pondelok, 26 októbra, 2020
11.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Pre OSN pracujú desiatky Slovákov, máme tam aj hovorcu. Tento je však...

Pre OSN pracujú desiatky Slovákov, máme tam aj hovorcu. Tento je však nad všetkými

“Pracujem v New Yorku od mája 2015. Predtým som sedem rokov pracoval ako osobitný predstaviteľ generálneho tajomníka pre preventívnu diplomaciu v strednej Ázii,” uviedol pre novinárov v priestoroch OSN Jenča.

Jenča hovorí o zaujímavej a dynamickej práci

“Je to veľmi zaujímavá práca, dynamická. Nedávno som bol na ministerskom stretnutí OBSE v Bratislave, kde som reprezentoval generálneho tajomníka. Keďže mám na starosti Európu, spoluprácu s OBSE a inými regionálnymi organizáciami, bolo to veľmi, povedal by som, vhodné podujatie aj na tie veci, ktoré riešime,” spresnil.

“Pokiaľ ide o Slovákov v OSN, povedal by som, že na to, aká malá krajina sme, máme veľmi dobré meno. Miroslav Lajčák tu bol predsedom Valného zhromaždenia, Ján Kubiš pracuje ako osobitný koordinátor pre Libanon, Oľga Algayerová ako šéfka Európskej ekonomickej komisie, to je komisia OSN,” vymenoval Slovákov Jenča.

Slovenska z právneho oddelenia vždy snívala o práci pre medzinárodnú organizáciu

Myslí si však, že v štruktúrach OSN pracuje aj veľa mladých ľudí, ktorí odvádzajú dobrú prácu a robia krajine dobré meno. Nikola Kováčiková pracuje na právnom oddelení OSN. Zaoberá sa trestnými činmi zamestnancov organizácie.

“Keďže OSN nie je ani policajt, ani prokurátor, tak my musíme žiadať členské štáty, aby pokračovali v trestnom stíhaní, alebo vyšetrovaní doma. Nepovedala by som, že je to až tak pozitívna práca, keďže sa niekedy stretávam naozaj s ťažkými vyšetrovacími správami, ktoré prichádzajú práve z misií OSN,” uviedla pre novinárov.

Ako ďalej konkretizovala, sú to prípady sexuálneho zneužívania, rôzne podvody, ľudia, ktorí nemajú iné východisko a tak sa snažia sfalšovať svoje diplomy či životopis, lebo vidia práve v práci pre OSN nejaké východisko.

Nikola Kováčiková vždy snívala o tom, že bude pracovať pre medzinárodnú organizáciu.

“Keďže sme sa s manželom presťahovali do New Yorku, tak som si hľadala prácu v OSN. Som šťastná, že sa to podarilo, lebo naozaj nielen v New Yorku je veľká konkurencia, ale tým, že v OSN je 193 štátov, tak mám naozaj kolegov z celého sveta, všetky národnosti a náboženstvá,” dodala.

Slovenský hovorca pre operácie v Ázii a Pacifiku

Slovensko má v OSN aj hovorcu. Je ním Stanislav Šaling, ktorý pracuje v organizácii od roku 2005.

“Začal som pre OSN pracovať na Slovensku, potom som v roku 2006 prešiel do New Yorku. Pracoval som v rozličných krajinách, momentálne pracujem ako hovorca OSN a poradca pre mediálnu komunikáciu pre naše operácie v Ázii a Pacifiku,” povedal.

Čo sa týka kolegov zo Slovenska, vyzdvihuje ich kvality.

“Máme v OSN veľmi dobrých slovenských pracovníkov. Slováci sa dokážu presadiť tým, že sme pracovití a že sme mali dobré školstvo. Tak isto sa ako malá krajina učíme jazyky. Možno máme väčšiu motiváciu sa zdokonaľovať v cudzích jazykoch. Myslím si, že je to tá pracovitosť a otvorenosť v spolupráci s kolegami z ostatných krajín, ktorá z nás robí relatívne úspešných pracovníkov OSN, ak to tak môžem povedať,” konštatoval Šaling, ktorý si myslí, že v OSN možno hovoriť o desiatkach Slovákov, ktorí pracujú pre túto organizáciu.

“Veľa Slovákov prišlo do OSN cez regionálne centrum rozvojového programu OSN, ktoré bolo v Bratislave od 90-tych rokov,” uzavrel.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Zábojník: Exfinalistka Miss v štátnom aute platenom daňovými poplatníkmi? Neviem si to predstaviť inde, len na Slovensku

Politická kultúra? “Spolupracoval som s rôznymi úradmi po celom svete, stretol som mnoho vysokých štátnych činiteľov a neviem si predstaviť,  že by...

V Bielorusku protestovalo proti Lukašenkovi vyše 100.000 ľudí

Viac ako 100.000 ľudí protestovalo v nedeľu v Bielorusku proti Alexandrovi Lukašenkovi napriek masívnej prítomnosti vojakov a policajtov, informovala agentúra DPA. V...

Pribudlo 6 úmrtí na covid-19

Na Slovensku v nedeľu pribudlo šesť úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Celkový počet úmrtí na toto ochorenie tak stúpol na 165....

Pribudli nové ohniská COVID-19, šíri sa vo viacerých sférach

Početnejší výskyt prípadov ochorenia COVID-19 eviduje väčšina krajských miest, pribúdajú aj v okresných. Prevažuje reťazové šírenie ochorenia v rodinách. Ochorenie sa vyskytuje...

V nedeľu zatiaľ odhalili na Orave a v Bardejove 866 infekčných osôb

Na Orave a v okrese Bardejov otestovali v nedeľu k 17.00 h 15.386 osôb, z toho bolo 866 infekčných. Minister obrany Jaroslav...

Erdogan opäť poslal Macrona na vyšetrenie duševného stavu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu opäť vyzval svojho francúzskeho partnera Emmanuela Macrona, aby sa podrobil vyšetreniu svojho duševného stavu.

Bardejov: O testovanie bol menší záujem ako v uplynulých dňoch

V Bardejove je situácia v súvislosti s testovaním na ochorenie COVID-19 v nedeľu pokojná. Ľudí podľa hovorcu mesta Štefana Hija prichádza menej ako v piatok (23....
Slovensko
Pozitívne vzorky 43,843 Úmrtí 159 Uzdravení 9,960 Infikovaných 33,724 Last updated: 26. októbra 2020 - 04:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky