utorok, 28 septembra, 2021
15.9 C
Bratislava
ÚvodArénaNa protestnom pochode v Paríži sa zúčastnili tisíce ľudí. Pridali sa aj...

Na protestnom pochode v Paríži sa zúčastnili tisíce ľudí. Pridali sa aj žlté vesty

Odborové zväzy, ktoré organizujú demonštrácie proti reforme, pozvali na sobotňajší pochod aj členov protestného hnutia tzv. žltých viest.

Priebeh akcie bol prevažne pokojný. Relatívny pokoj však narušili jednotlivci, niektorí z nich v maskách, ktorí podpaľovali stavebný materiál nachádzajúci sa na trase pochodu vedúcej zo železničnej stanice Gare du Nord na námestie Chatelet v centre Paríža. Došlo pri tom k menším potýčkam medzi výtržníkmi a políciou.

Pochod sa uskutočnil v 24. deň štrajku pracovníkov miestnej a diaľkovej verejnej dopravy, ktorí taktiež protestujú proti reforme dôchodkového systému. Počas štrajku je ochromená väčšina liniek parížskeho metra a výrazne obmedzená je aj prevádzka vlakov štátnych železníc, čo komplikuje dopravu obzvlášť počas vianočných sviatkov.

K pochodujúcim odborárom sa pridalo aj niekoľko stoviek prívržencov hnutia žltých viest, ktorí už 59. sobotu za sebou protestujú proti sociálnej a ekonomickej nerovnosti.

“Bez ohľadu na farbu, akú majú naše vesty, musíme držať spolu,” komentoval Philippe Martinez, predák radikálneho ľavicového odborového zväzu CGT.

V zápase o reformu dôchodkov medzi súčasným prezidentom Emmanuelom Macronom a odbormi sa nečrtá rýchle riešenie. Vláda chce zjednodušiť doterajší komplikovaný systém a znížiť miliardový deficit dôchodkových fondov. Okrem iného plánuje zvýšiť vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov.

Rozhovory medzi vládou premiéra Édouarda Philippa a odbormi by mali pokračovať 7. januára. O dva dni nato odborári chystajú ďalšiu veľkú vlnu demonštrácií.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 408,609 Úmrtí 12,596 Uzdravení 386,148 Infikovaných 9,865 Last updated: 28. septembra 2021 - 06:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -