Zlé, pani Merkelová… Tereza Spencerová cíti nervozitu: Ide o Západ a Rusko

0
Angela Merkelová (Autor: TASR)

Česká BIS opäť predložila výročnú správu o svojej činnosti. Dozvedeli sme sa, že proruskí aktivisti už nie sú len „užitoční idioti“, ale už ich priamo riadia ruské bezpečnostné zložky a iné inštitúcie. Čo sa Číny týka, Číňania sa vraj snažia nachádzať spolupracovníkov medzi význačnými českými osobnosťami. Bezpečnostní experti začali špekulovať, či by každého, kto ide do Ruska alebo do Číny, nemali preškoliť. Čo k tomu povedať? Tiež cítite strach?

Strach? No jasné, že ho mám! Ako je možné, že keď toto všetko naša BIS vie, tak že nikoho nezatýka, nestavia pred súd, nedeportuje, nepripravuje pre nepriateľskú piatu kolónu internačné tábory atď.?

Do čerta, takto by to tiež predsa mohlo vyzerať, že si myslí, že má v náplni práce raz za rok zopakovať, čo si myslia v think tanku Evropské hodnoty, nie?

Chystá sa prvé stretnutie Putin – Zelenskyj. Možno čakať niečo iné okrem oťukávania? Mimochodom, kam až nakoniec dospeli úvahy Emmanuela Macrona o nutnosti dohodnúť sa s Ruskom?

Ak sa nemýlim, tak ich stretnutie medzi štyrmi očami zatiaľ potvrdené nebolo, ale aj keby bolo, žiadnu revolúciu by som neočakávala.

Problémy, ktoré sa nahromadili počas piatich rokov – a treba podotknúť, že piatich vojnových rokov –, jedno posedenie vyriešiť nemôže, aj keby bola obojstranná vôľa. Obe strany majú svoje pozície, rozhodne to, do akej miery budú schopní akceptovať vzájomné záujmy.

Ale pozitívom je už aspoň to, že 75 percent Ukrajincov podporuje víziu mierových rozhovorov Zelenskyj – Putin o Donbase, z čoho akosi plynie, že „strana vojny“ a ukrajinskí nacionalisti ochotní „ísť až na Moskvu“ sú v drvivej menšine.

A dôležité bude aj to, do akej miery už majú Francúzsko s Nemeckom ukrajinskej krízy plné zuby a do akej miery preto budú či nebudú tlačiť Kyjev k dodržiavaniu minských dohôd. Z Bruselu znie, že od summitu „normandského formátu“ očakávajú „hmatateľné výsledky“. Ale bohvie, čo tým kto v Bruseli vlastne myslí. Uvidíme, čo bude.

A neviem, kam myšlienkovo dospel Macron, ale jeho tézy o budúcnosti Európy so súvisiacou nutnosťou zbližovania s Ruskom zaznievajú možno už druhý rok, takže to možno vnímať ako dlhodobý trend, ktorý len tak nevyprchá.

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron. Zdroj: TASR

Nemecko pripravuje nový návrh migračnej politiky EÚ. No, nový… Že by sa na hraniciach EÚ migranti zaregistrovali, krajiny EÚ by si ich prerozdelili a azylové konanie by sa uskutočnilo u nich. Lenže migrant by už jednoducho bol „pridelený“… Ako sa vám to zdá? Vo svetle informácií o nemožnosti deportovať odmietnutých azylantov aj vo svetle toho, že vlastne to tak nejako navrhnuté a odmietnuté bolo už predtým.

To je len ďalší príklad pomerne nešťastného faktu, že lídri EÚ nie sú schopní vygenerovať žiadnu novú myšlienku. Držia sa akejsi predstavy, a keď zistia, že je nepriechodná, snažia sa opakovať čosi, čo predtým už niekoľkokrát nevyšlo, v nádeji, že tentoraz sa to už predsa podariť musí.

Sadať si opakovane na žeravú platňu v nádeji, že to tá platňa nakoniec vzdá a sama od seba kamsi zmizne, je dosť pochybné, nie?

„Ak ho nezosadíme, bude znovu zvolený.“ Nádherný citát jedného z demokratických kongresmanov smerom k procesu impeachmentu Donalda Trumpa. Keď sa nad tým zamyslíme, do akej miery je to pravda? Inak, Angela Merkelová a ďalší európski politici začali zdôrazňovať nutnosť zachovania akcieschopnosti NATO. Máme medzi riadkami čítať strach, že sa na nich Trump „vykašle“?

Samozrejme, že neviem, či Trump vo voľbách budúci rok vyhrá, ale on sám „spokojne“ tvrdí, že mu súčasný pokus Demokratickej strany o impeachment k víťazstvu celkom iste pomôže.

Práve sa skončila verejná fáza vypočutia, ktorú prenášala televízia, a jediné, čo iniciátori celej akcie až doteraz dosiahli, je pokles nálad v prospech impeachmentu. Trumpove čísla zostávajú pritom viac-menej rovnaké.

