sobota, 15 augusta, 2020
23.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Pročko: Neviem, čo chce Matovič odo mňa. Držím sa zásady – ak...

Pročko: Neviem, čo chce Matovič odo mňa. Držím sa zásady – ak sa spojíš so sviňou, budeš musieť žrať z jej válova

Ešte pred šiestimi dňami priniesol jeden spravodajský web informáciu, že napriek ponuke z nemenovanej strany do politiky nepôjdete, že ste sa tak rozhodli aj po prečítaní ohlasov od fanúšikov. Dnes vás predstavili ako kandidáta OĽaNO do parlamentných volieb. Išlo o nepresnú informáciu, zavádzanie, prehodnotenie na poslednú chvíľu alebo len vaša hra?

Rozhodol som sa v sobotu na obed po pozretí si nahrávky Počiatek – Trnka. To, čo som tam uvidel, ma zamrazilo. Minister financií priznal, že vládni činitelia ukradli dve miliardy, a ešte aj Fico chudák nedostal svoju sľúbenú polovicu.

Vzápätí mi volal Igor a spýtal sa ma, či teda naozaj nechcem aj aktívne odstrániť takéto svinstvo z politiky. Spýtal sa, či chcem sedieť doma, alebo priamo v parlamente mu pomôcť skončiť s korupciou. Prijal som to.

Od vstupu do politiky ste sa viackrát vyhraňovali, hovorili ste, že do politiky nevstúpite, ani keby vám ponúkli zvoliteľné miesto – to ste povedali v januári tohto roka. Prečo ste takto zásadne zmenili názor? Bolo to len pre duo Počiatek Trnka?

Presne pre to, čo sa začalo objavovať. To svinstvo, čo sa dostáva, a verím, že bude dostávať na povrch, žiadneho slušného človeka nenechá chladným. Chcem aktívne pracovať svojimi rukami na čistení Augiášovho chlieva.

Rozhovor exministra financií Jána Počiatka (na snímke) s bývalým genrálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom bol pre Joža Pročka impulzom pre vstup do OĽaNO.

Politik nemá byť populárny, dlho by som v nej nevydržal – nerobím kompromisy. Aj to ste vtedy povedali. Politika je o kompromisoch, čo však spravíte, keď príde niekto z klubu OĽaNO a bude chcieť podporu zákona, s ktorým nesúhlasíte? Zahlasujete podľa svojho presvedčenia?

Nebudem vám tu rozprávať sľuby. Tí, ktorí ma poznajú, vedia, aký som a takých ľudí je na Slovensku, dovolím si tvrdiť, státisíce. Od roku 1995 som pochodil Slovensko krížom-krážom.

Ak by som chcel byť za vodou cez politiku, tak už som. Pomáhal som SDKÚ, SOP, ANO, KDH dať dole Mečiara, tak ak by som chcel, tak už mám dotácie a svojich príbuzných v štátnych dozorných radách. Zostal som však stále ten istý človek.

Prečo práve OĽaNO?

Pozrite si kandidátku, ukážte mi jediného skorumpovaného človeka.

Poslednú, rozhodujúcu ponuku vám dal pán Matovič teda tesne pred uzávierkou kandidátok, kedy vás však začal spracovávať?

On tak priebežne jemne od mája, ale od septembra pritvrdil. Igor je bojovník a jeho fakt vyhodíte oknom a vráti sa komínom, ak je presvedčený o dobrej veci.

Čo ste pri rozhodovaní zvažovali? Aké boli plusy a mínusy?

Mínusy neboli, ak pôjdem, tak pomôžem nezištne, ak nepôjdem, pomôžem tak isto.

Mali ste nejaké podmienky?

Áno, že nemusím nosiť kravaty. Splnili.

OĽaNO sa zameriava na protikorupčné témy. Chce od vás Igor Matovič spoluprácu aj v tejto oblasti?

Neviem, čo chce Matovič odo mňa, ja chcem, aby bola politika bez korupcie.

A boli aj iné ponuky pred blížiacimi sa voľbami?

Áno, teraz štyri veľké a dve malé strany, a pred voľbami do europarlamentu to boli štyri veľké a štyri malé strany.

Boli ste zástancom spájania sa opozičných strán?

Bol by som rád, ak by bola nejaká jedna veľká strana, ktorá by mala aj pravicový, aj ľavicový charakter (smiech), zlatá stredná cesta.

Ktoré koalície vám prípadne dávali zmysel?

Všetky, ktoré budú bez korupčných a klientelistických ambícií.

Vaše podnikanie v Haliči je dosť (napr. podľa ohlasov na stránke) naviazané na vašu osobnosť, ľudia si vážia, keď s nimi podebatujete. Nebude vám to chýbať?

