utorok, 15 júna, 2021
15.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Rusko a Ukrajina si vymenia väzňov. Novinári nesmú byť prítomní

Rusko a Ukrajina si vymenia väzňov. Novinári nesmú byť prítomní

Novinári nebudú môcť pokrývať nedeľňajšiu výmenu väzňov medzi Kyjevom a samozvanými republikami v Donbase. Oznámil to vedúci tlačového strediska ukrajinskej vládnej Operácie spoločných síl (OOS) Vitalij Sarancev.

“Bohužiaľ. Ani my, ani vy. Toto nie je naše rozhodnutie. Poskytujeme len technickú pomoc, lekársku pomoc a bezpečnosť. Rozhodnutia sa neprijímajú na veliteľstve OOS,” vysvetlil Sarancev. Poznamenal, že pri výmene väzňov nebudú môcť byť prítomní ani predstavitelia veliteľstva OOS.

“Fotografie a videá poskytne prezidentská tlačová služba”, dodal Sarancev, ktorého citovala agentúra UNIAN.

“Zajtra by malo dôjsť k výmene. Tešíme sa na to. Overenie všetkých ľudí ešte nie je dokončené,” uviedol Zelenskyj počas návštevy Ivanofrankivskej oblasti. Citovala ho agentúra UNIAN.

Agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) ešte v sobotu ráno informovala, že Kyjev a proruskí separatisti sa dohodli, že si v nedeľu navzájom vymenia niekoľko desiatok zadržiavaných osôb.

“Kyjev a Donbas dospeli k dohode o výmene väzňov,” citovala AFP ombudsmanku DĽR pre ľudské práva Darju Morozovovú, podľa ktorej sa výmena uskutoční v nedeľu 29. decembra. Kyjev uvedenú informáciu bezprostredne nepotvrdil.

Po trojročnej prestávke sa 9. decembra v Paríži konal summit normandskej štvorky s cieľom urovnať konflikt v Donbase. Zišli sa na ňom hlavy štátov a vlád Francúzska, Nemecka, Ruska a Ukrajiny — Emmanuel Macron, Angela Merkelová, Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj. Konali sa tam aj prvé dvojstranné rozhovory Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského, ktorý sa po tohtoročnom volebnom víťazstve zaviazal ukončiť ozbrojený konflikt.

Účastníci schôdzky sa zhodli na nutnosti výmeny osôb zadržiavaných v Donbase, a to podľa kľúča “všetkých evidovaných za všetkých evidovaných”, do konca roku 2019.

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať konflikt na východe Ukrajiny, ktorý si od roku 2014 vyžiadal už viac ako 13.000 životov.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,038 Úmrtí 12,441 Uzdravení 377,280 Infikovaných 1,317 Last updated: 15. júna 2021 - 07:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -