nedeľa, 24 októbra, 2021
8.7 C
Bratislava
ÚvodArénaStarší či mladší politik? Ako sa rozhoduje slovenský volič

Starší či mladší politik? Ako sa rozhoduje slovenský volič

Podľa Vašečku nie je vek kandidátov na Slovensku diskutovanou témou. Poznamenal, že niekto môže byť osobnosť po celý život, teda aj v deväťdesiatke, niekto naopak ani v tridsiatke. Prikláňa sa k názoru, že mladého voliča kandidát vo vyššom veku skôr neosloví.

„Je to ale individuálne. Niekto môže byť starý mentálne už v tridsiatke a niekto si udrží príťažlivosť pre mladých ľudí aj v päťdesiatke. Je to individuálne, ale pochopiteľne mladý človek skôr osloví mladého človeka, čiže toto platí,” vysvetlil.

Zdôraznil, že na slovenskej politickej scéne je málo ľudí, ktorí v nej dlhodobo vydržali a starli by tak so stranou. Skôr tu vidí obrovskú obmenu politických elít.

„Keď si predstavím, povedzme, Britániu alebo Ameriku s ich kongresmanmi, tam sú ľudia, ktorí naozaj vydržia aj 30 rokov. Takých je na Slovensku minimálne. To je v podstate Fico, Bugár … Hrnko, keby som prižmúril oči, ale on v podstate nebol v politike, on sa vrátil. Je skôr výnimočné, že niekto vydrží viac ako tri, štyri volebné obdobia,” povedal.

Sociológ Michal Vašečka. Zdroj: TASR

Vašečka tiež dodal, že medzi stranami sa nájdu také, ktoré sa viac orientujú na mladých voličov, ale aj také, ktoré sa orientujú na staršiu generáciu. Podľa jeho slov to však niektoré z nich nepriznajú.

Presvedčiť aj straších

Podobne to vidí aj Malová. Zameriavanie sa strán len na určitú generáciu podľa nej môže byť náznakom polarizácie spoločnosti.

Poukázala aj na to, že mladí akoby nechápali, že je potrebné starších ľudí presvedčiť, že aj oni hlasujú o budúcnosti ich detí alebo vnukov. Zdôraznila pritom, že mnohí starší pritom majú úprimný záujem na tom, aby sa ich deti mali dobre.

V tejto súvislosti upozornila aj na medzigeneračný konflikt a poukázala na to, že na Slovensku stále funguje medzigeneračná solidarita.

„Toto si ani jedna politická strana nedá do svojho programu – medzigeneračnú solidaritu. Tým podceňujú charakter slovenskej spoločnosti,” podotkla.

V súvislosti s vekom kandidátov poukázala na to, že pri jednotlivých kandidátoch či stranách ide zo strany voličov aj o určité identifikovanie sa. Pokiaľ je konkrétny kandidát vo vyššom veku, je podľa nej čoraz užší okruh ľudí, ktorí sa s ním môžu identifikovať.

Béla Bugár patrí medzi tých, ktorí sú v politike najdlhšie aktívni. Zdroj: TASR

Kerekes si podobne ako Vašečka myslí, že vek bude zohrávať pri rozhodnutí voličov minimálnu úlohu.

„Možno pri krúžkovaní niektorí voliči zohľadnia kritérium veku,” povedal s tým, že pravdepodobne to bol zámer zákonodarcov pri rozhodnutí dať vek na hlasovacie lístky. 

Koľko ľudí sa rozhodne na to naozaj prihliadnuť je podľa neho otázne.

„Možno to niekoho ovplyvní, ale nemyslím si, že je tá miera až taká vysoká,” skonštatoval.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 456,438 +3,207 Dnes Úmrtí 12,903 +8 Dnes Uzdravení 412,674 Infikovaných 30,861 Last updated: 24. októbra 2021 - 11:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img