Pellegrini po stretnutí so šéfom OSN: Slovensko patrí medzi skupinu tých dobrých

  0
  Slovenský premiér Peter Pellegrini (uprostred) a generálny tajomník OSN António Guterres (vpravo) počas stretnutia v New Yorku 10. decembra 2019. (Autor: Policie ČR)

  “Je pred nami obrovský kus práce, ale Slovensko je tu (pozn. v OSN) pozitívne vnímané, je plnoprávnym členom a naozaj ľudsky nás hneď na úvod generálny tajomník zaradil, že Slovensko patrí medzi skupinu tých dobrých a v takej atmosfére sa potom samozrejme niesol aj celý náš rozhovor,” priblížil Peter Pellegrini.

  Premiér debatu označil za príjemnú a konštruktívnu

  Ako ďalej uviedol, významnou časťou debaty bola ochrana klímy.

  “Generálny tajomník vyslal veľmi pozitívny signál smerom k nám a je rád, že patríme práve do tej skupiny proaktívnych krajín, ktoré sa chcú aktívne zapájať do týchto aktivít. Víta, že Slovensko sa na rozdiel od iných krajín V4 pridalo hneď k výzve karbónovo neutrálnej ekonomiky do roku 2050. Informoval som ho o našich konkrétnych riešeniach, ako je transformácia celého hornonitrianskeho regiónu z baníctva na úplne iný spôsob fungovania a vytvorenia nových pracovných miest, aby to v roku 2023 nebolo pre ten región vôbec nejakým spôsobom bolestivé alebo devastačné, práve naopak, dal nový impulz rozvoju,” zdôraznil premiér, pričom dodal, že podľa neho práve čo sa týka energetického mixu, bude Slovensko, keď všetko splní, opäť lídrom nielen v strednej, ale v celej Európe.

  “My už potom naozaj budeme našu elektrickú energiu vyrábať skoro uhlíkovo neutrálne a budeme patriť k lídrom tejto oblasti,” uviedol.

  Zároveň Guterresa informoval, že v roku 2021 zástupcovia Slovenska opäť prídu a zreferujú o tom, ako sa krajine darí napĺňať ciele trvalo udržateľného rozvoja do roku 2030.

  “Urobíme takú dobrovoľnú revíziu, kedy opäť tu, počas zasadnutia OSN, bude Slovensko vedieť predstaviť dosahovanie svojich cieľov,” dodal.

  Debatu označil za príjemnú a konštruktívnu. Podľa premiéra generálny tajomník vysoko ocenil angažovanosť Slovenskej republiky aj v misiách pod vlajkou OSN.

  “Dostalo sa nám uznania za našu misiu, ktorú pod vlajkou OSN vykonávame na Cypre, kde máme vlastne našu najväčšiu vojenskú prítomnosť celkovo,” konštatoval.

  Zároveň je Slovensko podľa neho pozitívne vnímané svojím prístupom k multilateralizmu.

  “Slovensko neustále podporuje existenciu a funkčnosť medzinárodných organizácií, lebo to považujeme za jediné možné riešenie globálnych konfliktov, hoci vidíme dnes krízu mnohých týchto inštitúcií,” spresnil.

   To, že Slovensko rozumie potrebe konať zaznelo aj v Madride

  Premiér Pellegrini už na nedávnom klimatickom summite OSN v Madride uviedol, že Slovensko rozumie potrebe konať v súvislosti s klimatickými zmenami a je na potrebnú transformáciu na ochranu klímy pripravené.

  Vyjadril taktiež podporu urýchlenia činnosti na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2050, stratégia rozvoja nízkouhlíkových technológií by mala byť podľa neho hotová začiatkom roka.

  Poukázal tiež na to, že Slovensko sa rozhodlo znížiť produkciu elektriny z uhlia, čo povedie k postupnému ukončeniu ťažby hnedého uhlia v niektorých regiónoch.

  Zároveň zdôraznil potrebu sociálneho zabezpečenia regiónu po odstavení baní, avizoval zvýšenie cieľov v oblasti zníženia obchodovania s emisiami z 12 na 20 percent do roku 2023.

  Poukázal i na snahu zvýšiť ciele v oblasti energetickej účinnosti a obnoviteľnej energie do roku 2030. Slovensko sa podľa neho rozhodlo vyčleniť ďalších 2,5 miliardy eur na investície do zmeny klímy a životného prostredia.

  Generálny tajomník OSN António Guterres upozornil na summite na to, že klimatická kríza ohrozuje samotnú civilizáciu a ľudstvo si musí vybrať medzi nádejou a rezignáciou.

  Cesta nádeje podľa neho znamená používať menej fosílnych palív a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050.

  Generálny tajomník OSN varoval, že doterajšie kroky nestačia na to, aby sa svet nedostal v zmenách klímy “do bodu, z ktorého už niet návratu”. Podľa neho chýba politická vôľa.

  Španielsky premiér Pedro Sánchez (vpravo) a slovenský premiér Peter Pellegrini sa zdravia počas klimatického summitu v Madride 2. decembra 2019.Zdroj: TASR

  Lídri z celého sveta sa zaviazali skoncovať s chudobou a bojovať proti klimatickým zmenám a nespravodlivosti na historickom summite OSN v New Yorku v septembri 2015.

  Agenda 2030 pre udržateľný rozvoj ponúka lepšiu budúcnosť nielen pre miliardy ľudí na svete, ale aj pre planétu Zem.

  Agenda 2030 predstavuje výzvu, aby sa do plnenia jej 17 cieľov do roku 2030 – skoncovania s chudobou a boju proti nerovnosti a klimatickým zmenám – zapojili vyspelé i rozvojové štáty a aj bežní ľudia.

  Na Slovensku je gestorom implementácie agendy Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR je gestorom v medzinárodnom prostredí.

  - Reklama -