nedeľa, 29 novembra, 2020
0.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Už nehovoríme o celkovom nedostatku učiteľov, tvrdí Lubyová. Takto chvália výstupy jej...

Už nehovoríme o celkovom nedostatku učiteľov, tvrdí Lubyová. Takto chvália výstupy jej rezortu smeráci

Lubyová uviedla, že učiteľské povolanie sa stáva vyhľadávaným predovšetkým v regiónoch na východnom a strednom Slovensku.

Pripisuje to najmä zvýšeným mzdám, ktoré vzrástli o desať percent v januári, rovnaké zvýšenie bude aj v januári 2020, celkovo od septembra 2016 vzrastú o 36 percent. Šéfka rezortu školstva poukázala aj na to, že začínajúcim učiteľom navyše vzrástli platy od septembra o takmer desať percent.

Rezort sa podľa Lubyovej v regiónoch skôr stretáva s tým, že sa učitelia nevedia do škôl dostať, pretože pre nich nemajú voľné pracovné miesta.

“Situácia sa už tak zásadne zmenila, že nehovoríme o masovom nedostatku učiteľov, ale skôr o doladení tam, kde ešte učitelia chýbajú,” priblížila.

Šéfka rezortu školstva si myslí, že je možné učiteľov ďalej motivovať, napríklad v oblasti IT a jazykov.

“Je to však na úrovni zriaďovateľov škôl, ktorí by im mohli poskytnúť ďalšie príplatky alebo finančnú motiváciu, aby pre nich zatraktívnili nástup do zamestnania,” povedala.

Lubyová poukázala aj na problém mladej generácie a absolventov, ktorí sa aj napriek záujmu do škôl často nevedia dostať.

Poznamenala, že rezort školstva sa snaží maximálne “tlačiť smerom hore” mzdové ohodnotenie a sociálne výhody. “Dosiahli sme obrat v tom, že školstvo začína byť atraktívnejšie,” povedala ministerka.

Podľa nej sa dá rozprávať o tom, že nedostatok učiteľov je už len v niektorých oblastiach alebo v konkrétnych predmetoch.

Smeráci Petrák a Čaplovič hodnotia pozitívne zvyšovanie platov pedagógov

Zvyšovanie platov pedagogických zamestnancov v roku 2019 hodnotí pozitívne predseda Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Ľubomír Petrák (Smer-SD).

Tento názor zdieľa aj člen parlamentného školského výboru Dušan Čaplovič (Smer-SD). Obaja kladne hodnotia aj zvýšenie platov pre začínajúcich učiteľov.

Čaplovič za ďalšie pozitívne výstupy v rezorte školstva v tomto roku vníma aj prijatie návrhu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch.

Ako doplnil, dôležitým bolo aj prijatie zákona o Fonde na podporu vzdelávania a rozbehnutie práce Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo.

“Osobitne návrhu akreditačných štandardov pod vedením predsedu jej výkonnej rady Roberta Redhammera,” uviedol Čaplovič. Obaja poslanci sa zhodli na tom, že kladne hodnotia aj schválenie povinnej predškolskej dochádzky pre päťročné deti.

Petrák uviedol, že v školstve sa v tomto roku “nezačala ani diskusia o zmene systému financovania školstva s dôrazom na zvyšovanie jeho kvality.”

Čaplovič za dlhodobý nedostatok považuje, že sa rezortu školstva nepodarilo kvalitatívne a efektívne naštartovať čerpanie európskych fondov v oblasti výskumu a vývoja, ako aj v regionálneho vzdelávania či na vysokých školách.

“Zlá správa je najmä presunutie finančných prostriedkov z operačného programu Výskum a vývoj pod operačný program Integrovaná infraštruktúra.

“Nie je však možné obviňovať ministerku Martinu Lubyovú (SNS), ale zodpovednosť majú dvaja bývalí ministri Juraj Draxler a Peter Plavčan,” uzavrel.    

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

ANALÝZA Black Friday aj predvianočné nákupy budú viac online. Analytička upozorňuje na možné riziká

Zákazníci v Európe, vrátane Slovenska, plánujú tento rok na nákupy počas Black Friday a v predvianočnom období míňať viac online. Situáciu ovplyvňuje koronakríza....

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov vrátane prvého Afroameričana

Pápež František v sobotu vymenoval 13 nových kardinálov, medzi ktorými je aj vôbec prvý kardinál afroamerického pôvodu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Novela zákona o štátnom občianstve by sa mohla predložiť začiatkom nového roka, uviedol rezort vnútra

Novelu zákona o štátnom občianstve by mohol rezort vnútra predložiť na rokovanie vlády začiatkom budúceho roka. Pre TASR to uviedla Petra Friese...

Krajčího tvrdenie o nepriaznivom otáčaní krivky vývoja pandémie je šírenie poplašnej správy, tvrdí Cár

Sledovanie len absolútneho počtu pozitívne testovaných osôb na nový koronavírus je odborne, ale hlavne vecne nekorektné a jeho favorizovanie pri uvoľňovaní epidemiologických opatrení...

V Londýne zadržali viac ako 60 ľudí na demonštrácii proti pandemickým opatreniam

Viac ako 60 ľudí zadržali v sobotu v Londýne na demonštrácii proti epidemiologickým opatreniam. K zatýkaniam došlo v súvislosti s potýčkami, ktoré...

Na hraničnom priechode v Kračúnovciach zadržali siedmich nelegálnych migrantov

Predbežne siedmich nelegálnych migrantov zadržala v sobotu popoludní polícia v tureckom kamióne smerujúcom na hraničný priechod Vyšný Komárnik – Barwinek v Kračúnovciach v okrese Svidník....

Záplavy na Sardínii: zahynuli najmenej traja ľudia

Najmenej traja ľudia zahynuli v sobotu na Sardínii pri záplavách spôsobených silnými dažďami. Nezvestné sú aj ďalšie dve osoby. S odvolaním sa...
Slovensko
Pozitívne vzorky 104,632 Úmrtí 798 Uzdravení 62,094 Infikovaných 41,740 Last updated: 29. novembra 2020 - 02:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky