Na protestnom pochode v Paríži sa zúčastnili tisíce ľudí. Pridali sa aj žlté vesty

  0
  Na snímke demonštranti pália barikádu počas protestu proti dôchodkovej reforme 28. decembra 2019 v Paríži. (Autor: TASR)

  Odborové zväzy, ktoré organizujú demonštrácie proti reforme, pozvali na sobotňajší pochod aj členov protestného hnutia tzv. žltých viest.

  Priebeh akcie bol prevažne pokojný. Relatívny pokoj však narušili jednotlivci, niektorí z nich v maskách, ktorí podpaľovali stavebný materiál nachádzajúci sa na trase pochodu vedúcej zo železničnej stanice Gare du Nord na námestie Chatelet v centre Paríža. Došlo pri tom k menším potýčkam medzi výtržníkmi a políciou.

  Pochod sa uskutočnil v 24. deň štrajku pracovníkov miestnej a diaľkovej verejnej dopravy, ktorí taktiež protestujú proti reforme dôchodkového systému. Počas štrajku je ochromená väčšina liniek parížskeho metra a výrazne obmedzená je aj prevádzka vlakov štátnych železníc, čo komplikuje dopravu obzvlášť počas vianočných sviatkov.

  K pochodujúcim odborárom sa pridalo aj niekoľko stoviek prívržencov hnutia žltých viest, ktorí už 59. sobotu za sebou protestujú proti sociálnej a ekonomickej nerovnosti.

  “Bez ohľadu na farbu, akú majú naše vesty, musíme držať spolu,” komentoval Philippe Martinez, predák radikálneho ľavicového odborového zväzu CGT.

  V zápase o reformu dôchodkov medzi súčasným prezidentom Emmanuelom Macronom a odbormi sa nečrtá rýchle riešenie. Vláda chce zjednodušiť doterajší komplikovaný systém a znížiť miliardový deficit dôchodkových fondov. Okrem iného plánuje zvýšiť vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov.

  Rozhovory medzi vládou premiéra Édouarda Philippa a odbormi by mali pokračovať 7. januára. O dva dni nato odborári chystajú ďalšiu veľkú vlnu demonštrácií.

   

  - Reklama -