sobota, 16 októbra, 2021
7.4 C
Bratislava
ÚvodArénaVeľvyslankyňa USA v Poľsku: Drahý prezident Putin, Hitler a Stalin sa tajne...

Veľvyslankyňa USA v Poľsku: Drahý prezident Putin, Hitler a Stalin sa tajne dohovorili na začatí druhej svetovej vojny

“Drahý prezident Putin, Hitler a Stalin sa tajne dohovorili na začatí druhej svetovej vojny. To je fakt. Poľsko bolo obeťou tohto strašného konfliktu,” napísala veľvyslankyňa na sociálnej sieti.

Putin vo vyjadreniach z uplynulého týždňa poprel, že by Sovietsky zväz zohral úlohu pri začatí druhej svetovej vojny, a pokúsil sa preniesť časť zodpovednosti za tento konflikt na Poľsko, píše DPA.

Výroky ruského lídra vyvolali pobúrenie v Poľsku

Šéf Kremľa podľa agentúry tiež odmietol, že by sovietske Rusko v roku 1939 napadlo Poľsko, a naznačil, že Poľsko malo spoluúčasť na Hitlerových plánoch holokaustu.

Putin tento mesiac kritizoval rezolúciu prijatú Európskym parlamentom, podľa ktorej pakt o neútočení medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom “otvoril cestu vypuknutiu druhej svetovej vojny”.

Výroky ruského lídra vyvolali pobúrenie v Poľsku, kde si vláda minulý piatok predvolala ruského veľvyslanca, aby vyjadrila svoj nesúhlas.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v nedeľu večer vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že vykresľovať páchateľov ako obete je neprijateľné.

Tretia ríša a sovietske Rusko

Ruský prezident podľa Morawieckého “klamal o Poľsku pri početných príležitostiach a vždy to robil úmyselne”. “To sa obvykle stáva, keď ruskí predstavitelia cítia medzinárodný tlak súvisiaci so svojimi aktivitami,” dodal.

Ako príklady poľský premiér spomenul predĺženie sankcií EÚ voči Rusku v súvislosti s anektovaním Krymu, vylúčenie ruských športovcov z globálnych podujatí za doping a “neúspech (Ruska) v pokuse úplne ovládnuť Bielorusko”.

“Považujem slová prezidenta Putina za pokus zakryť tieto problémy. Ruský líder si dobre uvedomuje, že jeho obvinenia nemajú nič spoločné so skutočnosťou – a že v Poľsku nie sú žiadne pomníky Hitlera alebo Stalina,” zdôraznil Morawiecki.

“Takéto pomníky tu stáli, len keď ich vztýčili agresori a páchatelia – Tretia ríša a sovietske Rusko,” citovala ho agentúra AF

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 16. októbra 2021 - 08:05 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img