Kongresmani schválili impeachment na Trumpa v oboch bodoch obžaloby. Také niečo sa v histórii USA stalo len tretíkrát

  0
  Americký prezident Donald Trump. (Autor: TASR)

  Na schválenie impeachmentu bolo potrebných minimálne 216 hlasov kongresmanov. O každom z dvoch bodov ústavnej žaloby hlasovali členovia Snemovne, v ktorej majú väčšinu demokrati, osobitne.

  Kongresmani hlasovali po straníckej línii, takže menšinoví republikáni impeachment jednomyseľne odmietli.

  Pri prvom hlasovaní vo veci zneužitia právomocí podporilo podanie ústavnej žaloby 230 kongresmanov, proti bolo 197. Dvaja demokrati hlasovali proti a jedna prítomná demokratická kongresmanka nehlasovala.  

  Takmer rovnaký pomer hlasov (229:198) bol aj pri druhom hlasovaní vo veci marenia vyšetrovania vedeného Kongresom. K republikánskym odporcom impeachmentu sa pri druhom hlasovaní pridal ešte tretí demokrat.

  Súčasný šéf Bieleho domu sa tak stal tretím obžalovaným prezidentom v dejinách USA — po Billovi Clintonovi v roku 1998 a Andrewovi Johnsonovi v roku 1868.

  Uznať Trumpa za vinného a odvolať ho z úradu však môže až druhá komora Kongresu, Senát, kde však majú väčšinu republikáni, ktorí impeachment prezidenta odmietajú.

  Proces s prezidentom na pôde Senátu má odštartovať začiatkom budúceho roka. Vzhľadom na väčšinu republikánskych senátorov sa však očakáva, že prezident bude napokon zbavený obvinení.

  Demokratická predsedníčka Snemovne reprezentantov v stredu na úvod rozpravy o impeachmente označila Donalda Trumpa za trvalú hrozbu pre bezpečnosť USA. Republikánski kongresmani naopak svojho prezidenta bránili, niektorí prirovnali jeho impeachment k ukrižovaniu Ježiša Krista.

  Podanie žaloby súvisí s obvineniami, že Trump zastavil americkú vojenskú pomoc Ukrajine, aby ju donútil spustiť vyšetrovanie proti jeho možnému rivalovi v budúcoročných prezidentských voľbách Joeovi Bidenovi a jeho synovi Hunterovi. Príslušné vyšetrovanie viedol právny výbor Snemovne.

   

  - Reklama -