piatok, 18 septembra, 2020
13.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Irán rozzúril list veľvyslancov. Zúfalá lož, odkázal do OSN

Irán rozzúril list veľvyslancov. Zúfalá lož, odkázal do OSN

Veľvyslanci trojice európskych krajín pri OSN zaslali v tejto veci generálnemu tajomníkovi svetovej organizácie Antóniovi Guterresovi list, ktorý zverejnili v stredu.

Irán tento list v noci na piatok označil za “zúfalú lož, ktorá zakrýva ich úbohú neschopnosť splniť minimum ich vlastných povinností.” Uvádza sa to v tvíte ministra zahraničných vecí Mohammada Džaváda Zarífa.

Iránsky veľvyslanec pri OSN v odpovedi na list vytkol zástupcom troch európskych štátov, že používajú “nespoľahlivé zdroje” a svoje “zastarané správy” stavajú na zavádzajúcich argumentoch.

“Irán je odhodlaný pokračovať vo svojich činnostiach týkajúcich sa balistických rakiet a nosičov, ktoré sú v súlade s medzinárodným právom. a v rámci svojich základných práv,” uviedol list.

Irán vždy odmieta tvrdenia, že má plány na vývoj jadrových rakiet. Vyhlasuje, že jeho jadrový program je určený iba na mierovú výrobu energie a na lekárske účely.

Veľvyslanci troch európskych krajín vo svojom liste vyzývajú generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, aby vo svojej najbližšej správe o Iráne Bezpečnostnú radu OSN informoval, že iránske aktivity týkajúce sa balistických striel sú “v rozpore” s požiadavkou rezolúcie, ktorou BR OSN odobrila tzv. jadrovú dohodu Teheránu s veľmocami z roku 2015.

List uvádza príklad iránskej rakety “technicky schopnej niesť jadrovú zbraň”. Podľa európskych krajín Irán okrem toho pokračuje v šírení balistickej raketovej technológie v regióne, čím tiež porušuje rezolúciu BR OSN.

Bezpečnostná rada OSN má 19. decembra na programe rozhovory o plnení rezolúcie z roku 2015, ktorú prijala na podporu jadrovej dohody.

Počas vlaňajšieho takéhoto stretnutia minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo apeloval na BR OSN, aby znova zakázala Iránu balistické strely schopné niesť nukleárne zbrane a aby zachovala zbrojné embargo, ktoré by na základe jadrovej dohody malo byť zrušené v roku 2020.

Spojené štáty odstúpili od jadrovej dohody v máji 2018, odkedy voči Iránu opätovne zaviedli prísne sankcie. Dohodu sa však ďalší piati signatári – Čína, Británia, Francúzsko, Nemecko a Rusko – snažia zachrániť.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Európska lieková agentúra odporúča povoliť dexametazón na liečbu COVID-19

Európska lieková agentúra (EMA) odporučila oficiálne povoliť lacné steroidné liečivo dexametazón na liečbu ochorenia COVID-19 u ľudí so závažným priebehom, ktorí potrebujú...

VIDEO V Košiciach vznikne Centrum výskumu vodíkových technológií

V Košiciach vznikne Centrum výskumu vodíkových technológií (CVVT), ktoré sa bude zaoberať aj využitím vodíkového pohonu v oblasti dopravy. Vyplýva to z memoranda, ktoré...

Babiš nevylúčil vyhlásenie núdzového stavu v krajine

Český premiér Andrej Babiš nevylúčil, že by v prípade potreby prijať opatrenia nad rámec kompetencií ministerstva zdravotníctva mohol byť v krajine znovu...

Krajčí si počká na došetrenie situácie pri úniku informácií z NCZI. Bielik tvrdí, že problém už odstránili

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) nevylučuje odchod generálneho riaditeľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petra Bielika v súvislosti s únikom osobných údajov...

VIDEO FPU spúšťa výzvu na pomoc nezávislej kultúre. Ministerka deklaruje širokú adresnosť

Mimoriadna výzva Fondu na podporu umenia (FPU) na pomoc nezriaďovanej kultúry, ktorá je otvorená od piatka do 5. októbra, bude určená širokému spektru...

Výročie vzniku prvej SNR: Kollár vyzval politikov na spoluprácu. Sú ťažké časy, musíme sa zomknúť, uviedol

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) vyzval politikov na spoluprácu. Urobil tak v prejave počas piatkových osláv 172. výročia vzniku prvej Slovenskej...

Prokurátor navrhuje väzobné stíhanie pre exriaditeľa KÚ FS Makóa

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku návrh na väzobné stíhanie bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,256 +235 Dnes Úmrtí 39 Uzdravení 3,390 Infikovaných 2,827 Last updated: 18. septembra 2020 - 21:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky