pondelok, 28 septembra, 2020
12.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Johnson vyzdvihol úlohu NATO i potrebu dobrých vzťahov s Ruskom

Johnson vyzdvihol úlohu NATO i potrebu dobrých vzťahov s Ruskom

Johnson to povedal počas svojej sobotňajšej návštevy Estónska, kde navštívil britskú misiu NATO.

Premiér, ktorého Konzervatívna strana zaznamenala v nedávnych predčasných parlamentných voľbách výrazné víťazstvo, hodlá zároveň zlepšiť vzťahy svojej krajiny s Ruskom, hoci oba štáty rozdeľujú “hrozné problémy”.

Johnson to uviedol v rozhovore pre estónsky internetový spravodajský portál ERR News.

Británia, USA a ich spojenci striedavo vysielajú svojich vojakov do pobaltských republík – Estónska, Lotyšska a Litvy -, ako aj do Poľska od roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym.

Moskva bedlivo sleduje vojenské a bezpečnostné záležitosti pobaltských štátov od roku 2004, keď sa stali súčasťou NATO; iba 13 rokov po odtrhnutí sa od rozpadávajúceho sa Sovietskeho zväzu (ZSSR).

Kremeľ obviňuje Alianciu z destabilizácie Európy rozmiestňovaním vojakov blízko ruských hraníc. Litva i Poľsko priamo susedia s ruskou enklávou Kaliningrad, pričom všetky tri pobaltské krajiny susedia s ruskou Pskovskou oblasťou.

“Som taký ako množstvo ľudí v západnej Európe, ktorí vždy dúfajú, že môžeme mať s Ruskom lepšie vzťahy – vrátane obchodných. Stretávame sa však vždy so sklamaním, pretože máme hrozné problémy,” uviedol Johnson v Estónsku.

Johnson citoval aféru novičok z anglického mesta Salisbury, kde bol bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripaľ so svojou dcérou nájdený začiatkom marca 2018 v bezvedomí.

Neskôr sa ukázalo, že obaja boli vystavení pôsobeniu bojovej nervovoparalytickej látky novičok sovietskej výroby. Británia z incidentu obvinila Rusko, ktoré však svoju vinu vytrvalo odmieta.

 Ako v nedeľu informovala stanica Slobodná Európa, Johnson zároveň uistil svojho estónskeho náprotivka Jüriho Ratasa o britskej podpore pre bezpečnosť tejto pobaltskej krajiny.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

NATO vyzýva na zastavenie násilia v regióne Náhorný Karabach

Severoatlantická aliancia vyzvala na "okamžité" zastavenie násilných akcií v separatistickom regióne Náhorný Karabach, ktorý je predmetom sporov medzi Arménskom a Azerbajdžanom.

Prezidentka podpísala zrušenie odkladu daňových priznaní

Daňové priznania za minulý rok bude potrebné podať do 31. októbra tohto roka. Týka sa to tých, ktorí ich doteraz nepodali pre...

STU a UK prejdú od 5. októbra na dištančnú výučbu

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave a Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave prejdú od 5. októbra na dištančnú výučbu. Dôvodom je zhoršujúca...

Správa ciest môže začať s veľkoplošnými opravami ciest, Úrad pre verejné obstarávanie zamietol odvolanie

Rada Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) zamietla odvolanie v prípade súťaže na veľkoplošné opravy ciest prvej triedy. Slovenská správa ciest (SSC) by tak...

V nedeľu sa menej testovalo, pribudlo 265 nakazených novým koronavírusom

Na Slovensku v nedeľu (27. 9.) pribudlo 265 nakazených novým koronavírusom, ich celkový počet tak stúpol na 9343. Laboratóriá otestovali 1954 vzoriek....

Gröhling: V súvislosti s pandémiou sme zaslali školám 66 miliónov eur

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 doposiaľ zaslalo školám 66 miliónov eur. Informuje o tom šéf rezortu školstva...

NAKA v rámci akcie Firma zadržala na východe Slovenska deväť osôb

Národná kriminálna agentúra (NAKA) od skorého rána zasahuje na východnom Slovensku. V rámci protidrogovej akcie Firma zadržala v okresoch...
Slovensko
Pozitívne vzorky 9,343 +265 Dnes Úmrtí 44 Uzdravení 4,213 Infikovaných 5,086 Last updated: 28. septembra 2020 - 11:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky