nedeľa, 17 januára, 2021
-3.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Kamenický: Rozpočet je napätý, musíme naďalej bojovať s daňovými únikmi

Kamenický: Rozpočet je napätý, musíme naďalej bojovať s daňovými únikmi

“Vzhľadom na to, že projekt odvodu obchodných reťazcov nebol zrealizovaný vo výške asi 112 miliónov eur, tak výber je v podstate na úrovni toho, čo bolo rozpočtované,” povedal minister. V súčasnosti je podľa neho výpadok vo výbere daní na úrovni okolo 80 miliónov eur.

Vo výbere dane z pridanej hodnoty (DPH) sa podľa Kamenického podarilo vybrať oproti plánu asi o 100 miliónov eur viac, o 51 miliónov navyše oproti plánu vybral štát aj na dani z príjmu fyzických osôb. Výpadok okolo 47 miliónov eur na výbere spotrebných daní zdôvodnil minister nižším poklesom tempa hospodárskeho rastu slovenskej ekonomiky.

Podľa Kamenického je rozpočet na budúci rok napätý, a preto treba naďalej pokračovať v boji s daňovými únikmi. Jedným z nástrojov, ktorý by mal prispieť k lepšiemu výberu daní, je projekt eKasa Finančnej správy (FS) SR.

Podľa prezidentky FS Lenky Wittenbergerovej eviduje ešte FS okolo 30.000 registračných pokladníc, ktoré nie sú on-line pripojené na finančnú správu, napriek tomu, že podnikateľom na splnenie tejto povinnosti zostávajú už iba dva týždne. Wittenbergerová však pripomenula, že môže ísť aj o sezónnych podnikateľov, ktorí registračnú pokladnicu v súčasnosti nevyužívajú.

FS plánuje od začiatku budúceho roka intenzívne kontroly na používanie eKasy. Pokuty, ktoré podnikatelia môžu dostať, sa pohybujú od 333 eur až po 20.000 eur alebo odobratie živnostenského oprávnenia.

Na informácie Kamenického o takmer 100 % výbere daní oproti plánu zareagoval opozičný poslanec Eduard Heger (OĽaNO). Ide podľa neho o potvrdenie zlyhania hospodárenia vlády na strane výdavkov.

Odhadovaný dosah spomalenia ekonomiky bude podľa Hegera na konci roka okolo 46 miliónov eur, no podľa niektorých analytikov bude  deficit štátneho rozpočtu približne 1,2 miliardy eur. “Toto je vizitka hospodárenia,” dodal Heger.

Kamenický upozornil, že niektoré rezorty nevyužívajú peniaze hospodárne. Ako príklad uviedol zdravotníctvo, ktoré ministerstvo financií podporilo počas tohto roka sumou 180 miliónov eur.

Podľa ministra sa musí zdravotníctvo zaoberať úsporami, nakoľko dostáva v pomere k hrubému domácemu produktu približne rovnaké množstvo financií ako v susedných krajinách Vyšehradskéj štvorky.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 222,752 Úmrtí 3,417 Uzdravení 166,555 Infikovaných 52,780 Last updated: 17. januára 2021 - 10:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky