štvrtok, 21 októbra, 2021
16.7 C
Bratislava
ÚvodArénaPodľa premiéra sme medzi top krajinami v sociálnej solidarite. Politológ sa obáva:...

Podľa premiéra sme medzi top krajinami v sociálnej solidarite. Politológ sa obáva: Niekto to bude musieť zaplatiť

„Slovensko patrí k top 21 krajinám z pohľadu sociálnej solidarity,“ zdôraznil premiér.

„Sme súčasťou zoskupenia 36 najvyspelejších ekonomík sveta pod značkou OECD. Máme 12. najnižší verejný dlh spomedzi krajín EÚ,“ upozornil ďalej v rozhovore pre TASR.

Poukázal na to, že i napriek ochladeniu ekonomiky má SR stále nezamestnanosť na úrovni 5,8 percenta, teda stále nižšiu, ako je priemer krajín EÚ a eurozóny. “Čo ma však najviac teší je, že kontinuálne znižujeme nezamestnanosť mladých ľudí – zo 7,2 na 4,8 percenta v roku 2018,“ dodal.

Premiéra teší i progres, ktorý sa dosiahol v zdravotníctve, hoci zároveň uznáva, že je to oblasť, ktorá potrebuje zmeny presahujúce jedno volebné obdobie.

„I tak sa nám veci podarilo pohnúť dopredu,  do sektora išlo z rozpočtu tento rok 5,4 miliardy eur. Sme svedkami výrazných rekonštrukcií nemocníc a modernizácie ich vybavenia, zvýšili sa tiež platy, takmer 20 nelekárskym povolaniam sa od začiatku roka 2019 zvýšila mzda o približne 16 percent,“ povedal premiér.

Kontinuálne prijímanie opatrení

„Za dôležité považuje kontinuálne prijímanie opatrení pri budovaní sociálneho štátu.

„Chcem spomenúť, že sme zvýšili rodičovský príspevok pracujúcim matkám (pred materskou) o 150 eur a (predtým) nepracujúcim matkám o 50 eur, teda na 370,70 eur, resp. 270,70 eur. Zaviedli sme 100-eurový štartovací balíček pre žiakov prvých tried, výrazne zvyšujeme vianočný príspevok, až na dvojnásobok,“ konkretizoval.

Zvýraznil aj ďalšie zvyšovanie minimálnej mzdy aj nárast platov štátnych a verejných zamestnancov.

„Zvýšili sme minimálnu mzdu na 580 eur, dnes uvažujeme o 600 eurách, platy štátnych a verejných zamestnancov sme zvýšili o 10 percent v roku 2019 a od 1.1. 2020 o ďalších 10 percent,“ dodal, pričom pripomenul aj zvýšenie príspevku na opatrovanie, a to až o 120 eur.

Politlóg: Ekonomika SR bola nesystematická

V kontraste s premiérovými vyjadreniami upozorňuje politológ Juraj Marušiak na to, že Slovensko má spomedzi členských štátov EÚ jeden z najnižších podielov sociálnych výdavkov na celkovom objeme HDP. Marušiak pritom poukazuje na dáta z Indexu sociálnej spravodlivosti Bertelsmanovej nadácie, ktoré v denníku Sme publikoval odborársky predák Ján Košč, upozorňujúci okrem iného na stále nízku dostupnosť bývania a vysokú mieru zadlženosti domácností. 

„Je to prekvapujúca bilancia po 12 rokoch vládnutia nominálne sociálnodemokraticky orientovanej strany,“ poznamenal Marušiak.

Mieni, že sociálna a ekonomická politika SR bola od roku 2018 veľmi nesystematická, zvýrazňuje najmä problematickú udržateľnosť sociálnych transferov, vzhľadom na to, že sa štát znižovaním daní dobrovoľne zrieka dôležitého zdroja príjmov v rozpočte.

„Nech príde po voľbách akákoľvek vláda, bude musieť riešiť dôsledky takéhoto voluntaristického prístupu – buď v podobe škrtov v sociálnych výdavkoch, alebo opätovným zvýšením daní,“ uviedol. 

V prípade poklesu nezamestnanosti poukazuje na to, že výsledok ovplyvňuje aj odchod najmä mladých ľudí do zahraničia v dôsledku sociálneho dumpingu zo strany zamestnávateľov.

Pri komplexnom hodnotení vývoja zamestnanosti nemožno podľa neho ignorovať avíza o hromadnom prepúšťaní, ktoré ohlasovali i najväčší súkromní zamestnávatelia v regiónoch.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 446,305 +3,091 Dnes Úmrtí 12,883 +11 Dnes Uzdravení 408,052 Infikovaných 25,370 Last updated: 21. októbra 2021 - 16:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img