piatok, 23 apríla, 2021
12.8 C
Bratislava
Úvod Aréna V Minsku sa konala ďalšia demonštrácia proti integrácii s Ruskom

V Minsku sa konala ďalšia demonštrácia proti integrácii s Ruskom

Demonštrácia sa konala iba deň po tom, ako sa približne 1500 ľudí stretlo v piatok v bieloruskej metropole na pozadí schôdzky bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka s jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom v Petrohrade.

Lídri tam rokovali o viacerých perspektívach užšej koexistencie oboch krajín.

Piatkové zhromaždenie bolo najväčším z troch decembrových demonštrácií, ktoré sa konali v Minsku, a to napriek policajným varovaniam, zatknutiam aktivistov a odmietnutiu úradov povoliť protestné akcie.

Polícia však piatkovú demonštráciu nerozohnala a ani nezatkla žiadnych jej účastníkov, informuje stanica Slobodná Európa.

Demonštranti v sobotu pochodovali od Októbrového námestia k Námestiu nezávislosti, kde sa konala samotná manifestácia.

Protestujúci držali v rukách zakázané vlajky prvej nezávislej Bieloruskej republiky, ako aj zástavy Európskej únie s odkazmi adresovanými proti integrácii so susedným Ruskom.

Lukašenko sa s Putinom počas petrohradského samitu nezhodol na troch z 31 stratégií, pričom najpálčivejšími zostali nedoriešené otázky plynu, ropy a daní.

Najnovšie rozhovory Lukašenka s Putinom sa uskutočnili po tom, ako títo lídri nedospeli k dohode ani počas bilaterálneho stretnutia, ktoré sa konalo 7. decembra v ruskom čiernomorskom letovisku Soči.

Prezidenti dúfali, že podpíšu dohodu pri príležitosti 20. výročia nastolenia Zväzového štátu Ruska a Bieloruska, ktorý však doteraz existuje zväčša len formálne a je predmetom súčasného dialógu.

Obe krajiny sú blízkymi spojencami a ich spoločné hranice sú otvorené na základe dohovoru o colnej únii. K demonštráciám došlo mesiac po tom, ako do dolnej komory bieloruského parlamentu nezvolili žiadnych zástupcov z opozičného spektra.

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá monitorovala bieloruské voľby zo 17. novembra, vyhlásila, že hlasovanie nespĺňalo demokratické normy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 378,635 +485 Dnes Úmrtí 11,405 +48 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 111,930 Last updated: 23. apríla 2021 - 14:01 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -