piatok, 26 februára, 2021
6.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Rusko poodhalilo podrobnosti o svojom vesmírnom varovnom systéme

Rusko poodhalilo podrobnosti o svojom vesmírnom varovnom systéme

Nový ruský systém Kupola je určený na odhalenie odpálenia balistických striel a zistenie ich miesta dopadu, uvádza AFP s odvolaním sa na generálny štáb ruských ozbrojených síl a ruské ministerstvo obrany.

Jeho presná konfigurácia nie je známa, ale je prezentovaný ako ekvivalent k americkému systému SBIRS (Space-Based Infrared System). Rusko má podľa AFP svoje vesmírne sily od roku 2015, pričom sú integrované s jeho vzdušnými silami.

Na obežnú dráhu boli doteraz umiestnené tri družice systému včasného varovania typu Tundra, ktoré sú súčasťou systému Kupola.

Náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov v tejto súvislosti uviedol, že tieto satelity významne zvýšili kapacity Ruska v oblasti odhaľovania odpálenia rakiet, ako aj medzikontinentálnych balistických striel.

Trump ešte vo februári podpísal nariadenie, na základe ktorého majú vzniknúť vesmírne sily ako zložka amerického letectva.

Americký Kongres v utorok schválil rozpočet vo výške vo výške 738 miliárd dolárov, ktorý počíta aj s vytvorením vesmírnych síl.

Moskva obviňuje USA, že sa snažia “militarizovať” vesmír, ktorý ostáva jednou z posledných oblastí spolupráce medzi týmito dvoma veľmocami.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 300,775 Úmrtí 6,859 Uzdravení 255,300 Infikovaných 38,616 Last updated: 26. februára 2021 - 11:09 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky