štvrtok, 9 decembra, 2021
0.9 C
Bratislava
ÚvodArénaJaponsko vyšle na Blízky východ vojnovú loď a hliadkovacie lietadlá

Japonsko vyšle na Blízky východ vojnovú loď a hliadkovacie lietadlá

Oznámenie nasleduje po tohtoročných útokoch na tankery v oblasti okolo Perzského zálivu a na saudskoarabské ropné zariadenia. Medzi napadnutými plavidlami bol i jeden japonský tanker.

Spojené štáty, ako aj iné západné krajiny a Saudská Arábia pripísali tieto útoky Iránu, ktorý však akúkoľvek účasť popiera.

Hovorca japonskej vlády Jošihide Suga povedal pred novinármi, že Tokio vyšle do uvedeného regiónu torpédoborec na plnenie výzvedných úloh a hliadkovacie lietadlá typu P-3C.

Pôjde o “vlastné opatrenie Japonska so zameraním na mier a stabilitu na Blízkom východe i na zaistenie bezpečnosti plavidiel majúcich vzťah k Japonsku”, doplnil s tým, že 90 percent surovej ropy dovážanej do Japonska pochádza práve z Blízkeho východu.

Washington začal vytvárať koalíciu na ochranu moreplavby v širšom regióne Perzského zálivu už v júli po tom, ako tam došlo v priebehu mája a júna k sérii útokov na ropné tankery.

Tieto incidenty vyostrili už aj tak napäté vzťahy medzi Spojenými štátmi a Iránom. Hlavnými západnými partnermi Spojených štátov, ktorí súhlasili s vyslaním vojnových lodí, sú Británia a Austrália.

Väčšina európskych krajín pripojenie k tejto koalícii odmietla pre obavy z oslabenia úsilia o záchranu jadrovej dohody s Iránom, od ktorej Spojené štáty vlani odstúpili.

Nemenovaný hovorca japonského ministerstva obrany uviedol pre AFP, že hliadkovacie aktivity Japonska sa nebudú týkať Hormuzského prielivu, kadiaľ sa prepravuje veľká časť svetovej produkcie ropy a kde má pôsobiť spomínaná koalícia.

Pôsobiskom japonských síl podľa neho bude otvorená časť Ománskeho zálivu, severné oblasti Arabského mora a Adenský záliv. Japonsko je blízkym spojencom Spojených štátov, dlhodobo však udržiava vzťahy aj s Iránom.

Premiér Šinzó Abe sa zasadzuje za pozmenenie povojnovej pacifistickej ústavy Japonska.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 748,969 +9,425 Dnes Úmrtí 15,095 +91 Dnes Uzdravení 616,734 Infikovaných 117,140 Last updated: 9. decembra 2021 - 02:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img