piatok, 27 novembra, 2020
0.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Blaha vysoko na kandidátke Smeru? Beňová reaguje v rozhovore: Som členka a...

Blaha vysoko na kandidátke Smeru? Beňová reaguje v rozhovore: Som členka a zakladateľka strany, takže…

Veľmi vás rozhorčili mediálne výstupy zo snemu strany Smer. A to až natoľko, že ste napísali rozsiahly status na Facebook. Čo vás tak konkrétne nazlostilo? 

Chýbala mi vyváženosť.Rešpektujem, že každý má právo na svoj názor, u vás novinárov to rešpektujem úplne, ale zas na druhej strane sloboda slova predpokladá aj istú mieru toho, že budem objektívny. A tá objektivita mi tu tentoraz úplne chýbala. Ten snem mal veľmi dobrý charakter, vystúpenie Petra Pellegriniho bolo veľmi racionálne, hovoril o  plánoch. Skutočne nerozumiem, prečo niekto očakával, že sa vo svojom vystúpení zameria na kritiku predsedu Smeru, to nepochopím, tie komentáre. Čo sa mal zamerať na slávnostnom sneme strany na kritiku šéfa strany? 

Smer značne omladil svoju kandidačnú listinu, do popredia ste dali síce mladších, ale predsa len nie neznámych ľudí, ako je Denisa Saková, Erik Tomáš… Čo hovoríte na novú  kandidátku? 

Myslím, že ponúkame jednu z najlepších kandidátok zo všetkých politických strán, ktoré kandidujú. Sú tam ľudia, ktorí sú mladí, ale skúsení, vedia, ako funguje riadenie štátu, vedia, ako funguje štátna správa, nemusia sa oboznamovať so základnou agendou dva, tri roky, čo je príliš dlhý čas, lebo ju už ovládajú.

 

Na druhej strane je pomerne vysoko na kandidátke poslanec Smeru Ľuboš Blaha, ktorý je veľmi kontroverznou osobou pre svoje výroky. Považujete to za šťastné?

Pozrite sa, môžeme mať každý individuálny názor na spôsob komunikácie a aj na témy, ktoré  komunikuje pán Blaha. Ale ja som členka a zakladateľka strany, takže mojou úlohou je stáť za kandidátkou tak, ako je. 

 

Na sneme vystúpil v úvode evidentne chorý predseda strany Robert Fico. Nevie sa, kde leží, hospitalizovaný byť nemal. Je už na tom zdravotne lepšie?

Nemám žiadne informácie, pretože som v Bruseli. Dúfam, že už sa má lepšie.

 

Robert Fico sa mal už vysťahovať z prenajatého bytu Ladislava Bašternáka. Nikto zatiaľ nevie kam, má to byť opäť nejaký prenájom. Viete niečo bližšie?

Neviem, kam sa presťahoval, je to jeho rozhodnutie. Nevidím na tom nič dramatické. Keď sa rozhodne kúpiť si nehnuteľnosť, tak si ju kúpi.

 

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská podala demisiu, lebo neprešiel po reforme zdravotníctva ani jej zákon o povinnom očkovaní, podľa ktorého by do škôlok prijímali len zaočkované deti. Nepodporila ju veľká časť poslancov Smeru.

Je mi to ľúto, lebo sme mali vždy takú dobrú tradíciu, že za návrhy našich ministrov v parlamente hlasujeme a ak sú výhrady, preberieme to predtým.

V hlasovaní o povinnom očkovaní som nevidela vôbec žiadny problém, som presvedčená, že deti by mali nastúpiť do školských zariadení zaočkované. Neviem, prečo niektorí kolegovia zahlasovali proti tomu.

Ešte raz zdôrazňujem, že by sme mali podporovať návrhy vlastných ministrov a ak sú výhrady, prebrať ich predtým a nie následne. 

Podľa Moniky Beňovej je demisia ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej logická. Zdroj: TASR

Demisia ministerky dva a pol mesiaca pred voľbami je podľa vás politicky šťastná?

Je logická. Jednoducho, pani ministerka sa rozhodla, že keď jej neprešli dva najväčšie návrhy zákonov, podá demisiu. Osobne v tom nevidím žiadnu katastrofu.

Je síce pár týždňov pred voľbami, ale keďže parlament už zasadať nebude, žiadne dôležité legislatívne návrhy sa už nebudú prijímať. Myslím si, že ministerstvo ako štátny orgán bude fungovať úplne v pohode bez ohľadu na to, kto je minister.

Pani Kalavská sa tak rozhodla, nakoniec bola nominantkou od boku, ako sa hovorí, nebola členkou našej strany, možno v budúcnosti by sme mali prednostne nominovať na takéto významné pozície ľudí, ktorí vedia, aká je hodnotová orientácia strany a ako funguje politika, možno by sme sa takýmto veciam vyhli.

Nebola prvá ministerka, ktorú Smer nominoval, a takýmto spôsobom odišla.

 

Otázka je, ak Smer vyhrá voľby a bude poverený zostavením vlády, kto bude za Smer rokovať s predsedami ostatných strán?

Najprv musíme vyhrať voľby.

 

Keď aj nevyhráte, kto bude za Smer poverený rokovať o spolupráci s inými stranami?

Určite to bude závisieť od volebného výsledku a preferenčných hlasov, ktoré získajú členovia vedenia strany, teda predseda a podpredsedovia. Taká je bežná prax a tak to funguje.

Autor: Lucia Balichová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Medzinárodní experti našli v Mochovciach 11 oblastí dobrej praxe a 22 nedostatkov

Experti Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktorí realizovali v závere minulého roka previerku zameranú na posúdenie prevádzkovej bezpečnosti 3. bloku elektrárne v Mochovciach...

Bývalá Mečiarova šéfka kancelárie Nagyová nevie nič o príprave vraždy Klaus-Volzovej

Bývalá riaditeľka kancelárie expredsedu vlády Vladimíra Mečiara Anna Nagyová nevie nič o kauze prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej. Nagyová v piatok vypovedala na...

Severná Kórea bojuje s pandémiou popravami aj zákazom rybolovu

Od vypuknutia pandémie koronavírusu severokórejský líder Kim Čong-un nariadil popravu najmenej dvoch ľudí, zakázal morský rybolov a uzatvoril hlavné mesto Pchjongjang v...

Dotácie na nájomné prerokujú poslanci v skrátenom konaní

Podnikatelia, ktorým protipandemické opatrenia štátu obmedzili príjem a svoje priestory majú prenajaté, by mohli požiadať o dotáciu z Ministerstva hospodárstva (MH) SR...

Pribudlo 22 mŕtvych a 1849 infikovaných novým koronavírusom

Na Slovensku vo štvrtok (26. 11.) pribudlo 1849 nakazených novým koronavírusom, vykonalo sa 10.928 testov. Pribudlo 22 úmrtí. Z ochorenia sa vyliečilo...

Na súde sa stretli Rusko a Černák. Pokračuje proces v kauze chystanej vraždy Volzovej

Pred senátom Okresného súdu (OS) Bratislava II pokračuje pojednávanie v kauze prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej. V prípade figuruje ako obžalovaný exriaditeľ televízie...

Česko: Počet nakazených v klesá, urobili sa vyše tri milióny testov

V Česku pribudlo vo štvrtok 4048 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je o 2400 menej ako pred týždňom, a 60 súvisiacich...
Slovensko
Pozitívne vzorky 103,106 +1,849 Dnes Úmrtí 771 +22 Dnes Uzdravení 59,285 Infikovaných 43,050 Last updated: 27. novembra 2020 - 12:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky