DS, s radosťou by som ponuku Matoviča prijal

0
Michal Kravčík (Autor: TASR)

Ste predsedom Demokratickej strany, ktorá má podľa prieskumov 0,6-percentnú šancu na zvolenie. Na dosah ste mali ponuku, ako sa možno dostať do parlamentu, vy ste ju odmietli, keď ste neakceptovali ponuku Igora Matoviča pre vás a Janu Kiššovú na zvoliteľných miestach, plus 13 neexponovaných mien pre ľudí z DS na kandidátke OĽaNO. Jana Kiššová sa rozhodla nekandidovať, vy žiadate akceptáciu Blahovej, Rajtára a Galka na kandidátke OĽaNO, čo Matovič  nechce. Tak sa zdá, že ste dostali ponuku na niečo, čo nie je možné realizovať a celá zostava odídencov zo SaS vašej strane až tak neprospieva.

Ešte sa uvidí. Tá ponuka od Matoviča – tak my ju prijímame. Stačí nám však jedno zvoliteľné miesto, a treba akceptovať Blahovú, Galka a Rajtára. Toto je zrejme neprijateľné, ale uvidíme. Do konca týždňa sa ešte veľa vecí vykryštalizuje.

Na snímke sprava predseda Demokratickej strany Michal Kravčík, poslanci NR SR Jozef Rajtár, Jana Kiššová a Ľubomír Galko (všetci nezaradení) počas tlačovej konferencie DS 17. októbra 2019 v Bratislave. Zdroj: TASR

Podľa statusu Igora Matoviča to na kompromis veľmi nevyzerá. Citujem z jeho reakcie na sociálnej sieti. „Aj v živote, aj v politike sa stáva, že chcete niekomu pomôcť a potom miesto vďaky dostaneme vynadané, že ste ten najhorší zo zlých. Nevadí, urobili sme všetko, čo sme urobiť mohli, aby hlasy demokratických voličov neprepadli (ako jediní sme boli ochotní sa s nimi baviť).”

Máme aj druhú  alternatívu,  nielen spojenie s OĽaNO. Tá druhá alternatíva je, že sme prezentovali našu kandidátku ako samostatnej strany so 150 menami.

Urobili sme všetko, čo sme mohli, hovorí šéf OĽaNO Igor Matovič. Zdroj: TASR

Šance s kandidátkou 150 mien sú 0,6 a šance s OĽaNO sú dostať sa do parlamentu.

Áno, ale ja som len jeden člen predsedníctva a to je kolektívny orgán, ja musím  akceptovať rozhodnutie predsedníctva.

Pán Kravčík, úprimne, chceli by ste byť vy osobne poslancom NR SR a dostať vašu Demokratickú stranu do parlamentu?

Chcem, aby sa riešili problémy, ktoré tu riešim ja osobne 30 rokov. 

Je vám jedno, či sa budú riešiť cez vás, alebo prípadne niekoho iného?

Stal som sa predsedom DS a rok ťahám túto káru. Národ si musí vybrať. Keď to neakceptuje, musím to rešpektovať. Toto nie je moja osobná ambícia. Je to ambícia pre moje deti a deti mojich detí.

Keď pracoval pre štát: Na snímke zo 14. júla 2011 reční Michal Kravčík počas tlačovej konferencie na Úrade vlády SR z pozície výkonného manažéra Programu revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR. Zdroj: TASR

Vidím veľké riziko, čo sa týka ekológie a zmeny klímy. Keby som nebol predsedom Demokratickej  strany, s radosťou by som dnešnú  ponuku Igora Matoviča prijal. Veď ja som šesť rokov robil pre matovičovcov.

To znamená, že tam mám priateľov a tak ďalej.

Takže súčasná situácia nie je komfortná ani pre vás? 

No, nie je, hľadám totiž riešenie hlavne v oblasti ekológie. Zatiaľ som nenarazil  na človeka v politike, ktorý by to riešil, a preto keď prišla ponuka z DS, zobral som ju a stal som sa predsedom. Otázka je, či sa nám to podarí. Je to beh na dlhé  trate.

Šéf DS ako ekologický aktivista: Na snímke z júla 2019 budovanie prekladaných drevených hrádzí  (druhý zľava Michal Kravčík z OZ ľudia a voda) v košických lesoch pri rekreačnej oblasti Alpinka. Zdroj: TASR

A myslím si, že ak Slovensku bude chýbať jedno percento do zmeny, je to škoda. Musíme hľadať riešenia, aby sme zmobilizovali ľudí v prospech demokracie na Slovensku. Sám nemám peniaze a nemienim si pre politiku brať pôžičky.

V dobrej viere som preto prijal do strany ľudí, ktorých Sulík vyhodil. Otvorili sme srdce a im náruč. Treba sa spájať. 

Autor: Lucia Balichová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu