Protesty v Kolumbii pokračujú. V uliciach veľkých miest demonštrovali desaťtisíce ľudí

  0
  Kolumbia - V uliciach veľkých miest demonštrovali desaťtisíce ľudí. (Autor: TASR)

  Demonštranti, medzi ktorými nechýbali odborári, študenti, učitelia, farmári, či pôvodní obyvatelia sa vydali na protestné pochody vo veľkých mestách, kde zablokovali viaceré ulice.

  “Demonštrujeme proti svojvôli štátu, proti korupcii. Nie je tu žiadna zdravotná starostlivosť, nie je tu žiadne vzdelanie,” povedal kolumbijskej televízii Canal 1 jeden z pôvodných obyvateľov tejto latinskoamerickej krajiny. “Vláda sa s nami nechce rozprávať vážne,” uviedol pre televíziu Cable Noticias zase demonštrujúci študent.

  Vláda podľa kolumbijských médií odhadla celkový počet stredajších demonštrantov na 40.000. Oproti 21. novembru, keď do ulíc vyšlo demonštrovať – proti plánom vlády zvýšiť vek odchodu do dôchodku a znížiť minimálnu mzdu pre mladých ľudí – približne 250.000 osôb, tak ide o značný pokles.

  Stredajšie protestné pochody sú už tretími na celonárodnej úrovni. Menšie protesty pritom v Kolumbii prebiehajú každý deň. Niektoré z protestov sprevádzali násilné potýčky, rabovanie či vandalizmus. Demonštrácie si dosiaľ vyžiadali päť životov.

  Organizátori protestov združení v tzv. národnom štrajkovom výbore žiadajú rozpustenie poriadkovej polície ESMAD, ktorá 23. novembra smrteľne zranila mladého demonštranta. Kolumbijský prezident Iván Duque prijal tento týždeň žiadosť organizátorov o rozhovory, utorňajšia schôdzka s nimi však skončila bez dohody.

  Kolumbia sa protestmi pridala k vlne občianskych nepokojov, aké v ostatnom čase zachvátili aj ďalšie latinskoamerické krajiny ako Ekvádor, Čile a Bolíviu.

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu