Suroviny po spotrebe, nejasný pôvod potravín a iné prešľapy. Hygienici kontrolovali vianočné trhy, padali pokuty

  0
  Na snímke vianočné trhy na Mariánskom námestí v Žiline (Autor: TASR)

  Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa však zistili len menej závažné hygienické nedostatky.

  Najviac nedostatkov bolo v Bratislavskom kraji

  “Vyhovujúca úroveň hygieny a rovnako aj technické zabezpečenie je výsledkom nielen každoročne sa opakujúcich kontrol s cieľom chrániť ľudí pred alimentárnymi nákazami, ale aj spolupráce s organizátormi vianočných trhov,” tvrdí.

  Organizátorov jednotlivé RÚVZ opakovane usmerňujú vo veci dodržiavania hygienických požiadaviek vyplývajúcich z platnej legislatívy.

  “V bežných kontrolách budeme v jednotlivých mestách pokračovať počas celého trvania vianočných trhov,” povedal Mikas.

  Najvyššie percento zariadení so zistenými nedostatkami bolo počas tohtoročnej mimoriadnej celoslovenskej kontroly v Bratislavskom kraji. Hygienici zistili nedostatky v desiatich zo skontrolovaných 63 zariadení, teda v 15,9 percenta.

  V Prešovskom a Žilinskom kraji zistili hygienici pochybenia zhodne len v jednom zariadení z približne 70 skontrolovaných, čo predstavuje 1,5 percenta.

  Problémy aj so skladovaním potravín a ich pôvodom

  Najčastejšie prevádzky používali potraviny neznámeho pôvodu a hotové pokrmy bez nadobúdacích dokladov a bez uvedenia času dohotovenia a dodania.

  Tiež nevhodne skladovali potraviny, ktoré majú byť uložené v chlade, prípadne skladovali potraviny a polotovary na podlahe.

  Viaceré potraviny a suroviny určené na prípravu občerstvenia, napríklad mäsové prípravky, bryndza plnotučná, plesňový syr a kapustnica, boli po dátume spotreby.

  Pracovník priamo v stánku fajčil 

  Okrem toho v prevádzkach nebola zabezpečená tečúca teplá a studená voda na umývanie rúk a pracovných nástrojov, zamestnanci nepoužívali vhodný pracovný odev a pokrývku hlavy, pracovník priamo v stánku fajčil a ďalšie.

  Úrady uložili za zistené nedostatky spolu 32 blokových pokút v celkovej sume 3191 eur.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu