Stiahnite sa! Odkazuje davu dočasný iracký premiér

  0
  Protestujúci poškodzujú okno na budove amerického veľvyslanectva v Bagdade 31. decembra 2019. (Autor: TASR)

  Na americké veľvyslanectvo vtrhli nahnevaní podporovatelia irackých šiitských milícií. Reportér tlačovej agentúry AP videl, ako zvnútra komplexu šľahajú plamene a na streche objektu sa objavilo niekoľko amerických vojakov, ktorí mierili zbraňami na protestujúcich. Príslušníci americkej námornej pechoty sa v priestoroch ambasády snažili pomocou slzotvorného plynu a omračujúcich granátov rozohnať dav, ktorý ignoroval výzvy hlásené z megafónu, aby sa z veľvyslanectva stiahol, informovala agentúra AFP.

  Tisícky demonštrantov a bojovníkov milícií sa predtým zhromaždili pred hlavným vchodom do veľvyslanectva, aby odsúdili letecké útoky na základne patriace Iránom podporovaným milíciám v Iraku. Zišli sa tam po pohreboch príslušníkov týchto milícií, ktorí pri náletoch prišli o život.

  Niektorí demonštranti skandovali Preč s USA!, Smrť Amerike! a Smrť Izraelu!

  Demonštranti sprvu ničili bezpečnostné kamery na múroch okolo ambasády a hádzali na ňu kamene, potom si desiatky z nich prerazili cestu na pôdu veľvyslanectva cez bočný vchod.

  Podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na irackých predstaviteľov, amerického veľvyslanca a ďalších pracovníkov veľvyslanectva evakuovali.

  Americké sily uskutočnili v nedeľu nálety na pozície šiitskej militantnej organizácie Brigády Hizballáhu. Túto skupinu Washington obviňuje z piatkového útoku na severoirackú základňu, pri ktorom prišiel o život jeden Američan.

  Iracký premiér Mahdí v pondelok odsúdil americké nálety, ktoré si vyžiadali životy najmenej 25 príslušníkov milícií, pričom ďalších 55 utrpelo zranenia.

  „Premiér označil americký útok na iracké ozbrojené sily ako neakceptovateľný podlý útok, ktorý bude mať nebezpečné následky,” informovala kancelária premiéra.

  Iracká Národná bezpečnostná rada uviedla, že po náletoch bude musieť Irak prehodnotiť spoluprácu s Američanmi vedenou medzinárodnou koalíciou proti Islamskému štátu (IS).

  - Reklama -