Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa však zistili len menej závažné hygienické nedostatky.
Najviac nedostatkov bolo v Bratislavskom kraji
“Vyhovujúca úroveň hygieny a rovnako aj technické zabezpečenie je výsledkom nielen každoročne sa opakujúcich kontrol s cieľom chrániť ľudí pred alimentárnymi nákazami, ale aj spolupráce s organizátormi vianočných trhov,” tvrdí.
Organizátorov jednotlivé RÚVZ opakovane usmerňujú vo veci dodržiavania hygienických požiadaviek vyplývajúcich z platnej legislatívy.
“V bežných kontrolách budeme v jednotlivých mestách pokračovať počas celého trvania vianočných trhov,” povedal Mikas.
Najvyššie percento zariadení so zistenými nedostatkami bolo počas tohtoročnej mimoriadnej celoslovenskej kontroly v Bratislavskom kraji. Hygienici zistili nedostatky v desiatich zo skontrolovaných 63 zariadení, teda v 15,9 percenta.
V Prešovskom a Žilinskom kraji zistili hygienici pochybenia zhodne len v jednom zariadení z približne 70 skontrolovaných, čo predstavuje 1,5 percenta.
Problémy aj so skladovaním potravín a ich pôvodom
Najčastejšie prevádzky používali potraviny neznámeho pôvodu a hotové pokrmy bez nadobúdacích dokladov a bez uvedenia času dohotovenia a dodania.
Tiež nevhodne skladovali potraviny, ktoré majú byť uložené v chlade, prípadne skladovali potraviny a polotovary na podlahe.
Viaceré potraviny a suroviny určené na prípravu občerstvenia, napríklad mäsové prípravky, bryndza plnotučná, plesňový syr a kapustnica, boli po dátume spotreby.
Pracovník priamo v stánku fajčil
Okrem toho v prevádzkach nebola zabezpečená tečúca teplá a studená voda na umývanie rúk a pracovných nástrojov, zamestnanci nepoužívali vhodný pracovný odev a pokrývku hlavy, pracovník priamo v stánku fajčil a ďalšie.
Úrady uložili za zistené nedostatky spolu 32 blokových pokút v celkovej sume 3191 eur.