Teraz teda budú nasledovať ešte ďalšie procedurálne kroky, ale Demokratická strana si musí ujasniť, čo že to teraz vlastne chce. O to skôr, že už prvá jej kongresmanka oznámila, že za stále nepopulárnejší impeachment hlasovať nebude, a je pravdepodobné, že ju budú nasledovať aj ďalší demokratickí politici, zvlášť potom tí z tzv. swing states, teda štátov, v ktorých môžu pokojne zvíťaziť demokrati rovnako ako republikáni.

Celý ten pokus o impeachment je skrátka naozaj podivný a Demokratická strana už mnoho dobrých možností ani nemá. Zdá sa, že nech urobí čokoľvek, prehrá. Zrejme nakoniec „zruší“ impeachment, uspokojí sa len s Trumpovým „pokarhaním“, z čoho však neplynú žiadne dôsledky. A stiahne sa lízať rany a pripravovať obranu pred avizovanou správou zvláštneho inšpektora ministerstva spravodlivosti Horowitza, ktorý má 9. decembra v Senáte odhaliť, kto inicioval celú tú vymyslenú aféru s Trumpom a ruským zasahovaním.

A potom bude, samozrejme, zaujímavé zistiť, ktorý „génius“ pre zmenu vymyslel celú tú absolútnu márnosť s tým impeachmentom.

Donald Trump

Donald Trump. Zdroj: TASR

S Angelou Merkelovou máte pravdu. Práve v stredu tvrdila, že NATO je teraz pre nás dôležitejšie ako v časoch studenej vojny. Čiže v čase, keď kapitalizmus je aj v Rusku, sme na tom vraj horšie, ako keď proti sebe stáli dve znepriatelené ideológie a dva vojenské bloky. To je naozaj zarážajúce.

Možno je to snaha uchovať aspoň niečo hmatateľné a známe vo svete, ktorý sa drasticky mení. Ale možno je to len na nejakú diagnózu.

A Trump pritom vôbec nepomáha. Vraj je rozhodnutý znížiť americké príspevky Aliancii zo súčasných 22 na 16 percent… „Dolepia“ to Nemci? Alebo všetci spoločne, navyše k zvýšenému nákupu amerických zbraní? Podľa niektorých odhadov by členovia NATO mali v ďalšej dekáde do rozpočtu NATO celkovo po novom nalievať o nejakých 100 miliárd dolárov viac ako doteraz.

Áno, to museli byť časy, keď ešte existovala Varšavská zmluva! Pretože teraz sú USA na svojich spojencov ako psy a zadarmo nič nedajú.

Baššár Asad sa dohodol s iránskou vládou, že Irán znovuvybuduje sýrske mestá a predmestia. To je zaujímavé. Má to znamenať, že to Irán aj zaplatí?

Úprimne, nepoznám podrobnosti uvedených dohôd, ale je celkom jasné, že Sýria po ôsmich rokoch vojny a stále pod západnými sankciami žiadne svoje vlastné, nieto veľké peniaze nemá, aby rozsiahle projekty obnovy miest zaplatila.

Všetko, čo sa v Sýrii aktuálne buduje alebo opravuje, sa v zásade financuje zo súkromných peňazí tamojších oligarchov. Z toho možno vyvodiť, že uvedené projekty budú zrejme stavať Iránci za svoje, možno sa pripoja aj peniaze z Číny alebo odinakiaľ, a splácanie sa ponechá na budúcnosť. Alebo sa môže odohrávať v iných formách a vôbec nemusí byť peňažné.

Bašár Asad

Baššár Asad. Zdroj: TASR

Že pribúdajú dôkazy, že chemický útok v Dúme nebol „Asadov“, sme už riešili. Prekvapivé je, že k tejto teórii sa priklonila aj hviezda „republikánskej“ televízie Fox News Tucker Carlson. Že vraj všetci tí géniovia, ktorí tvrdia, že „tie nebohé deti“ zabil Asad, si vymýšľajú. Ponúka sa otázka, možno trochu odvážna: Môže to byť náznak, že v prípade znovuzvolenia Trumpa by mohla prísť dohoda USA s Asadom? V druhom volebnom období si prezidenti môžu robiť, čo chcú, hovorí poučka.

Možné je, samozrejme, všetko, ale v zásade si neviem predstaviť nejaký zmysluplný dôvod, prečo by mali Asad s Trumpom (alebo naopak) uzatvárať nejaké dohody.

Z pohľadu Sýrie sú americké jednotky jednotkami intervenčnými a okupačnými, USA navyše blokujú časť sýrskej ropy, aby sa nedostala do rúk sýrskeho štátu, a nič z toho sa len tak v dohľadnom čase zrejme neskončí. A aj keby áno, na dohody je potrebná aspoň nejaká miera dôvery a netuším, prečo by mala Sýria zrazu Spojeným štátom začať veriť.

Čo by sme mali v najbližších dňoch sledovať?

Blíži sa „platobný“ summit NATO, na ktorom budú USA navyše tlačiť svojich spojencov k zosilneniu odporu proti Rusku, ale po novom tiež proti Číne.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu