Tento pamätník v Nemecku odsúdili židovské organizácie: Zraňuje pocity ľudí

  0
  Aktivisti postavili 2. decembra 2019 pred budovou Spolkového snemu v nemeckom hlavnom meste Berlín dočasný pamätník pripomínajúci nacistickú diktatúru. (Autor: TASR)

  Ako uviedol Medzinárodný osvienčimský výbor (IAK), inštalácia “zraňuje pocity ľudí, čo prežili holokaust, a narúša večný pokoj ich zabitých príbuzných”.

  Rozhorčenie prejavili aj ďalšie židovské organizácie vrátane Ústrednej rady Židov v Nemecku (ZdJ) a Amerického židovského výboru (AJC).

  Centrum pre politickú krásu na svojej webovej stránke uvádza, že “odkaz nacizmu oslabujú politická apatia, odmietanie utečencov a zbabelosť”. Stĺp s popolom obetí nacistickej diktatúry umelecký kolektív označil za “stĺp odporu”.

  Pamätník sa nachádza na pozemku, kde v rokoch 1844-1951 stál komplex budov s názvom Krolloper, slúžiaci ako opera a javisko pre divadelné komédie.

  V marci 1933 však v tomto objekte po tom, ako budovu vtedajšieho Ríšskeho snemu zachvátil ničivý požiar, poslanci schválili tzv. zmocňovací zákon, udeľujúci vláde mimoriadne právomoci. Tento zákon tvoril dôležitý základ pre nacistickú diktatúru.

  - Reklama -