Rusko je pripravené zahrnúť systémy Avangard a Sarmat do zmluvy New START

  0
  Sergej Lavrov (Autor: TASR)

  “Domnievame sa, že na systémy Avangard a Sarmat sa vzťahuje táto zmluva. Sme pripravení zahrnúť tieto zbrane a systémy do súčasnej zmluvy New START,( ak bude predĺžená),” citovala Lavrova agentúra TASS.

  Ruský prezident Vladimir Putin začiatkom decembra podľa TASS vyhlásil, že Ruská federácia je pripravená ešte do konca roka a bez predbežných podmienok predĺžiť platnosť New START/SNV-III.

  Uviedol, že ide o jeho oficiálne vyhlásenie, ktoré zverejnil, aby predišiel dezinterpretácii tejto pozície Ruska. Putin pripomenul, že platnosť zmluvy sa čoskoro skončí.

  “Všetky naše návrhy na predĺženie platnosti tejto zmluvy sú na stole, zatiaľ sme nedostali od partnerov žiadnu reakciu,” dodal Putin. Zmluva New START/SNV-III bola Moskvou a Washingtonom uzavretá v roku 2010.

  Podpísali ju vtedajší prezidenti USA a Ruska – Barack Obama a Dmitrij Medvedev. Dokument bude platiť do 5. februára 2021. Podľa dohody môže byť jeho platnosť predĺžená o päť rokov.

  Putin preto už niekoľkokrát vyzval Spojené štáty na začatie rokovaní o novej zmluve.

  Agentúra AFP uviedla, že Putinovo vyhlásenie sa objavilo deň po tom, ako sa v zahraničnom výbore Snemovne reprezentantov USA rokovalo o dôležitosti zmluvy START.

  Námestníčka generálneho tajomníka NATO Rose Gottemoellerová, ktorá v minulosti pôsobila ako zástupkyňa ministra pre kontrolu zbrojenia a medzinárodnú bezpečnosť na americkom ministerstve zahraničných vecí, varovala, že bez zmluvy START by sa “veci mohli drasticky a rýchlo zmeniť” a prípadne doviesť Spojené štáty aj k “strategickej kríze”.

  Rusko i Spojené štáty vo februári odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF). Stalo sa tak po tom, ako sa vzájomne obvinili z jej porušovania.

  Zmluva, ktorú v roku 1987 podpísali vtedajší lídri Spojených štátov a bývalého Sovietskeho zväzu, obom stranám zakazovala okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú dolet 500 – 5500 kilometrov a sú odpaľované z pevniny.

  - Reklama -