Lavrov a Borell na telefóne: Ukrajina a Líbya, čo ďalej

  0
  (Autor: )

  Podľa ruského rezortu diplomacie sa predstavitelia v telefonáte “sústreďovali na riešenie situácie v Líbyi a na Ukrajine”. Podnet na utorkový rozhovor prišiel zo strany EÚ, doplnilo ministerstvo.

  V Líbyi prebieha konflikt medzi vládou v Tripolise, ktorú uznáva OSN, a veliteľom samozvanej Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífom Haftarom, ktorý je spojený s konkurenčnou vládou v meste Tobruk na východe krajiny. Haftar v prvej polovici decembra oznámil, že LNA začne “rozhodujúcu” bitku o centrum Tripolisu.

  Sergej Lavrov. Zdroj: TASR

  Hlavy štátov a vlád Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny medzitým rokovali 9. decembra o ďalšom postupe pri riešení východoukrajinského konfliktu. Lídri tzv. normandskej štvorky sa v Paríži dohodli na úplnom uplatnení prímeria v Donbase do konca tohto roka, rozsiahlej výmene zajatcov a ďalšom odsune síl z frontovej línie.

  Španielsky politik Borrell sa ujal funkcie vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku 1. decembra, keď vystriedal svoju predchodkyňu Federicu Mogheriniovú z Talianska.

  - Reklama -