Matovič: Čím viac hlasov pre Kiskovu stranu, tým je väčšia šanca na vládu mafie

0
Igor Matovič (Autor: TASR)

Aktuálne – Demokratická strana  je presvedčená, že má čas do konca týždňa, aby ste zmenili ponuku OĽaNO pre DS, a dáte na kandidátku na zvoliteľné miesta dvoch ich poslancov: Janu Kiššovú a Michala Kravčíka, plus 12 ďalších neexponovaných mien. Oni čakajú, že im vyjdete v ústrety: miesta pre exponované mená súčasných poslancov NR SR Jozefa Rajtára, Natálie Blahovej a Ľubomíra Galka. Z vašich vyjadrení sa však zdá, že debatu považujete za skončenú pôvodným  návrhom. Mýlim sa?

Politika je umením možného. S odídencami zo SaS nebol nikto ochotný sa ani len baviť. Mne ich bolo ľúto a tak sme sa bavili, úplne normálne a zodpovedne. Medzitým vyšli percentá voliteľnosti strán a mali 0,3 percenta. To v parlamentnej matematike znamená, že majú nárok na pol poslanca. Ponúkli sme im o 300 percent viac, ako majú nárok, ponúkli sme im dva poslanecké mandáty. Nepáči sa im to? Nech sa páči, nech si nájdu iného  hostiteľa.

Takže vy ste síce prijali odídencov, dali ste im nádej, ale reálne ste chceli len jedinú osobu odídenú zo SaS – Janu Kiššovú. Kiššová však vyhlásila, že odmieta v budúcich voľbách kandidovať.

Ešte raz – to nemôže byť o vydieraní, že cez médiá nám dajú ponuky. Keď to mysleli úprimne, nemôžu cez tlačovku a médiá tlačiť. Ich hlavný poklad  –  Jana Kiššová – odišiel a tým pádom stratili to cenné, čo mali. 

 

Stranu bývalého prezidenta Kisku Za ľudí ste označili za rozbíjača menších opozičných strán. Stále na tom trváte? 
Trvám na tom, že Kiska pred viac ako pol rokom, keď zakladal stranu, tvrdil, že chce pomôcť demokratickej opozícii vyhrať voľby, že ľudia mu húfne na ulici hovoria, že nemajú koho voliť a preto zakladá stranu. Pravda je taká, že demokratická opozícia mala pred vznikom jeho strany v ôsmich prieskumoch podporu 47 percent a v ôsmich prieskumoch potom, ako Za ľudí vzniklo, mala demokratická opozícia vrátane tejto strany podporu 46,6 percenta. Takže Za ľudí prinieslo mínus 0,4 percenta pre demokratickú opozíciu. Zároveň spôsobili, že tri strany sú na hranici zvoliteľnosti.

Je to hlúpe a viem, že sa to ťažko počúva, ale čím viac hlasov bude mať Za ľudí, tým je väčšia šanca, že bude vládnuť mafia. Niekto z tých menších strán totiž vypadne. Je to kruté, ale pravdivé. Nepriniesli žiadne hlasy. Hlasy pobrali od iných strán. Aj ľudí pobrali od iných strán. Všetko postavili na cudzom, nepriniesli nič vlastné.

 

Rokovali ste o vzniku veľkého šesťstranového opozičného bloku, vtedy by ste so stranou Kisku, ktorého kritizujete, spolupracovali.

My sme hovorili, že keď Kiska odmietol koalíciu s PS-Spolu a potom si vymyslel, že poďme všetci spolu, tak sme povedali: Keď uznáte za vhodné, že tam máme ísť, pôjdeme do toho, keď uznáte za vhodné, aby sme tam nešli – nepôjdeme do toho. Bolo to v jeho rukách. A on ako malý chlapec sa nakoniec vyhovoril, že keď nechce ísť do bloku Hlina, nemá to zmysel.

