Tajfún Phanfone má najmenej 28 obetí

  0
  Majiteľ si prezerá materiálne škody v dome po vyčíňaní tajfúnu Phanfone, ktorý na Vianoce zasiahol centrálnu časť Filipín 26. decembra 2019. (Autor: TASR/AP)

  Väčšinu úmrtí zapríčinili záplavy, padajúce stromy a úrazy elektrickým prúdom. Viac ako 25.000 ľudí uviazlo v prístavoch po tom, ako úrady pozastavili prevádzku trajektov. Na mnohých miestach bola prerušená aj letecká a cestná doprava.

  Tisíce ľudí trávili vianočné sviatky na letiskách a autobusových staniciach. Ďalšie tisíce ľudí museli úrady evakuovať.

  Tajfún sprevádzaný vetrom, ktorý v nárazoch dosahoval rýchlosť až 200 kilometrov za hodinu, zasiahol strednú časť Filipín na Štedrý deň.

  Vietor vyvracal stromy a stožiare elektrického vedenia. Intenzívny dážď v kombinácii s vetrom spôsobil záplavy a zosuvy pôdy.

  “Nikoho tu neuvidíte, pretože nastal totálny výpadok v dodávkach prúdu. Mesto vyzerá ako mesto duchov,” povedala pre ABC Cindy Ferrerová z úradu civilnej ochrany v meste Batad v provincii Iloilo.

  Tajfún Phanfone, ktorý dostal v krajine miestny názov Ursula, je 21. tropickou cyklónou, ktorá zasiahla Filipíny v tomto roku. Len pred troma týždňami si ničivý tajfún Kammuri vyžiadal v tejto ostrovnej krajine 17 obetí na životoch.

  Jedným z najsilnejších tajfúnov, aký zasiahol Filipíny v posledných rokoch, bol Haiyan z novembra 2013, keď zahynulo viac ako 6300 ľudí a vyše štyri milióny obyvateľov prišli o svoje príbytky.

  - Reklama -