Assange vypovedal v súvislosti so špionážou

  0
  Julian Assange (Autor: TASR)

  Austrálčan Assange, ktorý sa v súčasnosti nachádza vo väzení vo Veľkej Británii, vypovedal prostredníctvom videokonferencie.

  Španielsky súd vyšetruje, či firma Undercover Global, ktorá mala na starosti bezpečnosť na ekvádorskom veľvyslanectve, Assangea sledovala a informácie odovzdávala USA.

  Prípad je podľa AFP dôležitý v súvislosti s možným vydaním Assangea do USA. Austrálčan čelí v Spojených štátoch 18 bodom obžaloby vrátane sprisahania s cieľom ilegálne preniknúť do vládnych počítačov a porušenia zákona o špionáži.

  Ak by ho usvedčili, vo väzení by mohol stráviť niekoľko desaťročí. Assangeovi právnici tvrdia, že informácie získané firmou Undercover Global sa dostali k americkým tajným službám.

  Firma umiestnila kamery a mikrofóny na miestach, kde sa Assange nachádzal a bola údajne schopná zachytiť jeho rozhovory s právnikmi a takisto aj jeho lekárske vyšetrenia.

  Právnici žiadajú, aby bola firma a jej majiteľ David Morales obvinení z trestných činov vrátate porušenia práva na súkromie a výsad právnika a klienta, prania špinavých peňazí a úplatkárstva, napísala agentúra Reuters.

  Assange našiel útočisko na ekvádorskom veľvyslanectve v roku 2012, keď podľa svojich slov unikal pred politicky motivovaným príkazom na vydanie do Švédska, kde ho chceli vypočúvať v prípade sexuálneho zneužitia.

  Zakladateľ WikiLeaks sa však obával viac toho, že Švédi by ho vydali do USA, kde ho vinia zo spolupráce pri krádeži tajných dokumentov.

  - Reklama -