streda, 2 decembra, 2020
-1.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Nemecká vláda schválila zákaz "terapie" na zmenu sexuálnej orientácie

Nemecká vláda schválila zákaz “terapie” na zmenu sexuálnej orientácie

Legislatíva by mala podľa ministerstva zdravotníctva nadobudnúť účinnosť zrejme v polovici budúceho roka. V súlade s ňou by sa takáto “liečba” mohla trestať až ročným odňatím slobody a finančnými pokutami vo výške do 30.000 eur.

“Homosexualita nie je choroba, takže slovo 'terapia' je zavadzajúce,” uviedol nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn, ktorý zmienený návrh zákona vypracoval.

Legislatívu ešte musí odobriť dolná komora nemeckého parlamentu (Bundestag). Ak sa tak stane, bude Nemecko po Malte, ktorá podobné opatrenie schválila v roku 2016, v poradí druhou krajinou EÚ, kde bude platiť takýto zákaz.

AFP v tejto súvislosti pripomína, že v Nemecku sa dosiaľ pokúšajú ročne “liečiť” asi 1000 homosexuálov.

Minister Spahn uviedol, že chcel, aby mala legislatíva čo najväčší dosah, keďže takéto “liečby” ľuďom často spôsobujú “vážnu fyzickú i psychickú ujmu”.

“Zákaz vysiela tiež dôležitý odkaz všetkým, ktorí majú problémy so svojou sexualitou: je v poriadku byť takými, akí ste,” dodal Spahn.

Návrh chce okrem väzenských trestov pre ľudí vykonávajúcich takéto praktiky zaviesť aj finančné pokuty pre osoby, ktoré túto kontroverznú liečbu propagujú.

Takzvané konverzné terapie pre maloletých by mali byť podľa návrhu zakázané úplne, zatiaľ čo tie pre dospelých by mali byť považované za nelegálne v prípade, že by boli vykonávané proti ich vôli, napríklad použitím sily alebo vyhrážok.

Experti z oblasti medicíny považujú psychologické či duchovné intervencie zamerané na zmenu sexuálnej orientácie za pseudovedecké, neefektívne a často škodlivé.

Najkontroverznejšie spomedzi takýchto praktík zahŕňajú elektrošoky pre jednotlivcov prezerajúcich si obrázky s homosexuálnymi výjavmi či gejom podávané dávky mužského hormónu testosterónu.

Európsky parlament prijal ešte v marci 2018 rezolúciu odsudzujúcu takéto praktiky a členské štáty Únie vyzval, aby ich zakázali.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Súkromní lekári vyzývajú poslancov: Zvýšte rozpočet pre zdravotníctvo

Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR odporúča poslancom Národnej rady (NR) SR, aby zahlasovali za pozmeňujúci návrh na zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo. ...

Za členov Rady pre vysielanie a retransmisiu zvolili Cocherovú, Izraela, Jakubčovú a Začkovú

Novými členmi Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) budú Andrea Cocherová, Pavel Izrael, Lenka Jakubčová a Katarína Začková. Rozhodli o tom poslanci...

Košice: Nemocnica využíva na dezinfekciu aj robota

Na dezinfekciu priestorov využíva Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice po novom aj robot. Ten prostredníctvom krátkovlnného ultrafialového svetla ničí choroboplodné zárodky...

Poslanec Takáč: Je totálna somarina, aby sa deti celoplošne testovali

Opozičná strana Smer-SD tvrdí, že je potrebné, aby sa žiaci druhého stupňa základných škôl a stredných škôl vrátili späť do škôl. Inak hrozí,...

Penta reaguje na Krajčího: Zisky reinvestujeme späť do slovenského zdravotníctva

Spoločnosť Penta Investments masívne reinvestuje svoje zisky späť do slovenského zdravotníctva. V reakcii na tvrdenia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) to uviedla...

Kamenický: Rozpočet je na okraji záujmu, všetko iné je dôležitejšie

Všetko iné je momentálne dôležitejšie ako to, ako budeme hospodáriť a ako sa budú mať ľudia. Skonštatoval to v stredu v rozprave k návrhu štátneho rozpočtu...

Gröhling: Verím, že v januári sa podarí dostať deti do škôl

Každý deň v škole sa počíta a osobný kontakt s učiteľom je ťažké nahradiť obrazovkou. Na sociálnej sieti to uviedol minister školstva,...
Slovensko
Pozitívne vzorky 109,226 +2,043 Dnes Úmrtí 898 +30 Dnes Uzdravení 71,738 Infikovaných 36,590 Last updated: 2. decembra 2020 - 22:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky