Neziskovky a ich financovanie, klíma… Šichtařová spustila

  0
  Markéta Šichtařová (Autor: Reprofoto/Facebook: ČT)

  „… v poslednom čase pozorujem aj sama na sebe, že ako sa viac polarizuje situácia v spoločnosti, tak to človeka svojím spôsobom, aj keď nechce, v podstate núti, aby sa v úvodzovkách trochu viac radikalizoval napríklad vo svojom vyjadrovaní. Konkrétny príklad: Keď povedzme používate, aspoň sa snažíte používať, nejaké fakty ako argumenty, snažíte sa argumentovať nejako číselne, niečím, čo máte naštudované, a nejaký váš názorový oponent vám na to odpovie spôsobom, že pretože máte iný názor, tak ste klamár, manipulátor a ruský agent, tak máte sklon reagovať podobnou mincou,“ povedala na úvod Šichtařová.

  Potom hovorila o súčasnej generácii, ktorá podľa nej v spoločnosti rastie ako v bavlnke.

  „Pretože v okamihu, keď ľudia začnú výdobytky spoločnosti považovať za svoje nároky, tak to nutne vedie k určitému posúvaniu morálky v tej spoločnosti, keď sa ľudia stávajú čím ďalej, tým viac sebeckými a myslia čím ďalej, tým viac na svoje vlastné potreby. A potom ich nezaujíma, čo ich deti, čo ich vnúčatá, čo ich starí rodičia atď.,“ poznamenala so slovami, že sa to uvažovanie vlastne scvrkáva na požiadavky v štýle: Ja mám nárok dostať byt. A nie: Ja si zarobím na byt.

  Spoločnosť sa vraj posúva do nejakého socialistického vnímania spoločnosti a čoskoro prestane uspokojovať požiadavky všetkých.

  Šichtařová sa tiež vyjadrila proti politickým neziskovkám, keď nechce, aby boli financované z verejných peňazí.

  „… tým hovorím, že chcem, aby bol veľmi malý štát a aby štát nezasahoval do toho, akým spôsobom ľudia žijú. Politické neziskovky na rozdiel napríklad od politických strán majú to špecifikum, že sa snažia ovplyvňovať život v spoločnosti bez toho, aby však prešli testom volieb,“ podotkla Šichtařová s tým, že politické neziskovky presadzujú svoj politický názor na základe verejných peňazí bez prejdenia sitom volieb.

  Šichtařová zdôraznila, že akýkoľvek politický názor by nemal byť platený z verejných peňazí. Ona sama by chcela, aby štát poskytoval výdavky do oblastí, kde štát má verejný záujem.

  Klíma potom podľa jej slov nie je to, o čo sa treba starať v prvom rade. „My sa musíme klimatickým zmenám prispôsobiť. Čo však my musíme vyriešiť, je to, aby sme sa nezbavili našej slobody, aby nám zelení šialenci nevzali naše autá a naše byty,“ podčiarkla.

  Obáva sa, aby ľudia neschudobneli natoľko, že sa nedokážu klimatickým zmenám prispôsobovať. Byť bohatý je podľa nej skrátka kľúč k tomu, ako mať dobrú klímu.

  Centrálni bankári sa vraj nemajú správať ako ekológovia. „… ekonómovia, bankári, podnikatelia sa musia správať predovšetkým ekonomicky,“ dodala ekonómka, ktorá pomáhala s programom českého politického hnutia Trikolóra. To si ju podľa jej slov vybralo, nie ona si vybrala hnutie.

  Celý rozhovor nájdete na webe Aktuálně.cz.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu