Taliban uniesol skupinu aktivistov mierového hnutia

  0
  Príslušníci afganských bezpečnostných síl hliadkujú v afganskom meste Ghazní (Autor: TASR)

  Ako v stredu informovala agentúra AP, k prepadu došlo v okrese Balá Bulúk v provincii Faráh. Presný počet unesených osôb sa v závislosti od zdroja rôzni – kým polícia hovorí o 26 aktivistoch, samotné mierové hnutie uvádza 27 unesených.

  Príslušníci Talibanu najprv donútil zastaviť konvoj šiestich vozidiel, potom do nich nastúpili a aktivistov, ktorí sa vo vozidlách nachádzali, odviezli na neznáme miesto, uviedol hovorca polície.

  Dodal, že polícia spustila operáciu, ktorej cieľom je vypátrať miesto, kde sú aktivisti zadržiavaní, a dosiahnuť ich prepustenie na slobodu.

  Do vyjednávania s Talibanom sa už medzičasom zapojili aj staršinovia miestnych kmeňov, dodala AP.

  Hovorca polície poznamenal, že úsilie rokovať s Talibanom o prepustení unesených aktivistov a získavanie informácií z terénu komplikuje skutočnosť, že v regióne nefunguje telefonické spojenie.

  Predstaviteľ Ľudového mierového hnutia v Afganistane, ku ktorému aktivisti patria, prepad kolóny áut a únos aktivistov potvrdil.

  Taliban, ktorý je v provincii Faráh aktívny, sa zatiaľ k zodpovednosti za prepad a únos neprihlásil.

  Taliban dnes ovláda prakticky polovicu územia Afganistanu a je najsilnejší od americkej invázie v roku 2001, pričom jeho príslušníci takmer denne útočia na afganské a americké vojenské jednotky, ako aj na vládnych činiteľov.

  K týmto útokom dochádza aj napriek tomu, že hnutie vedie s emisárom Spojených štátov amerických rokovania, ktorých cieľom je ukončiť 18 rokov trvajúci konflikt.

  Najnovšie zhromaždenia aktivistov z Afganského ľudového mierového hnutia sa začali minulý piatok, najskôr v južnej provincii Helmand, ktorá je baštou Talibanu.

  Počas podobnej série mierových zhromaždení, ktoré sa konali v provincii Lógar na východe krajiny, Taliban uniesol šesť aktivistov, v ten istý deň ich však prepustil.

   

  - Reklama -