Rusko a Ukrajina si vymenia väzňov. Novinári nesmú byť prítomní

  0
  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin. (Autor: TASR)

  Novinári nebudú môcť pokrývať nedeľňajšiu výmenu väzňov medzi Kyjevom a samozvanými republikami v Donbase. Oznámil to vedúci tlačového strediska ukrajinskej vládnej Operácie spoločných síl (OOS) Vitalij Sarancev.

  “Bohužiaľ. Ani my, ani vy. Toto nie je naše rozhodnutie. Poskytujeme len technickú pomoc, lekársku pomoc a bezpečnosť. Rozhodnutia sa neprijímajú na veliteľstve OOS,” vysvetlil Sarancev. Poznamenal, že pri výmene väzňov nebudú môcť byť prítomní ani predstavitelia veliteľstva OOS.

  “Fotografie a videá poskytne prezidentská tlačová služba”, dodal Sarancev, ktorého citovala agentúra UNIAN.

  “Zajtra by malo dôjsť k výmene. Tešíme sa na to. Overenie všetkých ľudí ešte nie je dokončené,” uviedol Zelenskyj počas návštevy Ivanofrankivskej oblasti. Citovala ho agentúra UNIAN.

  Agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) ešte v sobotu ráno informovala, že Kyjev a proruskí separatisti sa dohodli, že si v nedeľu navzájom vymenia niekoľko desiatok zadržiavaných osôb.

  “Kyjev a Donbas dospeli k dohode o výmene väzňov,” citovala AFP ombudsmanku DĽR pre ľudské práva Darju Morozovovú, podľa ktorej sa výmena uskutoční v nedeľu 29. decembra. Kyjev uvedenú informáciu bezprostredne nepotvrdil.

  Po trojročnej prestávke sa 9. decembra v Paríži konal summit normandskej štvorky s cieľom urovnať konflikt v Donbase. Zišli sa na ňom hlavy štátov a vlád Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny — Emmanuel Macron, Angela Merkelová, Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj. Konali sa tam aj prvé dvojstranné rozhovory Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského, ktorý sa po tohtoročnom volebnom víťazstve zaviazal ukončiť ozbrojený konflikt.

  Účastníci schôdzky sa zhodli na nutnosti výmeny osôb zadržiavaných v Donbase, a to podľa kľúča “všetkých evidovaných za všetkých evidovaných”, do konca roku 2019.

  Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať konflikt na východe Ukrajiny, ktorý si od roku 2014 vyžiadal už viac ako 13.000 životov.

   

  - Reklama -