Nie, ja stále zostávam Jožo Pročko, v montérkach si opravím strechu a s mikrofónom odmoderujem program pre postihnuté deti.

A nebude to chýbať vášmu biznisu, keď budete často v Bratislave?

Som v Bratislave od pondelka do štvrtka a v Haliči som od piatku do nedele, ak nemoderujem a nehrám divadlo. Môj život je veľmi pestrý, aktívny a popri tom si sám organizujem kurzy, stretnutia, akcie, divadlo a tak ďalej.

Akým témam by ste sa chceli venovať? V ktorom výbore by ste chceli byť v prípade úspechu zaradený?

Mám vzťah k sociálnym témam, k environmentálnym veciam, ku kultúre a rozumiem ekonomike ako každý jednoduchý človek, to, čo zarobím, ak nepreflákam, nerozdám a neprepijem, mi zostane a budem sa mať dobre.

Určite nebudete prvým zabávačom v našom parlamente. S ktorým z nich z tohto volebného obdobia by ste chceli sedieť v poslaneckých laviciach a ktorý je až taký dobrý, že by vám tam radšej ani nechýbal?

Zabávačov je tam odprava až doľava plno, len po ich zábave vám idú slzy cez smiech.

Čo hovoríte na nahrávky, ktorými sme vďaka Kočnerovej Threeme zavalení? Tam to vtipné veľmi nebolo. Ktorá vás najviac šokovala?

Tá, v ktorej Kočner hovorí vo februári, „že ide študovať Prčka“. 

Kto by už mal podľa vás sedieť?

No minimálne Trnka a Počiatek.

Idete do politiky aj s vedomím, že aj vás bude chcieť niekto niekde nahrať? Dnes je to dosť v móde.

Idem s vedomím toho, aby sa nahrávala len skrytá kamera, na ktorej sa pobavíš, žijeme v štáte, kde nás odpočúvajú, kde nám kontrolujú emaily, správy a kde politik na politika vie veci, pre čo sa nič nerieši. Držím sa zásady – ak sa spojíš so sviňou, budeš musieť žrať z jej válova, ak si slušný človek, najedz sa so slušnými za stolom.

Inak samotné nahrávanie svojho času dosť spopularizoval Igor Matovič… To vám neprekáža?

Hahaha, prekážalo to najmä Procházkovi a aj zo zákona – ak sa niekto dopúšťa trestného činu, máte právo si ho nahrať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Ekonóm Šebo: Matovič sa teší, že štátu nevznikol dlh 14, ale “iba” 12 miliárd eur? Vláda je v takom obrovskom zadĺžení, že sa z...

"Mali by sme byť nešťastní a nie oslavovať. Iste, čakali, že HDP klesne viac, o 14 percent. Ale povedzme si, čo to...

Korčok: Začneme pracovať na sankciách voči zodpovedným za situáciu v Bielorusku

Ministri zahraničných vecí EÚ sa na svojom aktuálnom videostretnutí zhodli, že začnú pracovať na presne cielených sankciách voči predstaviteľom režimu Alexandra Lukašenka...

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo pandemický plán. Pozrite sa, koľko má fáz, kde Slovensko je a čo všetko plán rieši

Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo v piatok nový pandemický plán, ktorý rieši postupy štátu počas pandémie. Určuje, ako má Slovensko postupovať nielen pri pandémii...

Ekonomiky Maďarska, Rumunska a Bulharska sa v 2. kvartáli strmo prepadli

Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko oznámili za 2. kvartál najväčší prepad svojich ekonomík za celé desaťročia. Dôvodom boli opatrenia na zabránenie šíreniu nového...

Migračný úrad MV je pripravený podieľať sa na vzniku úradu pre migráciu a azyl

Migračný úrad Ministerstva vnútra (MV) SR je pripravený podieľať sa na vzniku Imigračného a naturalizačného úradu. Zmienka o jeho vytvorení je aj...

Hlas-SD: Nebudeme sa vytešovať z historického prepadu slovenskej ekonomiky

Vznikajúca strana expremiéra Petra Pellegriniho Hlas-sociálna demokracia považuje za scestné vytešovať sa z historického prepadu slovenskej ekonomiky, ako to robí premiér Igor...

Chorvátsko už druhý deň po sebe hlási rekordný prírastok nakazených koronavírusom

Chorvátsko zaznamenalo už druhý deň po sebe rekordný prírastok počtu prípadov nákazy koronavírusom. Za posledných 24 hodín v tejto krajine potvrdili ďalších...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,801 +62 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,944 Infikovaných 826 Last updated: 15. augusta 2020 - 01:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky