Ceny bytov v Bratislave atakujú rekordy. Bývanie za viac než 3-tisíc eur za meter štvorcový

  0
  Ilustračná snímka. Foto: TASR

  “V treťom štvrťroku na bratislavskom realitnom trhu môžeme aj naďalej sledovať trend v obmedzenej dostupnosti predovšetkým menších bytov. Tie sa v ponuke na trhu po ich vstupe nachádzajú len krátko, keďže sa z nej veľmi rýchlo vypredajú,” priblížil hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik. Najpredávanejšími bytmi sú podľa neho jedno-, dvoj- a trojizbové byty s menšími rozmermi.

  Analýza uvádza, že v rokoch 2015 – 2017 novostavby tvorili zhruba 25 – 30 % ponuky bytov na sekundárnom trhu, posledný štvrťrok toto číslo stúplo takmer až na 40 % (zo štatistickej vzorky 1000 bytov). Novostavby sa na sekundárnom trhu predávajú v priemere zhruba o 20 – 25 % drahšie ako byty v pôvodnom stave, alebo byty s čiastočnou rekonštrukciou, ktoré v súčasnosti spolu netvoria už ani 30 % celkovej ponuky.

  Podobne veľkú kategóriu ako novostavby tvoria byty po kompletnej rekonštrukcii, ktoré sa cenovo nachádzajú zhruba v strede medzi novostavbami a nezrekonštruovanými bytmi.

  Trend príchodu novostavieb na sekundárny trh je podľa analýzy najevidentnejší v Starom Meste. “Za posledný štvrťrok sa tu ponuka navýšila najmä o veľkometrážne štvor- a viacizbové byty. Priemerná jednotková cena na m2 tu prvýkrát prevýšila 3500 eur, aj keď tento rast bol spôsobený prevažne väčším podielom spomínaných luxusnejších bytov.

  V prípade ostatných okresov takisto pozorujeme rastovú tendenciu, no výraznejšie zmeny v jednotkových cenách sme za posledný štvrťrok nezaznamenali,” uvádza sa v analýze. Bruchánik očakáva, že ceny v najbližšom období opäť porastú. Tempo rastu odhaduje v rozmedzí okolo 5 – 10 % medziročne.

  Okrem jednotkovej ceny bytov sa zvyšovala aj ich priemerná rozloha, ktorá sa vyšplhala na 74,8 m2. Medziročne sa tak zvýšila o 9,1 %, keď dosahovala 68,5 m2. Trend zvyšovania priemernej rozlohy je podľa analytikov spôsobený najmä nedostatkom menších bytov, ktoré z trhu pre prijateľnejšiu cenu rýchlo miznú.

  “V prípade absolútnej ceny sme zaznamenali nárast priemeru na 206.000 eur, čo medziročne predstavuje cenový rast vo výške 26 %, respektíve 43.000 eur,” konštatuje sa v analýze s tým, že výrazný rast bol výsledkom zvýšenia rozlohy aj jednotkovej ceny, najmä v dôsledku presunu časti ponuky do Starého Mesta.

  Na sekundárnom trhu dominovali s 39 % trojizbové byty, dvojizbové tvorili 29 % ponuky, jednoizbové 15 % a štvorizbové predstavovali 14 %. Päťizbové byty tvorili len 2 %. V porovnaní s minulým rokom je v ponuke viac štvor- a päťizbových bytov, pričom počet menších bytov pravidelne ubúda.

  Analýza ďalej uvádza, že priemerná výška nájomného v Bratislave počas tretieho štvrťroku 2019 dosiahla 781 eur vrátane energií, čo v priemere na štvorec predstavuje 12,5 eura. Spomedzi bratislavských okresov bolo najviac bytov na prenájom dostupných v Starom Meste, kde sa priemerná cena pohybovala okolo 13,5 eura na m2.

  Takmer rovnako vysoký podiel na ponuke tvorili byty na prenájom v okrese BA II. Priemerná výška prenájmu sa za posledné roky zvyšovala, ale nie tak vysokým tempom, ako v prípade predaja nehnuteľností.

   

  - Reklama -