Matovič, Beblavý či Galko točia o Trnkovi, Fico o šťastí. Tu sú reakcie politikov na obvinenie exgenerálneho prokurátora

  0
  Na kombosnímke zľava Robert Fico, Mirislav Beblavý, Ľubomír Galko a Igor Matovič (Autor: TASR/PL.sk)

  „Potešilo by ma, ak by orgány činné v trestnom konaní konali rýchlejšie, no prioritné je pre mňa to, aby sa podklady pre obžalobu v súdnych procesoch v takýchto závažných kauzách dôkazne pripravili tak dobre, aby sa nestalo, že napokon dôjde k verdiktu, že sa skutok nestal,“ povedala Pfundtner.

  Podľa ministerky vnútra Denisy Sakovej (Smer – SD) je posun v kauze bývalého šéfa generálnej prokuratúry výsledkom práce polície, ktorá si plní zodpovedne svoje povinnosti. Špekulovať, či v najbližšom období padnú ďalšie obvinenia, nechcela.

  „Nepredbiehajme, nehovorím, že určite budú vznesené nové obvinenia, ale polícia koná a ak sa skutok raz stal, tak sa stal,” zdôraznila Saková.

  Podľa predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča “bol Dobroslav Trnka dlhé roky priamou súčasťou mafie, ktorej Smer umožnil ovládnuť štát”. Na sociálnej seti však Matovič v súvislosti s obvinením Trnku hovorí aj o obavách.

  Zdroj: Facebook/Igor Matovič

  „Trnkovo obvinenie je zadosťučinením pre obyčajných poctivých ľudí a zdvihnutým prstom pre mafiu, ktorú Smer cez Trnku dlhé roky chránil. Na druhej strane je namieste sa obávať, že zrazu zvýšená aktivita NAKA len súvisí s vytváraním dojmu na ľudí vzhľadom na voľby za dverami,” dodáva Matovič.

  Líder Smeru Robert Fico namiesto reakcie na obvinenie Trnku riešil status o šťastí. „Skutočné šťastie nepotrebuje slová,” komentoval expremiér fotografiu, na ktorej s úsmevom pózuje so psom.

  Zdroj: Facebook/Robert Fico

  „Obvinili Dobroslava Trnku. Ešte by som poprosil o to jeho väzobné stíhanie, o ktoré sme s Jozefom Rajtárom žiadali,” reagoval na sociálnej sieti exsaskár Ľubomír Galko.

  Zdroj: Facebook/Ľubomír Galko

  Programový líder koalície PS-Spolu Miroslav Beblavý Trnkovo obvinie uvítal. „Konečne,” uviedol vo svojom statuse. 

  Zdroj: Facebook/Miroslav Beblavý

  „Bývalý generálny prokurátor, ktorý schovával Gorilu a s Jánom Počiatkom sa smial na tom, ako kradne Ján Slota, bude čeliť spravodlivosti. NAKA ho konečne obvinila zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa,” pripomenul nezaradený poslanec parlamentu.

  Nezaradená poslankyňa parlamentu Veronika Remišová si myslí, že Trnka by mal byť stíhaný väzobne, “aby sa zabránilo ovplyvňovaniu a mareniu vyšetrovania”. Podozrení v súvislosti s Trnkom je podľa Remišovej oveľa viac.

  “Vyšetrovanie by malo pokračovať o to intenzívnejšie, keďže rozsah škôd, ktoré Dobroslav T. mohol na poste generálneho prokurátora spôsobiť, bude oveľa väčší,” uviedla s tým, že je na mieste otázka, či v jeho prípade dlhodobo nehrozí ovplyvňovanie alebo marenie vyšetrovania, a či by nemal byť stíhaný väzobne.

  Remišová upozornila, že je potrebné stransparentniť proces výberu generálneho, ale aj špeciálneho prokurátora.

  Pre SaS je neprípustné, že Trnka je stíhaný na slobode a nie je vo vyšetrovacej väzbe, “pretože je prinajmenšom zrejmé, že bude mať možnosť ovplyvňovať vyšetrovanie”. SaS preto vyzýva špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, aby pre Dobroslava T. nariadil väzbu.

  Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) považuje vznesenie obvinenia za správny počin. Orgány by sa podľa nej mali pozrieť aj na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára.

  “Dobroslav T. mu púšťal zvukovú nahrávku Gorila v čase, keď bol Čižnár krajským prokurátorom. Konal?” pýta sa a avizuje, že v tejto súvislosti podáva trestné oznámenie.

  “Je na orgánoch činných v trestnom konaní preskúmať, či sa Čižnár rovnako nedopustil marenia spravodlivosti, keď ako prokurátor oboznámený so zvukovou nahrávkou Gorila (čo sám priznal) nekonal,” dodala Ďuriš Nicholsonová na sociálnej sieti.

  “Som veľmi rád, že po dvoch rokoch od vraždy novinára, kedy sa zásadným spôsobom zmenilo Slovensko, konečne prichádza spravodlivosť,” reagoval pre TASR predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

  “Ten, kto mal na spravodlivosť dozerať, ju sám maril,” reagoval na sociálnej sieti líder koalície mimoparlamentných strán Progresívne Slovensko (PS)-Spolu Michal Truban.

  Dodal, že v parlamente chcú hneď na prvej schôdzi navrhnúť zmeny pravidiel voľby generálneho prokurátora. “Tak, aby sa nástupca Čižnára vyberal zo širokého spektra návrhov transparentným spôsobom s verejným vypočutím,” dodal.

  Mimoparlamentné KDH si myslí, že je legitímne pýtať sa kompetentných, prečo až teraz začali v tejto veci konať. Aj podľa KDH by mal byť Dobroslav T. vo väzbe,  aby neovplyvňoval svedkov.

  Trnkovi išlo o majetkový prospech pre sebe a Kočnera

  Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Informovala o tom polícia na sociálnej sieti.

  Skutku sa mal dopustiť v rokoch 2007 až 2014.

  „Ako verejný činiteľ nesplnil povinnosť vyplývajúcu mu z Trestného poriadku a po prevzatí zvukovej nahrávky zo spravodajskej operácie SIS (Slovenskej informačnej služby – pozn. TASR) pod krycím názvom Gorila, z ktorej vyplývalo podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov, od osoby M. K., túto ukrýval a neodovzdal orgánom činným v trestnom konaní,” vysvetlila polícia.

  Konať tak mal podľa polície s úmyslom zadovážiť majetkový prospech sebe a Marianovi Kočnerovi.

  Na kombosnímke Marian Kočner a Dobroslav Trnka. Zdroj: TASR/PL.sk

  „Zároveň v úmysle zadovážiť neoprávnenú výhodu osobám, ktorých rozhovory obsahujúce skutočnosti nasvedčujúce spáchanie trestného činu sú zachytené na predmetnej zvukovej nahrávke,” dodala polícia.

  Možné obchodovanie s nahrávkou Gorily naznačuje údajný rozhovor Dobroslava Trnku s Marianom Kočnerom, ktorého nahrávku v októbri zverejnil Denník N.

  Bývalému generálnemu prokurátorovi mal Kočner nadávať, pretože sa vraj pokúsil Gorilou vydierať finančníka skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

  Ten sa dištancoval od všetkých “domnelých aktivít”, s ktorými má byť podľa komunikácie spájaný, a odmietol ich.

  Autor:TASR/GG

  - Reklama -