sobota, 16 januára, 2021
-3.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Grendel: Matovič nielen počúva, ale necháva si aj poradiť. A vie človeka...

Grendel: Matovič nielen počúva, ale necháva si aj poradiť. A vie človeka vyviesť z omylu

Prečo nebol v pondelok (25. 11.) nikto z OĽaNO na stretnutí opozičných strán k zákonom na obmedzenie oligarchov v zdravotníctve a v médiách?

Ako predstaviteľ hnutia Nova som nedostal pozvanie na toto stretnutie. Za iné strany sa vyjadriť nedokážem.

Hlasovali by ste za tento návrh, tzv. Lex Haščák?

Vzťah predstaviteľov hnutia Nova k finančnej skupine Penta je všeobecne známy. Som presvedčený, že niektorí predstavitelia Penty spolupracovali na diskreditačnej kampani voči predstaviteľom Novy. Napriek tomu nechcem prvoplánovo hlasovať len z akejsi pomsty. To nie je môj štýl. Svoje hlasovanie by som najprv konzultoval s ústavnými právnikmi, ktorým dôverujem.

SaS má s týmto návrhom problém, predseda Richard Sulík hovorí, že ho nepresvedčil a že ničomu nezabráni, lebo sa dá obísť. Nie je to zbytočné sústredenie sa opozičných politikov na niečo, čo možno neprinesie zmenu, po ktorej voláte?

Obchádzanie zákonov treba trestať. Inak by bol ten zákon zbytočný.

Potešil vás posledný prieskum MVK, v ktorom ste dosiahli 7,9 percenta? Je tá situácia v strane po odchode Veroniky Remišovej, keď vaše preferencie dosahovali menej a siahali až k 5,7 percentám, stabilizovaná?

Robíme svoju prácu najlepšie, ako vieme, bez ohľadu na prieskumy. Ľudia prichádzajú aj odchádzajú. Pribudol do našich radov napríklad Jaro Naď, z ktorého má vládna koalícia očividne veľký stres, dokonca až taký, že ho nechali protizákonne rozpracovať vojenskou tajnou službou.

Ľudia odchádzajú a prichádzajú, uviedol Gábor Grendel na margo odchodu Veroniky Remišovej z OĽaNO. Zdroj: TASR

Podľa v utorok (26. 11.) zverejneného prieskumu AKO by opozičné strany vedeli zložiť koaličnú vládu, dokonca bez Sme rodina. Je pre vás tento optimistický scenár reálny? Myslíte si, že sa všetky strany, ktoré oscilovali okolo päť percent, do parlamentu dostanú?

Je zbytočné sa vzrušovať nad percentami, keď výsledok volieb môže byť úplne iný. A predpokladám, že aj bude. Skladať koalície na základe momentálnych čísel môže byť zradné.

Váš predseda dal ponuku účasti na kandidačnej listine aj politikom Demokratickej strany, no nie všetkým jej mediálne známym tváram. Prečo tam nechce Ľubomíra Galka, Natáliu Blahovú či Jozefa Rajtára?

Stále sa musím vracať k tomu, že Igor Matovič je predseda OĽaNO, ja som predstaviteľ hnutia NOVA. Pokiaľ ide o kandidátku, je plne v kompetencii OĽaNO skladať zostavu, akú uznajú za vhodné. A potenciálni partneri to môžu alebo aj nemusia rešpektovať. Vo vzťahu k DS to, myslím, Igor Matovič zrozumiteľne vysvetlil.

Ste ochotní s nimi rokovať o ďalších návrhoch, s ktorými prichádzajú?

Táto otázka naozaj nepatrí mne.

Myslíte si, že vám táto strana pomôže získať ďalších voličov? Postupovali ste pri tej ponuke na základe nejakého prieskumu alebo len „insitne“?

Každá strana môže priniesť istý počet voličov. Ponuka OĽaNO bola tomu primeraná.

Má takéto spájanie ešte zmysel?

Nechám to na kolegov.

Ako sa pozeráte na ostrú reakciu Alojza Hlinu na ponuku Igora Matoviča?

Nevidím zmysel v komentovaní výrokov opozičných kolegov. Nepomohlo by to nášmu spoločnému cieľu.

Bolo to myslené vôbec vážne, aby politici z KDH s preferenciami nad päť percent kandidovali na kandidátke inej strany?

Historická skúsenosť je, že KDH má väčšinou o približne dve percentá menej vo voľbách ako v prieskumoch. Akékoľvek riešenie preto, samozrejme, muselo byť myslené vážne.

Aké sú podľa vás dnes vzťahy v opozícii? Michal Truban hovorí, že sa zlepšili.

Vzťahy v opozícii sú konkurenčné ako kdekoľvek na svete. 

Ťažko sa v tých vašich vzájomných vzťahoch orientuje, pretože od Trubanových slov ešte nepretieklo veľa vody v Dunaji a už čítame o “svinstve Kisku”, o jeho uprednostnení vlastných záujmov.

Platí moja predošlá odpoveď.

Súhlasíte s tvrdením, že čím viac percent vo voľbách získa strana exprezidenta Andreja Kisku, tým je väčšia šanca, že opozičné strany nebudú vedieť po voľbách zostaviť vládu?

Nebudem prilievať olej do ohňa.

Z OĽaNO počuť hlavne Igora Matoviča. Aký je váš názor na tie modely koalícií, ktoré už dnes nie sú aktuálne – čo ste si mysleli o 4-, 5- či dokonca šesťbloku? Boli ste zástancom niektorej z týchto alternatív?

Treba si počkať na výsledky volieb. Som zástancom toho, aby sme vystriedali garnitúru, ktorá vytvorila Kočnera, Bašternáka a Balciara.

Počúval Igor Matovič v tých dňoch názory svojho okolia? Vedeli ste sa s nimi presadiť?

Igor Matovič nielen počúva, ale necháva si aj poradiť. A inokedy vie človeka vyviesť z omylu, keď mu chce poradiť nezmysly.

 

Pozrel som si vašu kandidačnú listinu z volieb 2016 a prvé miesta, mám na mysli prvú dvanástku, sú riadne preriedené. V hnutí už nie sú, respektíve v poslaneckom klube, poslankyne Veronika Remišová, Anna Verešová, Soňa Gáborčaková, Elena Červeňáková… Hoci by aj tak kandidovali z konca kandidačnej listiny, ako je v OĽaNO zvykom, predsa len – nebudú chýbať?

Slobodne sa rozhodli. Ak by voličom chýbali, nájdu ich na iných kandidátkach.

Kedy zverejníte kandidačnú listinu?

Keď bude uzavretá.

Parlament začal v utorok (26. 11.) jednu zo svojich posledných schôdzí pred voľbami. Čo očakávate od posledných mesiacov? Každá strana hrá na seba, koaličná dohoda neplatí…

Očakávam tvrdý boj, v ktorom súper nerešpektuje žiadne pravidlá. Je to evidentné v prípade nášho kolegu Jara Naďa, ktorého nezákonne odpočúvali, aby získali informácie nielen o ňom, ale aj o tom, na čom OĽaNO pracuje. Ale tie tri mesiace vydržíme. Vydržali sme štyri roky s takými praktikami. Nie sme z cukru.

Autor: Ľudovít Kusal

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 222,752 +2,045 Dnes Úmrtí 3,417 +55 Dnes Uzdravení 166,555 Infikovaných 52,780 Last updated: 16. januára 2021 - 18:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky