utorok, 13 apríla, 2021
2.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Bojovník proti extrémizmu Benčík: NAKA by mala obviniť aj Blahu

Bojovník proti extrémizmu Benčík: NAKA by mala obviniť aj Blahu

Vstupujete do politiky ako číslo 150 strany Za ľudí exprezidenta Andreja Kisku. Vyjadrili ste sa, že tak chcete vytvoriť protiváhu č. 150 ĽSNS, pod ktorým kandiduje Milan  Mazurek. Toho odsúdili za prečin hanobenia národa, rasy či presvedčenia. Je to tak? 

Nie je to jediný dôvod. Prvotným impulzom bolo 30. výročie udalostí z novembra 1989 a hviezdne okamihy nášho národa pri zvrhnutí totalitného režimu. Svojou troškou som k tomu vtedy v rámci VPN na lokálnej úrovni prispel aj ja. V súčasnosti stojí Slovensko pred voľbami, ktoré sú vďaka Novembru slobodné, a napriek tomu v prípade zlého výsledku môžu našu krajinu negatívne ovplyvniť na dlhé roky. Považoval som preto za svoju povinnosť pokúsiť sa prispieť k želanému výsledku volieb nie iba ako občan a volič, ale priamo sa zapojiť do volebného súboja.

Tým druhým impulzom bola správa, že bývalý poslanec Milan Mazurek, právoplatne odsúdený za rasistické výroky na adresu Rómov, bude „za trest“ na 150. mieste kandidátky Kotlebovej strany. Ponúkol som preto strane, ktorá mi je ľudsky a programovo blízka, svoje meno a ochotu byť na ich kandidátke ako nestraník na 150. mieste. Moju ponuku prijali.

 

Neuvažovali ste aj v intenciách, že sa stanete v prípade úspechu takpovediac pripomienkou pre extrémisticky ladených poslancov, pozor, je tu Benčík. Predsa len ste sa stali v posledných rokoch osobou, na ktorú táto časť spoločnosti reaguje.

Uvedomujem si aj tento aspekt. Kotlebovci majú mimoriadne disciplinovaných voličov a Mazurek sa u nich teší veľkej popularite. Myslím, že prekrúžkovať sa do parlamentu nebude pre neho problém. Zároveň si tým, že dajú hlas človeku, ktorému súdny verdikt dal oficiálne punc rasistu, voliči Kotlebovej strany vystavia vizitku. Ich tvrdenie, že nemajú nič s extrémizmom a rasizmom, dostane ďalšiu štrbinu.  

 

Bolo do istej miery komické sledovať, ako sa niektorí ľudia pri vašich odhaleniach tvárili, že to nie sú vlastne oni. Vo všeobecnosti vy ako odborník nemáte pocit, že extrémistov spája črta uhýbania za vlastné výroky, pričom sa tvária, ako by sa na tom bavili?

Áno, tá zbabelosť ľudí, ktorí sa tvária ako chlapáci a radi sa chvália svalmi vypestovanými v činkárňach, je až komická. Ako ktosi napísal na internete: „Aní tí náckovia už nie sú to, čo bývali.“ Niečo zverejnia na sociálnej sieti, a keď majú niesť zodpovednosť, vyhovárajú sa ako bojazlivé chlapča prichytené mamkou v špajzi s prstami od lekváru. Oni to nepísali, po klávesnici im poskákala mačička, niekto sa im dostal do profilu, profil nikdy nemali alebo nevedia zaobchádzať s počítačom. Keby išlo do tuhého, zrejme by odprisahali aj to, že nevedia ani písať.

Impulzom pre kandidatúru bolo pre Benčíka 150. miesto Milana Mazureka, právoplatne odsúdeného za rasistické výroky na adresu Rómov, na kandidátke Kotlebovej strany. Zdroj: TASR

V parlamente, ak by ste sa prekrúžkovali, by bol vašou agendou zrejme boj proti extrémizmu…

Áno, práve to je mojou prioritou. Ale určite by som sa v rámci práce poslanca snažil venovať aj iným témam či pomôcť regiónu, v ktorom žijem.

 

K extrémizmu sa často uchyľujú ľudia v podstate bezradní, ktorí stratili dôveru v systém aké je podľa vás ideálne riešenie na boj s extrémizmom?

Zlá hospodárska situácia, frustrácia či obavy z budúcnosti sú živnou pôdou podpory extrémizmu. Ani ja nie som spokojný s tým, kam sa za posledné roky Slovensko dostalo. Vražda novinára a jeho priateľky či špina, čo sa na nás denne valí z Kočnerovej Threemy, ťažko môže niekoho nechať ľahostajným. Riešenie nie je jednoduché a vyžaduje si prácu odborníkov, čas aj odvahu meniť veci. Ľudia radi hľadajú rýchle, jednoduché a rázne riešenia a podliehajú vábeniu populistov a extrémistov. Tí však nie sú reálnym riešením problému, ale iba ďalším problémom.

Zdroj: Facebook/Ľuboš Blaha

Ako vnímate obvinenia bývalého premiéra Roberta Fica v súvislosti s výrokmi Milana Mazureka?

Súčasný premiér Peter Pellegrini rád hovorí: „Padni, komu padni.“ Bez výhrad s ním súhlasím. Jeho stranícky šéf a doposiaľ neobmedzený vládca parlamentnej straníckej ekipy Smeru, Robert Fico, sa dopustil svojim výrokom schvaľovania trestného činu. Podľa § 338 Schvaľovanie trestného činu – odsek 1: „Kto verejne schvaľuje trestný čin alebo verejne vychvaľuje pre trestný čin jeho páchateľa, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.“ Páchateľ trestného činu má byť v právnom štáte potrestaný. Padni, komu padni.

Včera sa k expremiérovi rovnako verejne na sociálnej sieti pridal poslanec Smeru Ľuboš Blaha: „Ja s vyjadrením Roberta Fica plne súhlasím. Haló, pán vyšetrovateľ – počujete? Súhlasím s Robertom Ficom! Zavriete aj mňa?“ Navrhujem, aby mu bolo vyhovené. Padni, komu padni.

Autor: Lucia Balichová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 371,168 +106 Dnes Úmrtí 10,630 +65 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 105,238 Last updated: 13. apríla 2021 - 02:39 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -