Trestné stíhanie Babiša v kauze Čapí hnízdo bude pokračovať

  0
  Andrej Babiš (Autor: TASR)

  Najvyšší štátny zástupca to oznámil v stredu na tlačovej konferencii, napísali web Českej televízie (ČT) a internetový spravodajský portál Novinky.cz.

  Zeman zrušil aj zastavenie trestného stíhania členky spoločnosti Farma Čapí hnízdo Jany Mayerovej. Spis sa vracia do Prahy k dozorujúcemu štátnemu zástupcovi Jaroslavovi Šarochovi.

  Stíhanie Babišových príbuzných sa však definitívne končí; je právoplatne zastavené. 

  Pre dozorujúceho štátneho zástupcu Šarocha je Zemanov právny názor záväzný. Vo veci bude musieť urobiť úkony a doplnenia, ktoré mu najvyšší štátny zástupca nariadi.

  “V súčasnosti nie je dôkazná situácia na to, aby mohla byť vec obžalovaná alebo zastavená,” vysvetlil Zeman.

  Zároveň však zdôraznil, že nenaznačuje, aký má byť výsledok vyšetrovania, a že u obvineného Babiša i Mayerovej treba ctiť prezumpciu neviny.

  Trestné stíhanie Babiša a ďalších osôb v prípade zastavilo pražské mestské štátne zastupiteľstvo (MSZ) v polovici septembra.

  Šéf MSZ Martin Erazím vtedy uviedol, že spoločnosť Farma Čapí hnízdo spĺňala podmienky definície malého a stredného podniku.

  Práve pre ňu bola určená európska dotácia vo výške 50 miliónov českých korún (1,9 milióna eur), ktorú farma získala v lete 2008.

  Babiš bol v októbri 2017 pre postup pri financovaní Farmy Čapí hnízdo obvinený z dotačného podvodu a z poškodzovania finančných záujmov Európskej únie. Tento rok v apríli ho policajti navrhli obžalovať.

  Farma Čapí hnízdo pôvodne patrila Babišovmu holdingu Agrofert.

  V decembri 2007 sa premenila na akciovú spoločnosť s akciami na majiteľa a neskôr získala eurodotáciu v rámci programu pre malé a stredné podniky, na ktoré by ako súčasť holdingu Agrofert nemala nárok.

  Po niekoľkých rokoch sa akciová spoločnosť vrátila pod Agrofert. Babiš vlastnil tento holding do februára 2017, potom ho vložil do zvereneckého fondu, pripomenul web ČT. Babiš obvinenie z dotačného podvodu popiera.

  - Reklama -