Ale predsa keď raz vidím, že som nič nepriniesol do politiky, nijako som nezosilnil boj s mafiou, tak o to viac sa mám správať zodpovedne a podať ruku menším stranám, nech im neprepadnú hlasy. Ale Andrej Kiska nie – ukázal, že projekt nie je “za ľudí”, ale “za seba”. Nič iné nerobia, len hrajú za seba a dramaticky riskujeme, že hlasy niektorých strán prepadnú. Možno je to jeho cieľ?

Zdá sa, že sa Igor Matovič v Andrejovi Kiskovi ako predsedovi strany Za ľudí sklamal. Zdroj: TASR

Očakávalo sa, že ani tak nebudete rokovať s DS, ale sa spojíte so SaS. Prečo ste sa vlastne nedohodli s Richardom Sulíkom?

Tým, že si Andrej Kiska zobral čas – to bolo 12 dní pred odovzdaním kandidátok, a zobral si čas štyri dni na premyslenie, tak si zobral kľúčový čas z tých 12 dní, že zahatal aj túto cestu. My sme to SaS aj ponúkli,  chceli sme mať čisté svedomie, ale Sulík odmietol, už ani nebol čas to  rozoberať. Hlavným dôvodom bol nedostatok času pre Andreja  Kisku. A ja vravím, budem robiť plán aj SaS, lebo ak chce niekto prekaziť účasť SaS v budúcom parlamente, tak ja mu to zmarím.

 

Ste veľký bojovník proti Kočnerovi, napriek tomu poslanca Rajtára, ktorý sa k vám hlásil, a tiež podával na Kočnera trestné oznámenia, do strany nechcete, a napríklad podpredseda  NR SR Martin Glváč (Smer – SD) vás vyzýval na objasnenie stretnutia s Kočnerom. 

Stále opakujem, že som sa s Kočnerom stretol, lebo mi zavolal, že má  informáciu o závažnom trestnom čine a preto som za ním išiel. Povedal  mi, že Sulík chce na mňa vybavovať u Trnku trestné stíhanie, s touto  informáciou som išiel za Sulíkom, opýtal som sa ho, či je to pravda, Sulík sa mi do očí zaprisahal, že je to „kuleha“ a odvtedy som to nechal tak;  vybavené. Nič viac za tým nebolo.

 

Keď už sme pri Glváčovi, komunikácia cez viber, ktorú ste zverejnili, bola otázna, podľa viacerých zdrojov vo viacerých veciach nepresná,  veci z nej popierali bývalý prezident Finančnej správy František Imrecze aj ďalší exfunkcionár Dušan Pátek, tajná služba reagovala stanoviskom, že v rámci nej “nenastali žiadne personálne zmeny, ktoré by zodpovedali obsahu predmetnej údajnej komunikácie dotknutých osôb” a tak ďalej. Neprezradili ste zdroj, ale údajnú komunikáciu zasahujúcu do súkromia ste zverejnili. Celé je to  takpovediac v rozpore s tým, keď ste pred časom doslova s plačom odišli z tlačovky pred NR SR, lebo Andrej Danko vám čítal listy, čím zasiahol do vášho práva na súkromie. Čo sa stalo, že právo na súkromie ste začali brať inak?

No, rozcítil  som sa, vybehla slzička. Keď Danko primitív otvára moje súkromné listy preto, lebo on chce zistiť, či tam náhodou niekto nenapíše,  že Danko je debil, je verejný záujem aký? Žiadny. To bol iba osobný záujem chorej mysle kapitána Danka, ktorý si myslel, že je nad mojím právom na súkromie. V žiadnom prípade nie je. Neexistuje žiadny judikát Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý by povýšil práva samozvaného  kapitána a mysliteľa nad právo hocijakého radového občana, aby mu otváral listy, však to je debilina… V prípade Glváča bol verejný záujem vyšší ako právo na súkromie. Preto teraz nie je Glváč na kandidátke, lebo  vie, že tie správy sú pravé.

Autor: Lucia Balichová

- Reklama -