nedeľa, 29 novembra, 2020
0.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Učebnicové príklady úradníckej nadpráce. Takto dopadla anketa Byrokratický nezmysel roka 2019

Učebnicové príklady úradníckej nadpráce. Takto dopadla anketa Byrokratický nezmysel roka 2019

Značná časť súvisela aj s novoprijatou legislatívou vyplývajúcou z poslaneckých návrhov, ktoré sú schvaľované bez dôsledného pripomienkovania a analýz ich dosahov.

Vo finálovej desiatke sa objavili aj regulácie, ktoré sú prežité a nezodpovedajú dobe, či dokonca také, ktoré od podnikateľov požadujú nemožné.

Víťazom zastaralý paragraf v zákone o účtovníctve

Príkladom je ustanovenie zákonníka práce týkajúce sa pracovného času pri dvojzmennej prevádzke, podľa ktorého je potrebné vtesnať 16 hodín a 30 minút do rozmedzia 16-hodinového úseku medzi šiestou hodinou ráno a 22. hodinou večer.

O víťazovi rozhodlo on-line hlasovanie, ktoré sa uskutočnilo od 3. do 26. decembra a zapojilo sa doň celkovo 1447 respondentov.

Byrokratickým nezmyslom roka 2019 je zastaralý paragraf v zákone o účtovníctve, ktorý bráni elektronizácii účtovníctva najmä v menších firmách.

“Víťaz tohtoročnej ankety je príkladom regulácie, ktorá nezodpovedá dobe a dotýka sa takmer každej firmy. Uvádzať na každý doklad niekoľko podpisov a jeho konkrétne účtovanie malo zmysel v minulosti, no súčasnosti všetky potrebné informácie nájdu tak podnikatelia, ako aj kontrolné orgány v účtovných softvéroch,” hovorí Ján Solík, predseda Združenia mladých podnikateľov Slovenska.

Bodovala aj povinnosť vydavateľov kníh 

Podľa neho druhým problémom je, že túto problematiku regulujú viaceré zákony. Kým zákon o DPH zodpovedá dobe, tak zákon o účtovníctve žiaľ nie.

Dôsledkom je právna neistota a administratívna nadpráca, ktorá zbytočne zaťažuje firmy.

Firmy, ktoré upúšťajú od papierových dokladov, fungujú v akejsi šedej zóne, no najmä menšie firmy si radšej povedia, že nebudú riskovať prípadné pokuty a elektronizácii účtovníctva sa vyhýbajú.

Druhé miesto získala povinnosť vydavateľov kníh zasielať na vlastné náklady povinné výtlačky vydaných kníh do zákonom stanovených knižníc. Problémom je, že ich musia posielať aj do knižníc, ktoré s témou danej knihy vôbec nesúvisia.

Nezmyselnou je aj povinnosť oznamovať voľné miesta

V parlamentnej knižnici alebo Štátnej vedeckej knižnici tak napríklad podľa zákona majú ročne končiť stovky románov pre ženy či knihy pre deti. Tretiu priečku obsadila povinnosť podnikateľov oznamovať voľné pracovné miesta.

“Táto regulácia je učebnicovým príkladom úradníckej nadpráce. Každý podnikateľ, ktorý hľadá zamestnanca, sa snaží nájsť vhodnú formu na propagáciu voľného pracovného miesta, keďže len tak si zabezpečí dostatok vhodných kandidátov. Štát by mu nemal prikazovať, aby použil určitú platformu. Ide o podobne absurdnú situáciu, ako keby štát prikazoval podnikateľom, akou formou majú propagovať svoje produkty. Čerešničkou na torte je, že uvedenú povinnosť si podnikateľ splní aj vtedy, keď inzeruje pracovné miesta na konkrétnych komerčných portáloch. Štát tak vybraným pracovným portálom garantuje biznis a zvýhodňuje ich oproti konkurentom,” konštatuje Solík.

“Verím, že anketa Byrokratický nezmysel roka prispeje k tomu, aby sa kompetentní zamysleli nad legislatívou, ktorú vytvárajú a nad absurdnosťou niektorých predpisov. Ako daňoví poradcovia negatívne vnímame, že často chýba odborná diskusia k návrhom zákonov,” dodáva Jozef Danis, prezident Slovenskej komory daňových poradcov.

Anketa vznikla v roku 2012

Byrokratický nezmysel je anticena pre legislatívne opatrenie komplikujúce život podnikateľom.

Zmyslom je identifikovať nezmyselné byrokratické opatrenia zbytočne zaťažujúce podnikateľov a upriamiť na ne pozornosť kompetentných s cieľom odstrániť ich z legislatívy.

Anketa vznikla v roku 2012 a jej vyhlasovateľom je Združenie mladých podnikateľov Slovenska. Odborným garantom je Združenie podnikateľov Slovenska. 

Odborným konzultantom je Centrum lepšej regulácie Slovak Business Agency a partnermi sú Republiková únia zamestnávateľov, Slovenská komora daňových poradcov a portál Podnikajte.sk.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Dnes je prvá adventná nedeľa. Symbolom adventu je veniec so štyrmi sviečkami

Symbolom duchovnej prípravy na slávenie Vianoc - adventu - je v kresťanskej cirkvi adventný veniec so štyrmi sviečkami. Tie sa zapaľujú postupne počas...

Etiópska armáda dobyla Mekele, metropolu odbojného štátu Tigraj

Etiópska armáda dobyla mesto Mekele, metropolu odbojného štátu Tigraj. Oznámil to v sobotu etiópsky premiér Abiy Ahmed, ktorého citovala agentúra DPA.

Desaťtisíce ľudí vo Francúzsku protestovali proti policajnému násiliu

Desaťtisíce ľudí sa v sobotu vo francúzskych mestách zúčastnili na protestoch proti policajnému násiliu. V Paríži a niektorých ďalších mestách demonštrácie vyústili...

ANALÝZA Black Friday aj predvianočné nákupy budú viac online. Analytička upozorňuje na možné riziká

Zákazníci v Európe, vrátane Slovenska, plánujú tento rok na nákupy počas Black Friday a v predvianočnom období míňať viac online. Situáciu ovplyvňuje koronakríza....

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov vrátane prvého Afroameričana

Pápež František v sobotu vymenoval 13 nových kardinálov, medzi ktorými je aj vôbec prvý kardinál afroamerického pôvodu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Novela zákona o štátnom občianstve by sa mohla predložiť začiatkom nového roka, uviedol rezort vnútra

Novelu zákona o štátnom občianstve by mohol rezort vnútra predložiť na rokovanie vlády začiatkom budúceho roka. Pre TASR to uviedla Petra Friese...

Krajčího tvrdenie o nepriaznivom otáčaní krivky vývoja pandémie je šírenie poplašnej správy, tvrdí Cár

Sledovanie len absolútneho počtu pozitívne testovaných osôb na nový koronavírus je odborne, ale hlavne vecne nekorektné a jeho favorizovanie pri uvoľňovaní epidemiologických opatrení...
Slovensko
Pozitívne vzorky 104,632 Úmrtí 798 Uzdravení 62,094 Infikovaných 41,740 Last updated: 29. novembra 2020 - 07:38 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky