utorok, 28 septembra, 2021
15.9 C
Bratislava
ÚvodArénaVIDEO: Brutálna explózia v Prešove! Hlásia viaceré obete, z balkóna vypadol človek....

VIDEO: Brutálna explózia v Prešove! Hlásia viaceré obete, z balkóna vypadol človek. Hrozí kolaps paneláku

 

Najmenej šesť pacientov podľa Aleny Krčovej previezli do nemocnice v Prešove. „Je medzi nimi aj dieťa. Všetci transportovaní pacienti boli pri vedomí a v stabilizovanom stave. Utrpeli zranenia úrazového charakteru,” priblížila.

Zasahujúci hasiči už pomocou výškovej techniky evakuovali všetky osoby, ktoré dokázali vizuálne identifikovať. „Budova je od šiesteho poschodia vyššie celá v plameňoch. Tri najvrchnejšie poschodia sú úplne vyhorené, pričom došlo k úplnému otvoreniu strechy,” informuje na sociálnej sieti Prezídium Hasičského a záchranného zboru.

Zdroj: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Keďže výbuch plynu spôsobil úplný kolaps vnútorného schodiska objektu, nie je možný vstup do budovy zvnútra. „Pomocou výškovej techniky sa hasiči dostali na šieste poschodie a snažia sa uhasiť prístupné byty. Postupne budú pokračovať aj na vyššie poschodia,” ozrejmilo prezídium.

Na mieste výbuchu bytového domu v Prešove už pomáhajú aj príslušníci 2. mechanizovanej brigády v Prešove. Ozbrojené sily SR vyčlenili na zásah aj šesť vrtuľníkov UH-60M Black Hawk a jeden vrtuľník leteckej a záchrannej a pátracej služby z Vrtuľníkového krídla Prešov. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

„K dispozícii je tiež ubytovanie pre 55 osôb na ubytovni v Prešove a 80 poľných lôžok v telocvični. Pripravené sú aj lôžka vo Vojenskej nemocnici v Ružomberku. Všetky ďalšie požiadavky záchranných zložiek sú operatívne a promptne riešené,” povedala Capáková.

Na miesto už dorazila ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská. „Hlbokú a úprimnú sústrasť vyjadrujem rodinám a príbuzným obetí dnešného výbuchu obytného domu v Prešove. Som v kontakte s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby, ako aj s vedením nemocníc. Počet obetí je, žiaľ, aktuálne päť, čo mi je nesmierne ľúto,” uviedla na sociálnej sieti Kalavská.

Na území mesta je na základe vyhlásenia prešovskej primátorky Andrey Turčanovej od 12.35 h vyhlásená mimoriadna situácia. 

Stúpajúci dym z po masívnej explózii, ktorá vážne poškodila 12-pochodový vežiak na prešovskom sídlisku. Zdroj: TASR

Pre pacientov, ktorým bola poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť a prišli o strechu nad hlavou, Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana pripravila zhromaždisko v priestoroch Chirurgického monobloku FNsP Prešov.

„Sú tam prítomní naši psychológovia a zdravotnícki pracovníci, ktorí sú pripravení pomôcť. Pacienti čakajú na transport a následne budú umiestnení v priestoroch Slovenského červeného kríža,” dodala Cenková.

Polícia varuje: Nepribližujte sa k paneláku

Aktuálna informácia polície hovorí aj o obetiach. „Nepribližujte sa k paneláku, môžu nastať ďalšie výbuchy,” znie varovanie na sociálnej sieti.

„Obyvatelia sú evakuovaní do škôl v blízkom okolí. Na príjem evakuovaných sa pripravuje aj budova Červeného kríža. Žiadame o trpezlivosť a spoluprácu vodičov v Prešove, kde sa komplikuje dopravná situácia pre prebiehajúci zásah záchranárskych zložiek,” píše sa v statuse polície.

Ako TASR informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) 25 hasičov vyslali na Mukačevskú ulicu do Prešova, kde došlo k výbuchu plynu.

Na miesto smerujú hasiči z Prešova, Sabinova, Košíc, Levoče a Bardejova a tiež evakuačný autobus HaZZ.

„Svedkovia na mieste potvrdili, že niekoľko obyvateľov bytovky by sa malo nachádzať na streche budovy. Na miesto smeruje MUSAR tím zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline (Modul pátracích a záchranárskych činností stredného rozsahu v mestskom prostredí) na vyhľadávanie osôb zo závalov, ťažká technika zo Záchranných brigád HaZZ v Humennom a Žiline a štábne vozidlo HaZZ z Košíc,” informuje na sociálnej sieti polícia.

PSK poskytne núdzové ubytovanie

Prešovský samosprávny kraj (PSK) je pripravený pomôcť ľuďom, ktorých zasiahol výbuch plynu v bytovke v Prešove. TASR o tom informovala jeho hovorkyňa Daša Jeleňová.

„V spolupráci s mestom ponúkol dočasné núdzové bývanie pre udalosťou postihnuté rodiny a obyvateľov. PSK je v kontakte s krízovým štábom, kde hľadá ďalšie možnosti, ako pomôcť,” uviedla Jeleňová. Krajská samospráva zároveň podľa jej slov pracuje na vyčlenení finančných prostriedkov na zmiernenie následkov tejto tragédie.

Informácie o núdzovom ubytovaní poskytujú pracovníci Mestského úradu v Prešove na telefónnom čísle 051 3100 101.

Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia

V blízkosti prešovskej bytovky, v ktorej vybuchol plyn, vzniká centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia. O jeho zriadení rozhodol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.
„Už v týchto chvíľach sú na mieste tragédie terénni sociálni pracovníci aj zamestnanci sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorí sú pripravení v prípade potreby umiestniť deti do centier pre deti a rodiny,” informovala o tom hovorkyňa rezortu Veronika Husárová.

K dispozícii budú podľa jej slov na mieste aj psychológovia, zamestnanci Sociálnej poisťovne a úradu práce, ktorí budú operatívne riešiť situáciu obyvateľov poškodenej bytovky.

Prezidentka vyjadrila úprimnú sústrasť

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila hlbokú sústrasť pozostalým pri výbuchu plynu v prešovskom bytovom dome. Na sociálnej sieti sa tiež poďakovala hasičom a všetkým záchranným zložkám.

Zdroj: Facebook/Zuzana Čaputová

„Veľmi ma zarmútila dnešná správa o tragédii v Prešove. Myšlienkami som so všetkými, ktorí sa teraz budú musieť vyrovnať s jej následkami a stratou najbližších,” napísala prezidentka.

Verí, že všetci, ktorí to potrebujú, dostanú adekvátnu pomoc. „Ďakujem hasičom a ďalším záchranným zložkám za úsilie, ktoré venujú zraneným a tomu, aby predišli ohrozeniu ďalších životov, zdravia aj majetku ľudí,” doplnila.

Výbuch v bytovom dome v Prešove si vyžiadal najmenej päť mŕtvych. Plyn mal vybuchnúť v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke pred 12.15 h.

Správu aktualizujeme.

Autor: TASR/Redakcia

 

 


 


 


 


 

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 408,609 Úmrtí 12,596 Uzdravení 386,148 Infikovaných 9,865 Last updated: 28. septembra 2021 - 06:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -